moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie o zmianach w funkcjonowaniu WOT

Łatwiejszy nabór, dłuższy okres służby i rozszerzenie katalogu osób traktowanych preferencyjnie przy przyjmowaniu do WOT-u – to tylko niektóre zmiany, jakie proponuje Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. W MON-ie pracuje już specjalny zespół, który przygotowuje nowe przepisy. O możliwych zmianach debatowali posłowie sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Zdaniem Ministerstwa Obrony Narodowej, po czterech latach funkcjonowania wojsk obrony terytorialnej przyszedł czas na modyfikację niektórych rozwiązań prawnych. Resort chce, by przepisy lepiej przystawały do rzeczywistości, były ujednolicone ułatwiały nabór ochotników do tego rodzaju sił zbrojnych. – Działania bieżące, na przykład usuwanie skutków powodzi czy wichur, a także antycovidowe prowadzone od 6 marca przez żołnierzy WOT-u, pokazują, że niektóre kwestie legislacyjne wymagają doprecyzowania i ujednolicenia. Dlatego w MON-ie powstał specjalny zespół, który ma za zadanie przygotowanie zmian przepisów w kluczowych sprawach dotyczących funkcjonowania nowego rodzaju sił zbrojnych – mówił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

Propozycje konkretnych zmian przedstawił posłom z sejmowej Komisji Obrony Narodowej gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. – Chcielibyśmy podnieść wiek, do którego obywatele podlegają obowiązkowi służby wojskowej. W przypadku szeregowych do 60. roku życia, a nie do 55. jak obecnie. W odniesieniu do podoficerów do 63. roku życia – mówił generał. Zaproponował również uzupełnienie katalogu osób, które miałyby preferencje przy przyjmowaniu w szeregi WOT-u. Miałoby to dotyczyć, na przykład, członków organizacji harcerskich. Generał Kukuła chciałby również, by do WOT-u mogli się zaciągać działacze związków zawodowych, radni czy politycy wyższego szczebla. Warunkiem – jak zaznaczył – byłoby zawieszenie aktywności politycznej czy związkowej na czas pełnienia terytorialnej służby wojskowej. Zdaniem dowódcy WOT, powinno się także zachęcić do wstępowania do obrony terytorialnej byłych funkcjonariuszy służb podległych MSWiA (chodzi m.in. o policję, straż pożarną i graniczną czy ABW). Wprawdzie obecnie mogą oni zostać terytorialsami, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami w WOT nie są uwzględniane ich stopnie służbowe z innych formacji. To zniechęca wiele osób. Dlatego gen. Kukuła proponuje, by prawnie zapewnić zachowanie stopnia z poprzedniej służby.

Generał Kukuła przyznał, że w obecnych przepisach zbyt mało uwagi zwraca się na zachęty dla pracodawców zatrudniających terytorialsów. Według niego w przyszłości należałoby pomyśleć o pieniężnej formie zadośćuczynienia dla pracodawców za czas nieobecności żołnierzy WOT-u w pracy. – Niestety, Polska jest państwem najsłabiej gratyfikującym przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy – mówił generał.

Wśród innych propozycji należy wymienić: ustanowienie preferencji dla żołnierzy WOT-u przy ubieganiu się przez nich o przyjęcie do służby kandydackiej lub zawodowej; zmiany w procedurze opiniowania żołnierzy (miałby to robić bezpośredni przełożony terytorialsa); likwidację przepisu nakazującego uzyskanie zgody na wyjazd żołnierza za granicę oraz uregulowanie zasad dotyczących powierzenia mienia (dziś terytorialsowi nie można wydać do domu nawet elementów wyposażenia osobistego). – To są propozycje przedstawione przez dowództwo WOT, które wynikają między innymi z doświadczeń bieżących, jak również ze zdobytych podczas wcześniejszych akcji – mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz.

 

JT

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~sp_jan
1604821800
Warto, by nasz karabinek msbs rozszerzyć o układ przeciw odrzutowy ,niwelujące do minimum tzw. kopnięcie przy strzale ! Jak ma ruski sr-1 !! Może jakaś współpraca z Tarnowem ! Zwłaszcza w karabinach o większym kalibrze !! (Chyba , że nad tym już pracują ?!?!)
2E-ED-81-39

Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
I zdobyliśmy!
Serwis K9 w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Broń Hitlera w rękach AK
Śladami ojca
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
W obronie wschodniej flanki NATO
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Na straży nieba
Gry wojenne w szkoleniu
Bohater odtrącony
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojskowe Oscary przyznane!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
Po przeprawie ruszyli do walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pierwsi na oceanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Orzeł dla bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO