moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ramię w ramię nie tylko na służbie

Saperzy z 15 Brygady Zmechanizowanej pomagają chorej na raka żonie kolegi z jednostki. Organizują zbiórki, koncerty i aukcje charytatywne. Namówili też znane osoby, aby nagrały filmy, w których przekazują pozdrowienia i dodają otuchy. – Jesteśmy nie tylko żołnierzami z jednej jednostki, ale przede wszystkim przyjaciółmi. Nie zostawiamy swoich – mówią saperzy.

„Chciałem Cię serdecznie pozdrowić, życzyć wytrwałości i abyś w tym trudnym momencie znalazła tę iskierkę nadziei, która pozwala na pozytywne myślenie” – mówi na krótkim filmie dziennikarz Irek Bieleninik. „Przesyłam Ci moc pozytywnej energii. Wiem, że cała Twoja rodzina przechodzi trudne chwile, ale wierzę, że pokonasz chorobę. Trzymam za Ciebie kciuki” – to z kolei słowa muzyka Piotr Karpieni.

Pozdrowienia zostały skierowane do Agnieszki Kretuńskiej, żony żołnierza z 15 Brygady Zmechanizowanej. U pani Agnieszki, mamy dwójki dzieci, w styczniu zdiagnozowano nowotwór mózgu – glejaka. Guz jest nieoperacyjny, szansą dla kobiety jest terapia protonowa w Centrum Onkologii w Krakowie. Jednak gdyby leczenie nie przyniosło skutku, konieczne będzie leczenie za granicą, a to wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego do działania przystąpili żołnierze z 15 Mazurskiego Batalionu Saperów z 15 Brygady. – Jesteśmy nie tylko żołnierzami z jednej jednostki, ale przede wszystkim przyjaciółmi. Nie zostawiamy swoich w potrzebie – mówi st. szer. Adrian Jórski. Żołnierz jest jednym z inicjatorów akcji, której celem jest zebranie środków na pomoc rodzinie kolegi.

Saperzy stworzyli komitet, ułożyli plan i przystąpili do działania. Pierwszym krokiem było zorganizowanie zbiórki na portalu pomagam.pl. Kolejny – to aukcja charytatywna. – Żołnierze przekazywali dla Agnieszki różne przedmioty, coiny, ryngrafy, pamiątki z misji. Wszystkie te przedmioty zostały wystawione na licytację, która odbyła się w Orzyszu. Dzięki temu, że przyszli na nią także mieszkańcy regionu, udało nam się zebrać ponad sześć tysięcy złotych – relacjonuje st. szer. Jórski.

Wojskowi założyli także specjalną grupę na Facebooku, na której również odbywają się licytacje. Aby pomóc, najmłodsi przekazują na aukcje gry i pluszaki, starsi – ubrania, biżuterię i przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu, że do akcji przyłączyli się przedsiębiorcy, na licytacji znalazły się też vouchery na zabiegi kosmetyczne, fryzjerskie czy kolacje w dobrych restauracjach. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Wszystkie zebrane środki trafiają do „skarbonki” pani Agnieszki na portalu pomagam.pl.

Natomiast 5 marca w Orzyszu odbędzie się wielki koncert disco polo. Wszyscy wykonawcy, m.in. zespoły Bayera, Spontan, Majkel, wystąpią charytatywnie, a cały dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zostanie przekazany na pomoc chorej. – Nigdy bym się nie spodziewał, że otrzymam tak duże wsparcie. I nie chodzi tylko o pieniądze. Ta cała sytuacja bardzo pozytywnie wpływa na moją żonę, a jak wiadomo pozytywne myślenie w tak trudnej sytuacji jest bardzo ważne – mówi st. szer. Mariusz Kretuński. – Mam nadzieję, że leczenie zakończy się sukcesem. Wtedy wszystkie zebrane środki przekażemy innym potrzebującym – podkreśla.

Za przeprowadzenie internetowej zbiórki charytatywnej (oficjalnie zarejestrowanej w Ministerstwie Cyfryzacji) na rzecz Agnieszki Kretuńskiej odpowiada komitet społeczny. Jego założycielami są por. Rafał Podlasiak, st. szer. Adrian Jórski i Małgorzata Staszewska, pracownik wojska. Wspierają ich m.in. szer. Emilia Antoniak, szer. Ilona Kaczmarska, st. sierż. Grzegorz Mikołajczyk, mł. chor. Mariusz Wójkowski, szer. Tomasz Mioduszewski, st. szer. Paweł Nowaczyk i st. szer. Grzegorz Blakicki. Wszystkie działania żołnierze podejmują po służbie, w czasie wolnym. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Silniejsza obecność sojuszników z USA
 
Szpital u „Troski”
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Za zdrowie utracone na służbie
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Wracajcie z medalami!
„Operacja borelioza”
Oczy na Kijów
Lato pod wodą
Serwis bliżej domu
Czujemy się tu jak w rodzinie
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Śmierć przyszła po wojnie
The Suwałki Gap in the Game
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Pancerniacy trenują cywilów
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Walka – tak, ale tylko polityczna
Z parlamentu do wojska
Na ratunek… komandos
Jak usprawnić działania służb na granicy
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Włoski Centauro na paryskim salonie
Polsko-litewskie konsultacje
Mark Rutte pokieruje NATO
Spadochroniarze na warcie w UE
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Feniks – następca Mangusty?
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerny sznyt
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Szkolenie na miarę czasów
Roczny dyżur spadochroniarzy
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Olimp gotowy na igrzyska!
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
RBN przed szczytem NATO
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Prezydent Zełenski w Warszawie
Formoza. Za kulisami
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO