moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Motocykliści weterani w hołdzie kolegom

Przez 26 majowych dni 1350 motocyklistów podzielonych na mniejsze grupy odwiedzało groby 127 poległych i zmarłych na misjach żołnierzy i funkcjonariuszy. Zapalali znicze oraz spotykali się z rodzinami kolegów, którzy nie wrócili do domów. – Pamięć o poległych na misjach to nasz moralny obowiązek – podkreślali uczestnicy rajdu weteranów.

2 Motocyklowy Rajd Weteranów uważam za udany. Wyszliśmy poza bramy koszar. W rajdzie wzięli udział nie tylko żołnierze i funkcjonariusze, lecz także cywile oraz nasi sojusznicy z armii Stanów Zjednoczonych przebywający w Polsce – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Udało się także zlokalizować wszystkie groby poległych i zmarłych poza granicami państwa, nie tylko służących w wojsku, lecz także policjantów i funkcjonariuszy dzisiejszej Służby Ochrony Państwa.

Na cmentarzu w Jarocinie przy grobie kpt. Daniela Ambrozińskiego, który zginął w zasadzce w 2009 roku w Afganistanie, spotkało się 45 motocyklistów z różnych jednostek, przedstawiciele lokalnych władz, a także uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. Złożyli kwiaty, zapalili znicze, rozmawiali z matką poległego żołnierza. – Ten wyjazd miał dla mnie osobisty charakter, bo z kpt. Danielem Ambrozińskim służyłem w Afganistanie. Brałem udział w akcji, podczas której zginął – opowiada st. chor. Marcin Michalak z Biura Konwentu Dziekanów, który jest koordynatorem rajdu na szczeblu centralnym.

Odwiedziny motocyklistów przy grobach żołnierzy poległych na misjach były ważne także dla ich rodzin. St. chor. szt. Eugeniusz Lewandowski zmarł w 1992 roku podczas wykonywania zadań w ramach misji pokojowej ONZ w Kambodży. Jego żona, Jadwiga Lewandowska, ucieszyła się, że po latach żołnierze odwiedzają grób jej męża. Razem z wnukiem zapalili znicze na grobie Eugeniusza Lewandowskiego. „Były rozmowy, wspomnienia i chwile wzruszeń” – napisali potem w mediach społecznościowych uczestnicy tej wyprawy.

Motocykliści z 1 Brzeskiego Pułku Saperów oraz z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Opola odwiedzili w Głogówku grób sierż. Szymona Sitarczuka, który w 2011 roku zginął w Afganistanie. – Spotkaliśmy się z rodzicami Szymona, którzy dziękowali nam, że pamiętamy o ich synu. Wszystkich motocyklistów, a było nas dwudziestu, zaprosili na obiad i domowe ciasto – opowiada por. Marcin Auguścik, regionalny koordynator rajdu.

Gdy Barbara Pastusiak, matka sierż. Marcina Pastusiaka, który dziesięć lat temu zginął na misji w Afganistanie, zbliżała się do łódzkiego cmentarza Doły, usłyszała nadjeżdżających motocyklistów. Ryk 30 maszyn robił wrażenie. – Dawno tak mocno nie biło mi serce, jak wtedy – przyznaje. – Przy grobie wspominaliśmy Marcina. I nie tylko mnie zakręciła się łezka w oku – opowiada.

24 maja motocykliści z jednostek podległych 6 Brygadzie Powietrznodesantowej zjawili się na cmentarzu w Jaworznie-Szczakowej, gdzie spoczywa kpr. Grzegorz Nosek. Został on śmiertelnie ranny w Iraku w 2004 roku, gdy próbował ocalić życie swojemu dowódcy. – W tym roku mija 17 lat od śmierci Grzegorza. Zastanawiałam się, jak długo pozostanie on w pamięci kolegów – przyznaje Monika Nosek, żona kaprala. Jak podkreśla, jest wdzięczna, że po tylu latach koledzy nadal przyjeżdżają, z różnych okazji, kilka razy w roku.

– Otrzymaliśmy wiele podziękowań od rodzin poległych. Płynie z nich wiele emocji i pozytywnej energii, które potwierdzają, że zorganizowany przez nas 2 Rajd Motocyklowy Weteranów był słuszną inicjatywą, którą musimy kontynuować w przyszłości – podsumowuje płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana.


W Krakowie rozpoczęły się główne uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. 

Podczas tegorocznego rajdu każdy jego uczestnik przejechał średnio trasę 500 km, co oznacza, że motocykliści pokonali w sumie odległość dłuższą niż z Ziemi do Księżyca. Rajd zakończy się dziś w Krakowie podczas głównych uroczystości Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: 17 BZ, D. Bojarska, 18 DZ, 6 BPD

dodaj komentarz

komentarze


Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
 
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Ta ziemia do Polski należy…”
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pierwsi na oceanie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wojskowe Oscary przyznane!
Po przeprawie ruszyli do walki
Broń Hitlera w rękach AK
Na straży nieba
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
W obronie wschodniej flanki NATO
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Bohater odtrącony
Serwis K9 w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Gry wojenne w szkoleniu
I zdobyliśmy!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Abramsy w pętli
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO