moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT szkoli snajperów

Uczą się obsługi broni, współpracy w parach snajperskich, zasad maskowania, ale przede wszystkim ćwiczą precyzyjne strzelanie na dystansie do 1200 m. Takie zajęcia znalazły się między innymi w programie kursu podstawowego dla snajperów WOT-u. Terytorialsi zdobywają nowe umiejętności pod okiem byłych komandosów z Lublińca.

– W wojskach obrony terytorialnej szkolimy nie tylko strzelców wyborowych, lecz także snajperów. Żołnierze z takimi kompetencjami będą służyć w plutonach wsparcia w kompaniach lekkiej piechoty – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT-u. Zaznacza jednak, że wyszkolenie snajpera wymaga bardzo dużo czasu. – Założyliśmy, że ten proces zajmie co najmniej sześć lat. Najpierw przez trzy lata szkolimy strzelców wyborowych i ten etap w brygadach, które powstały najwcześniej, mamy już za sobą. Następnie wytypowanych strzelców wyborowych będziemy szkolić jako snajperów, a to zajmie kolejne trzy lata – wyjaśnia rzecznik terytorialsów. Podkreśla również, że choć dla snajpera precyzyjny strzał jest najważniejszy, to w tej specjalności sprawdzą się tylko żołnierze z odpowiednimi cechami charakteru i predyspozycjami psychofizycznymi. – Niewielu kandydatów może sprostać stawianym wymaganiom – dodaje płk Pietrzak.

Dowództwo WOT opracowało koncepcję szkolenia strzelców wyborowych i snajperów. Zgodnie z nią cykl szkolenia snajperów rozpoczął się od pilotażowego, dwutygodniowego kursu snajperskiego dla żołnierzy tej formacji. Bierze w nim udział 12 wojskowych (siedmiu w służbie terytorialnej i pięciu zawodowych). W większości są to żołnierze z brygad, które powstały na pierwszym etapie formowania formacji. – To ludzie, którzy przeszli już cykl szkolenia strzelca wyborowego. Jeżeli teraz ukończą kurs snajperski, w przyszłości mają szansę zostać instruktorami – wyjaśnia płk Pietrzak.

REKLAMA

Szkoleniem kandydatów na snajperów-instruktorów zajmuje się kadra mobilnych zespołów szkoleniowych WOT. To byli snajperzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. – Mamy przygotować kadrę instruktorską, która w przyszłości zajmie się szkoleniem snajperów w brygadach. Zakładamy, że w ciągu pięciu lat w każdym z batalionów OT będzie trzech przeszkolonych przez nas instruktorów – mówi „Kedix”, samodzielny instruktor mobilnego zespołu szkoleniowego. To były komandos z Lublińca, z dwudziestoletnim stażem służby. Był snajperem w zespole bojowym JWK, później odpowiadał za szkolenie komandosów o tej specjalności. Służył na misjach na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. – Budujemy nowe zdolności w wojskach obrony terytorialnej, korzystając ze swojego doświadczenia bojowego. Nie znaczy to jednak, że snajperzy w WOT będą mieli takie same zadania, jak ci z wojsk specjalnych – zaznacza „Kedix”. – Snajper w wojskach specjalnych może samodzielnie działać w dowolnym miejscu na świecie. Likwidować cele o znaczeniu strategicznym, wspierać operacje specjalne, także te, które dotyczą uwolnienia zakładników. Snajper WOT-u będzie wspierał precyzyjnym ogniem kompanię lekkiej piechoty wyłącznie w swoim stałym rejonie odpowiedzialności – tłumaczy były komandos.

Zgodnie z planem Dowództwa WOT w każdej kompanii lekkiej piechoty znajduje się sekcja snajperska (w każdej trzy pary snajperskie: strzelec i obserwator).

Jak szkolą się kandydaci na snajperów WOT? Podczas kursu żołnierze są wyposażeni w powtarzalne karabiny wyborowe SAKO M10. Szkolą się w precyzyjnym strzelaniu na dystansie do 1200 m. – Stopniujemy poziom trudności. Najpierw były wykłady, potem zajęcia praktyczne. Obecnie przygotowujemy się do wykonania zadania taktycznego w terenie. Kurs zakończy się bowiem dwudobowym ćwiczeniem, w trakcie którego żołnierze będą musieli zaplanować operację, przeprowadzić rozpoznanie, następnie już na strzelnicy oddać precyzyjny strzał – mówi instruktor z mobilnego zespołu szkoleniowego. Podkreśla, że kursanci są bardzo zaangażowani w zajęcia i osiągają zaskakująco dobre wyniki. – Wybraliśmy ludzi, którzy nie tylko osiągają świetne wyniki na tarczy, lecz także tych, którzy mają zdolności dydaktyczne i będą umieli w przyszłości przekazać zdobytą wiedzę innym. To opanowani, asertywni, uparci żołnierze, którzy bardzo szybko się uczą, są skoncentrowani na zadaniu i przejawiają inicjatywę – chwali „Kedix”.

Kandydaci na snajperów najpierw poznawali sprzęt i wyposażenie sekcji snajperów. Ćwiczyli też konfigurowanie sprzętu i uzbrojenia. Uczestniczyli w wykładach na temat balistyki oraz w zajęciach dotyczących współdziałania w ramach par snajperskich. Te ostatnie, jak podkreślają instruktorzy, jest szczególnie istotne, ponieważ snajper musi być precyzyjnie naprowadzony przez obserwatora na cel. – Prowadzimy zajęcia z taktyki działania snajperów WOT, a także praktyczny trening na strzelnicy. Żołnierze strzelają na różnych dystansach, w różnych warunkach, także w stresie, na komendę oraz gdy są zmęczeni po intensywnym wysiłku fizycznym. Ćwiczą wtedy, jak opanować oddech i oddać precyzyjny strzał – tłumaczą instruktorzy.

Podczas kolejnego kursu zaawansowanego snajperzy zostaną zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi medycyny pola walki i łączności, ze sposobami przetrwania i bytowania w trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych. Poznają zasady taktyki i ochrony obiektów strategicznych. Zgodnie z założeniami DWOT kadra instruktorska będzie się szkolić podczas trzech kursów: podstawowego, zaawansowanego i instruktorskiego. Każdy będzie prowadzony w innym terenie w Polsce. Żołnierze, którzy przejdą cały cykl, zostaną instruktorami szkolenia snajperskiego WOT.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Nie tylko rozpoznanie
 
Szczyt NATO już w poniedziałek
Power of Brotherhood
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Proobronny „Dragon”
Afganistan. Czas wracać do domu
Oni tworzą legendę
Missions Shape Character
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Biało-czerwoni z wizytą w Krzesinach
„The Murph Challenge” dla weteranów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Rosomak zacieśnia współpracę z Oshkoshem
Siła braterstwa
PKW Turcja już działa
Jacht i menażki od wojska
Course on Diplomacy
Polska stawia na fregaty Miecznik
Lenino 1943. Między strategią a propagandą
Gen. Andrzejczak: Wszystko ma swoją cenę, bezpieczeństwo również
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Marynarz na „Korfantym”
To zostaje w człowieku na zawsze
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Nowe książeczki wojskowe
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Symulator Rosomaka
„Dragon ’21” otwiera ogień
Moździerze dla WOT-u
Kurs na dyplomację
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Dowodzenie to trudna sztuka
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Więcej czasu na decyzję o studiach
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
„Dragon ‘21” – pełna gotowość bojowa
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Jak wojsko walczy z pandemią
Wspierają i oceniają ćwiczące wojska
Borsuk pokazał swoje możliwości
Cel: bezpieczna Wislandia
Misje kształtują charakter
Gorzka parada zwycięstwa
„Dragon” grasuje w Ełku
Kask Weterana do zdobycia!
Co ze sprawdzianem z WF?
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
„Dragon '21” – opanować emocje
„Dragon ’21” uderza z lądu i powietrza
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Specjaliści od wsparcia
W drodze do Ameryki
Pomagasz powstańcom? Możesz otrzymać dotację
Proobronni na ćwiczeniu „Dragon ’21”
Borsuk bezwzględnie potrzebny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO