moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M z prezydentem Lechem Kaczyńskim i Pierwszą Damą na pokładzie. W katastrofie zginęła cała 96-osobowa delegacja, która miała uczestniczyć w obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej. Ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 11 lat odbędą się w reżimie sanitarnym.

Jedenaście lat temu, w sobotni poranek, prezydencki samolot runął na ziemię w pobliżu Smoleńska. Na jego pokładzie było 96 osób, w tym zwierzchnik sił zbrojnych Lech Kaczyński z małżonką oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Niestety, w katastrofie lotniczej Tu-154M o numerze bocznym 101 zginęli wszyscy pasażerowie. To był ostatni lot wielu wybitnych Polaków: polityków, najwyższych dowódców wojskowych, urzędników, duchownych, społeczników i lotników. Prezydent Andrzej Duda kilka lat temu przyznał, że „katastrofa pod Smoleńskiem to największa po II wojnie światowej tragedia, jaka dotknęła nasz naród”.

Ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed jedenastu lat będą miały wyjątkowo skromny charakter. Jak zapowiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, zorganizowane one będą w ścisłym reżimie sanitarnym. Zaplanowano m.in. msze w intencji ofiar katastrofy. Delegacje państwowe i wojskowe złożą także kwiaty na grobach osób poległych oraz pod pomnikami i tablicami pamiątkowymi.

REKLAMA

Idee, wskazówki, wartości

10 kwietnia 2010 roku polska delegacja miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy sowieckiej zbrodni katyńskiej. To właśnie w Lesie Katyńskim, w miejscu egzekucji żołnierzy Wojska Polskiego, mieliśmy usłyszeć słowa prezydenta: „Wszystkie okoliczności zbrodni katyńskiej muszą zostać do końca zbadane i wyjaśnione. Ważne jest, by została potwierdzona prawnie niewinność ofiar, by ujawnione zostały wszystkie dokumenty dotyczące tej zbrodni. Aby kłamstwo katyńskie zniknęło na zawsze z przestrzeni publicznej. Domagamy się tych działań przede wszystkim ze względu na pamięć ofiar i szacunek dla cierpienia ich rodzin. Ale domagamy się ich także w imię wspólnych wartości, które muszą tworzyć fundament zaufania i partnerstwa pomiędzy sąsiednimi narodami w całej Europie (…)”. Słowa Lecha Kaczyńskiego sprzed 11 lat są cały czas aktualne. Odpowiedzialnością nas wszystkich jest dziś realizacja „katyńskiego testamentu” prezydenta, bo zbadanie i wyjaśnienie okoliczności zbrodni sowieckiej z 1940 roku ciągle przed nami.

Ale zostały z nami nie tylko idee nakreślone przez zwierzchnika sił zbrojnych. Żołnierzom cały czas bliskie są zasady i wartości wpajane przez dowódców, którzy również zginęli pod Smoleńskiem. Wojsko Polskie pamięta o szefie Sztabu Generalnego WP gen. Franciszku Gągorze, dowódcy operacyjnym RSZ gen. Bronisławie Kwiatkowskim, dowódcy wojsk specjalnych gen. broni Włodzimierzu Potasińskim, dowódcy wojsk lądowych gen. broni Tadeuszu Buku, dowódcy marynarki wojennej adm. Andrzeju Karwecie, dowódcy sił powietrznych gen. pilocie Andrzeju Błasiku i dowódcy Garnizonu Warszawa gen. dyw. Kazimierzu Gilarskim. Cześć Ich pamięci!

Przyczyny katastrofy samolotu TU-154M z 2010 roku wyjaśnić ma podkomisja smoleńska, na czele której od 2016 roku stoi Antoni Macierewicz.

MKS

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
 
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Afganistan. Czas wracać do domu
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
BME pod znakiem „Miecznika”
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
„Wolverine Strike” odpiera atak
Course on Diplomacy
Motocyklowy rajd w hołdzie poległym weteranom
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Nowe książeczki wojskowe
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Walka z niewidzialnym wrogiem
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Błękitni po raz trzeci w Libanie
To było wyzwanie dla wszystkich
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Nowy karabin z Tarnowa
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Podchorążowie ćwiczą BLOS
„Defender” dotarł do Europy
Sto sekund do zagłady
Kara śmierci za życie Zofii
Rumuński „Scorpion Spring”
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Co ze sprawdzianem z WF?
AFN znów w oktagonie
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Army of People with Passion
WOT szkoli snajperów
Kurs na dyplomację
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
St. szer. Miller gotowy do walki!
Kuźnie oficerskich kadr
Polska stawia na fregaty Miecznik
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
MON robi zakupy amunicji
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pomoc w walce z dezinformacją
Raki w Toruniu
Tygrysi zlot myśliwców
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Śląskie salwy
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Kto otrzyma Buzdygana?
Jak wojsko walczy z pandemią
Specjalsi lądują w wodzie
„Czajka” po udanej operacji
Bój o czarną perłę w koronie
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO