Polscy strzelcy startowali we wszystkich Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych, w których programie było strzelectwo. W pięciu imprezach zdobyli siedem medali: złoty oraz po trzy srebrne i brązowe. W Wuhan ten dorobek postara się powiększyć 18-osobowa reprezentacja, której liderem jest aktualny mistrz świata w strzelectwie szer. Tomasz Bartnik.
Tylko raz strzelectwo nie znalazło się w programie wojskowych igrzysk – w 2003 roku w Katanii. W Wuhan w tej dyscyplinie do rozdania będą 24 komplety medali, w tym osiem w strzelaniu do rzutków. Konkurencje trap i skeet dopiero po raz drugi będą rozgrywane na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych, a po raz pierwszy wystartują w nich biało-czerwoni.
W Chinach barw Wojska Polskiego będą bronić: w konkurencjach pistoletowych – por. mar. Sławomira Szpek, mat Agnieszka Korejwo, mar. Joanna Tomala, szer. rez. Agata Nowak, mł. chor. mar. Piotr Daniluk, st. bosm. Radosław Podgórski, mar. Tomasz Wawrzonowski i szer. rez. Oskar Miliwek; w strzelaniu z karabinu – st. szer. Agnieszka Nagay, szer. rez. Aleksandra Szutko, szer. rez. Aneta Stankiewicz, mł. chor. Robert Kraskowski, st. kpr. Bartosz Skorupa i szer. Tomasz Bartnik; w strzelaniach do rzutków – szer. rez. Natalia Szamrej, szer. rez. Piotr Kowalczyk, szer. rez. Tomasz Pasierbski i szer. rez. Jaromir Wojtasiewicz.
Liderem ekipy jest niewątpliwie szer. Tomasz Bartnik. 29-letni strzelec z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i sekcji strzeleckiej CWKS Legia Warszawa w 2018 roku na mistrzostwach świata w Changwon wywalczył złoty medal w konkurencji karabin dowolny 3x40 strzałów. Polak został pierwszym w historii polskiego strzelectwa mistrzem świata w strzelaniu w trzech postawach – klęczącej, leżącej i stojącej. Złotym medalem w Korei Południowej zapewnił sobie przepustkę na igrzyska olimpijskie w Tokio. Natomiast miesiąc przed igrzyskami wojskowymi w Wuhan Bartnik wywalczył złoty i brązowy medal na mistrzostwach Europy w Bolonii. Zwyciężył w rywalizacji drużynowej w nieolimpijskiej konkurencji strzelanie z karabinu z 50 m z postawy leżąc. Z Marcinem Majką i Danielem Romańczykiem uzyskali wynik 1878,3 pkt., ustanawiając rekord świata. W tej samej konkurencji Bartnik zdobył brązowy medal w rywalizacji indywidualnej.
– Mistrz świata potwierdził w Bolonii, że jest dobrze przygotowany do igrzysk w Wuhan. Myślę, że w Chinach będzie najjaśniejszym punktem naszej reprezentacji. Mam nadzieję, że powalczy o medal w rywalizacji indywidualnej, jak i z kolegami w klasyfikacji drużynowej – mówi st. chor. mar. Jacek Dagil, kapitan strzeleckiej reprezentacji Wojska Polskiego na igrzyska w Chinach. Chorąży żałuje, że drużyny „w karabinie” nie może jeszcze wzmocnić utalentowany junior Maciej Kowalewicz, który na czempionacie Starego Kontynentu w Bolonii wywalczył w rywalizacji juniorów brąz w konkurencji karabin dowolny 3x40 strzałów. – Mam nadzieję, że niedługo zostanie żołnierzem i wtedy drużyna z nim i mistrzem świata w składzie będzie bardzo mocna – dodaje kapitan.
Rywalizacja strzelców na wojskowych igrzyskach od lat stoi na wysokim poziomie. W składzie większości reprezentacji są najlepsi strzelcy krajowi. Przy silnej konkurencji trudno będzie znacznie poprawić dorobek medalowy polskich strzelców. Chorąży Dagil liczy, że może o medal w drużynie powalczą zawodnicy strzelający z pistoletu. Wierzy również w dobry debiut na igrzyskach naszych specjalistów od strzelania do rzutków. Kapitan strzeleckiej reprezentacji przypomina, że pół roku przed igrzyskami Piotr Kowalczyk i Jaromir Wojtasiewicz w zawodach Pucharu Świata w Zjednoczonych Emiratach Arabskich byli o krok od awansu do finału w trapie.
Powodów do optymizmu jest więcej. Przed kilkunastoma dniami na Regionalnych Mistrzostwach CISM (Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego) w Salzburgu mat Agnieszka Korejwo z Wojskowego Klubu Sportowego Flota Gdynia, uzyskała maksymalny wynik 300 pkt, strzelając w drugiej części konkurencji pistolet sportowy 30+30 strzałów. W Wuhan wraz z nią w drużynie o medal powalczą: por. mar. Sławomira Szpek, mar. Joanna Tomala i szer. rez. Agata Nowak. Ta pierwsza zawodniczka jest jedynym sportowcem w reprezentacji Wojska Polskiego, który po raz szósty wystartuje w wojskowych igrzyskach. Warto zaznaczyć, że zawodniczka z gdyńskiego WZS w swoich pięciu startach na wojskowych igrzyskach wywalczyła cztery medale. W 1999 roku w Zagrzebiu zajęła drugie miejsce w strzelaniu z pistoletu sportowego, a w 2011 roku w Rio de Janeiro była dwukrotnie druga w konkurencji pistolet sportowy 30+30 strzałów (indywidualnie i w drużynie) oraz trzecia w „pistolecie szybkostrzelnym”.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze