moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy karabin z Tarnowa

Inżynierowie z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. opracowali na potrzeby jednostek powietrznodesantowych i żołnierzy wojsk obrony terytorialnej nową wersję karabinu maszynowego UKM 2000P. Broń oznaczona jako UKM 2020S jest mniejsza i lżejsza od swojej poprzedniczki, ale zachowała przy tym jej szybkostrzelność – do 900 strzałów na minutę. Karabin jest w fazie testów.

Od kilkunastu lat polska armia systematycznie przezbraja się z opracowanych pod koniec lat pięćdziesiątych karabinów PK kalibru 7,62 x 54 mm w broń zasilaną amunicją w natowskim standardzie 7,62 x 51 mm, czyli w produkowane przez Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. karabiny UKM 2000. Obecnie w jednostkach jest ich około 3700 sztuk, w trzech wersjach: piechoty – oznaczonych jako UKM 2000P, desantowych UKM 2000D oraz pokładowych UKM 2000C, które są na wyposażeniu m.in. kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Ostatni duży kontrakt na dostawę karabinów UKM 2000, Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło z ZM „Tarnów” w 2017 roku. Wówczas zamówiono dla jednostek operacyjnych oraz brygad wojsk obrony terytorialnej prawie 2500 sztuk UKM 2000P. Co istotne, kupiono wówczas ulepszoną wersję UKM 2000P. W broni, poprawionej zgodnie z sugestiami żołnierzy, zmodyfikowano m.in. iglicę i zespół amortyzatora mechanizmu odrzutowego, zamontowano lepszy tłumik płomienia oraz zainstalowano łoże ze zintegrowanymi szynami montażowymi.

REKLAMA

Teraz, na podstawie wniosków i doświadczeń zebranych przez ponad trzy lata użytkowania zmodyfikowanych UKM 2000P inżynierowie z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” opracowali nowy model UKM 2000P.

UKM 2020S, bo takie oznaczenie otrzymała broń, jest dedykowany dla jednostek powietrznodesantowych oraz wojsk obrony terytorialnej. Od modelu UKM 2000P różni się przede wszystkim gabarytami. Broń jest lżejsza (o około kilogram) i mniejsza (o kilkanaście centymetrów). Najważniejszą zmianą jest jednak skrócenie lufy. – Karabin będzie ukompletowany w dwie lufy – krótką i długą. Pierwsza będzie przeznaczona do działań o dużej manewrowości, czyli desantu, patrolu, rozpoznania. Druga, dłuższa lufa, o większej donośności i sile ognia, będzie wykorzystywana, gdy potrzebny będzie pełen potencjał bojowy karabinu maszynowego – wyjaśnia Damian Jarosz, kierownik działu konstrukcji mechanicznych w ZM „Tarnów”.

Krótka lufa ma mieć długość 440 mm, a druga, podobnie jak w modelu UKM 2000P, 540 mm. Co ważne, obie będą zapewniały podobną energię początkową pocisku – na poziomie 3000 J oraz równie zabójczą szybkostrzelność – na poziomie 900 strzałów na minutę.

Przedstawiciele tarnowskich zakładów podkreślają, że mimo modyfikacji i ulepszeń, UKM 2020S będzie w ok 90 proc. bazować konstrukcyjnie na zamówionej w 2017 roku wersji UKM 2000P. Dzięki temu wojsko nie tylko oszczędzi na jego logistyce, np. na częściach zamiennych czy serwisie, ale nie będzie musiało również dodatkowo szkolić jego celowniczych.

UKM 2020S jest obecnie testowany przez polską armię. W piątek, 16 kwietnia 2021 roku, z jego możliwościami na poligonie w Nowej Dębie mieli okazję zapoznać się żołnierze z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, wchodzącego w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Zakłady Mechaniczne Tarnów, PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1618767780
Wspaniała wiadomość. Chciałbym doczekać czasów, gdzie każdy żołnierz WP będzie posiadać nowoczesne oręże, nokto i indywidualny zestaw łącznośći. O nowoczesnych kamizelkach nie wspomnę. Każdy żołnierz, nawet kucharz. Co tam Narew, Wisła czy inna Harpia. Modernizacja od dołu. Pozdrawiam
3C-E9-ED-85

Gorzka parada zwycięstwa
 
„The Murph Challenge” dla weteranów
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Jacht i menażki od wojska
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Misje kształtują charakter
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pomagasz powstańcom? Możesz otrzymać dotację
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Lenino 1943. Między strategią a propagandą
„Dragon” grasuje w Ełku
Dowodzenie to trudna sztuka
Wspierają i oceniają ćwiczące wojska
„Dragon '21” – opanować emocje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Co ze sprawdzianem z WF?
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Symulator Rosomaka
Marynarz na „Korfantym”
Oni tworzą legendę
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Jak wojsko walczy z pandemią
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Nie tylko rozpoznanie
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Nowe książeczki wojskowe
PKW Turcja już działa
W drodze do Ameryki
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Afganistan. Czas wracać do domu
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Biało-czerwoni z wizytą w Krzesinach
Rosomak zacieśnia współpracę z Oshkoshem
Moździerze dla WOT-u
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kurs na dyplomację
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Cel: bezpieczna Wislandia
Szczyt NATO już w poniedziałek
To zostaje w człowieku na zawsze
„Dragon ’21” otwiera ogień
Borsuk pokazał swoje możliwości
Więcej czasu na decyzję o studiach
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Specjaliści od wsparcia
Course on Diplomacy
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Gen. Andrzejczak: Wszystko ma swoją cenę, bezpieczeństwo również
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Missions Shape Character
Kask Weterana do zdobycia!
Polska stawia na fregaty Miecznik
Proobronny „Dragon”
„Dragon ‘21” – pełna gotowość bojowa
Proobronni na ćwiczeniu „Dragon ’21”
„Dragon ’21” uderza z lądu i powietrza
Siła braterstwa
Power of Brotherhood
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO