moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nagroda nie tylko od dowódcy

Żołnierz niezawodowy będzie mógł otrzymać nagrodę finansową nie tylko od dowódcy jednostki, w której służy, ale także od przełożonego wyższego szczebla lub ministra obrony narodowej – to jedna z propozycji zmian w przepisach dotyczących wypłat nagród i zapomóg dla żołnierzy niezawodowych. W praktyce np. terytorialsa będzie mógł finansowo wyróżnić dowódca WOT. 

Wzorem żołnierzy pełniących służbę zawodową, na nagrody finansowe mogą liczyć także niezawodowcy. To np. żołnierze odbywający czynną służbę wojskową w formie ćwiczeń, przeszkolenia wojskowego czy pełniący terytorialną służbę wojskową. Nagrodę mogą otrzymać np. za wysokie wyniki w szkoleniu, wykonywanie zadań związanych z dużą odpowiedzialnością lub takich, które wykraczają poza zwykłe obowiązki służbowe. Obecnie nagrodę taką może żołnierzowi niezawodowemu przyznać jedynie dowódca jednostki wojskowej, w której dany żołnierz służy lub odbywa szkolenie. Inaczej jest w przypadku żołnierzy zawodowych – tu finansowe wyróżnienie wojskowy ma szansę otrzymać także od wyższego przełożonego lub ministra obrony narodowej.

MON postanowił ujednolicić przepisy i wprowadzić takie same procedury przyznawania nagród żołnierzom zawodowym i niezawodowym. – Ocena funkcjonowania zapisów obowiązującego rozporządzenia wskazała na potrzebę aktualizacji niektórych rozwiązań. Rozwój niezawodowych form pełnienia służby wojskowej, w tym w szczególności wojsk obrony terytorialnej przemawia za zwiększeniem kręgu osób uprawnionych do przyznawania nagród tym żołnierzom – uzasadniają przedstawiciele MON-u.

REKLAMA

Zmiana została też podyktowana doświadczeniami związanymi z czasem epidemii. Od samego jej początku terytorialsi są zaangażowani w działania związane ze zwalczaniem skutków występowania COVID-19. Zadania wykonują zwykle poza jednostkami, w których pełnią służbę, a ich zadania często wykraczają poza ich standardowe obowiązki służbowe. Obecnie nie ma jednak możliwości, by za trud włożony w takie działania nagrodził ich ktoś inny, poza dowódcą jednostki, w której służą.

Dlatego zmiany zakładają rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do przyznawania nagrody żołnierzom niezawodowym. Propozycje przewidują, że nagrodę będzie mógł przyznać również każdy przełożony dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa służbę niezawodową, a także minister obrony narodowej. Np. terytorialsi z różnych jednostek wojskowych oddelegowani poza macierzyste jednostki wojskowe do wykonywania zadań, będą mogli otrzymać nagrodę od wyższego przełożonego, czyli np. od dowódcy WOT. Zdaniem przedstawicieli MON-u takie rozwiązanie może wpłynąć na decyzję o podjęciu niezawodowej służby oraz motywować do wzorowego wykonywania obowiązków służbowych.

– Każda zmiana, która ujednolica zasady dla żołnierzy zawodowych i ochotników jest przyjmowana przez nas z zadowoleniem – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. – W tym przypadku ważne jest rozszerzenie puli przełożonych uprawnionych do przyznawania nagród. Co istotne, konieczność takich zmian wymusiło życie, a konkretnie działania podczas walki z koronawirusem, kiedy to nasi żołnierze wykonywali obowiązki poza swoim stałym rejonem odpowiedzialności, będąc w dyspozycji dowódców innych brygad – dodaje.

W ślad za zmianami w projekcie dotyczącym nagród i zapomóg dla niezawodowców, zostanie też zmienione rozporządzenie w sprawie funduszu na te cele. Dzięki zmianom minister obrony narodowej zyska możliwość przydzielania środków na nagrody dowódcom jednostek wojskowych różnego szczebla, a nie tylko dowódcom jednostek, w których żołnierze odbywają służbę wojskową. Oznacza to, że szef resortu będzie mógł przekazać pieniądze np. dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych z jednoczesnym wskazaniem podziału tych środków na poszczególne jednostki wojskowe podległe temu dowódcy.

Zgodnie z decyzją budżetową MON z lutego tego roku fundusz na nagrody i zapomogi dla żołnierzy niezawodowych wyniósł 4 mln 898 tys. zł, w tym na nagrody przeznaczono 3 mln 918 tys. zł. Część pieniędzy trafiła już do terytorialsów. Nagrody otrzymali „za ponadprzeciętne zaangażowanie, dyspozycyjność i profesjonalizm w realizacji powierzonych zadań służbowych związanych ze zwalczaniem skutków występowania COVID-19”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 12 WBOT

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO już w poniedziałek
 
Cel: bezpieczna Wislandia
„Dragon ‘21” – pełna gotowość bojowa
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
„The Murph Challenge” dla weteranów
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Power of Brotherhood
To zostaje w człowieku na zawsze
Proobronny „Dragon”
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Missions Shape Character
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
PKW Turcja już działa
Nowe książeczki wojskowe
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Polska stawia na fregaty Miecznik
Nagroda nie tylko od dowódcy
Symulator Rosomaka
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
„Dragon ’21” otwiera ogień
Dowodzenie to trudna sztuka
Rosomak zacieśnia współpracę z Oshkoshem
„Dragon” grasuje w Ełku
Jacht i menażki od wojska
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Kask Weterana do zdobycia!
Proobronni na ćwiczeniu „Dragon ’21”
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Course on Diplomacy
Gen. Andrzejczak: Wszystko ma swoją cenę, bezpieczeństwo również
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Kurs na dyplomację
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Misje kształtują charakter
Pomagasz powstańcom? Możesz otrzymać dotację
Lenino 1943. Między strategią a propagandą
Moździerze dla WOT-u
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Nie tylko rozpoznanie
W drodze do Ameryki
„Dragon '21” – opanować emocje
Więcej czasu na decyzję o studiach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Dragon ’21” uderza z lądu i powietrza
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Oni tworzą legendę
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Jak wojsko walczy z pandemią
Siła braterstwa
Wspierają i oceniają ćwiczące wojska
Specjaliści od wsparcia
Afganistan. Czas wracać do domu
Marynarz na „Korfantym”
Co ze sprawdzianem z WF?
Gorzka parada zwycięstwa
Biało-czerwoni z wizytą w Krzesinach
Borsuk pokazał swoje możliwości
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO