moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości

To było wyjątkowe Narodowe Święto Niepodległości. W całym kraju odbyła się niezliczona liczba imprez upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. – Jestem dumny, że nie tylko relacjonowaliśmy w naszych mediach te wydarzenia, ale także wzięliśmy w nich udział, wsparliśmy ich organizację naszymi wydawnictwami – mówi Maciej Podczaski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, wydawcy „Polski Zbrojnej”.


Stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego, wydawcy „Polski Zbrojnej”, na warszawskim pikniku „Służymy Niepodległej” odwiedził Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Fot. Artur Orzechowski

Pikniki, koncerty i wystawy. Zawody sportowe, gry miejskie i wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni. Odsłonięcia pomników, pokazy fajerwerków i parady. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polacy pokazali, że pamięć o narodowych bohaterach i miłość do ojczyzny można okazywać na tysiące sposobów. Przez cały miniony weekend w kraju było świątecznie, patriotycznie i biało-czerwono. Wszak okazja była zupełnie wyjątkowa. – Dziękuję wszystkim, którzy w odpowiedzi na mój apel nadali obchodom stulecia charakter obywatelski, powszechny i lokalny. Dziękuję za tysiące wystaw, koncertów, widowisk, iluminacji, konkursów i imprez sportowych – mówił w swoim świątecznym orędziu prezydent Andrzej Duda.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, organizator marszu „Dla Ciebie Polsko”, powiedział podczas otwarcia pikniku „Służymy Niepodległej” w Warszawie: – Odzyskaliśmy wolność dlatego, że byliśmy silni naszą tożsamością narodową, byliśmy zdeterminowani, aby osiągnąć cel. Bądźmy tacy i dziś, bo dziś także wyzwania są olbrzymie. Jak będziemy czuli dumę z tego, że jesteśmy Polakami, to poradzimy sobie.


Wydanie specjalne „Polski Zbrojnej” przygotowane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Fot. Daniela Bartkiewicz

Dziennikarze i fotoreporterzy naszej redakcji byli obecni na najważniejszych imprezach rocznicowych, a obszerne relacje z wydarzeń można było śledzić na żywo na portalu polska-zbrojna.pl. – Misją „Polski Zbrojnej” jest kultywowanie pamięci historycznej i przekazywanie wiedzy. W takim dniu postanowiliśmy przypomnieć silny związek polskiej tradycji niepodległościowej z Wojskiem Polskim. To wciąż ważne i potrzebne – mówi Anna Putkiewicz, redaktor naczelna portalu. – Przyzwyczailiśmy już naszych czytelników, że z okazji ważnych, historycznych wydarzeń przygotowujemy wydania specjalne naszego pisma. Jednodniówek nie mogło zatem zabraknąć także i tym razem. Były dostępne w całej Polsce – dodaje. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości WIW przygotował aż cztery wydania specjalne „Polski Zbrojnej”. W trakcie imprez i uroczystości rozdawali je harcerze i członkowie grup rekonstrukcyjnych.


Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości WIW przygotował aż cztery wydania specjalne „Polski Zbrojnej”. W trakcie imprez i uroczystości rozdawali je harcerze i członkowie grup rekonstrukcyjnych. Fot. Michał Niwicz

– To było duże przedsięwzięcie. Dotarliśmy do nowych czytelników, dzięki współpracy z LOT-em i PKP, nasze wydawnictwa były kolportowane także wśród pasażerów samolotów i pociągów. Pamiętamy, że szacunek do polskiej tradycji niepodległościowej wynika z wiedzy. Żeby naszą historię rozumieć i docenić, trzeba ją poznać. Pomagamy w tym, to właśnie nasza misja – dodaje Maciej Podczaski.

 
Naszą jednodniówkę wydaną z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości można było otrzymać m.in. na Lotnisku Chopina w Warszawie. Fot. LOT

– Odzyskanie przez Polskę niepodległości to bardzo ciekawy proces, obfitujący w nieprzewidziane zwroty akcji. Naszym wydaniem specjalnym chcieliśmy przybliżyć Polakom ówczesne wydarzenia i w ten sposób dopełnić świętowanie tej pięknej rocznicy – mówi Izabela Borańska-Chmielewska, redaktor naczelna miesięcznika „Polska Zbrojna”. Jednodniówka „Polski Zbrojnej” była dostępna zarówno na wojskowych piknikach „Służymy Niepodległej”, które w siedemnastu miastach zorganizowało Ministerstwo Obrony Narodowej, jak i podczas uroczystości 11 listopada. Już od rana na ulicach Warszawy można było spotkać członków stowarzyszenia Strzelcy Rzeczypospolitej, którzy kolportowali wydawnictwo. Mecenasami jego wydania były: Polska Grupa Zbrojeniowa; Polski Koncern Naftowy ORLEN; Polska Spółka Gazownictwa; Fundacja PGNiG „Rozgrzewamy Polskie Serca” oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia. Natomiast na mecie stołecznego „Biegu Niepodległości” można było zawitać do namiotu „Polski Zbrojnej”. Prezentowaliśmy tam pełną paletę naszych wydawnictw.


Na mecie stołecznego „Biegu Niepodległości” można było zawitać do namiotu „Polski Zbrojnej”. Prezentowaliśmy tam pełną paletę naszych wydawnictw. Fot. Michał Niwicz

W przeddzień rozpoczęcia obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości odbył się natomiast XV Bal Niepodległości. – Nasze bale nawiązują do tradycji wyrosłej w okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to polskie elity po stu dwudziestu trzech latach niewoli radośnie świętowały odrodzenie Rzeczypospolitej – mówi Honorata Kuraszkiewicz, prezes Stowarzyszenia „Kuźnia Milanowska”, organizator balu. Z tej okazji WIW przygotował specjalne wydanie „Polski Zbrojnej” oraz śpiewniki, które służyły gościom tego wydarzenia w trakcie wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

– Wiedzieliśmy, że wielu naszych czytelników, wykorzystując długi, świąteczny weekend, uda się w podróż. Chcieliśmy im towarzyszyć i dlatego nawiązaliśmy współpracę z Polskimi Kolejami Państwowymi, PKP Intercity oraz PLL LOT – mówi Piotr Zarzycki, kierownik Wydziału Marketingu i Promocji WIW-u. Dzięki temu nasze niepodległościowe wydawnictwo było dostępne na dziesięciu dworcach kolejowych w największych miastach Polski, w szesnastu składach pociągów dalekobieżnych, a także na stołecznym lotnisku im. Fryderyka Chopina. – Nasze jednodniówki cieszyły się dużym wzięciem. Miło nam, że mogliśmy uprzyjemnić Polakom podróż – dodaje Maciej Podczaski.


Pasażerowie PKP Intercity podróżujący 11 listopada również mogli przeczytać wydanie specjalne „Polski Zbrojnej”. Fot. PKP 

Ważnym elementem świątecznego weekendu było odsłonięcie w Warszawie pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Monument stanął na placu Józefa Piłsudskiego, przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa. – Jesteśmy w wolnej niepodległej Polsce, Polsce, która jest coraz zamożniejsza, w której żyje się coraz lepiej. Dlaczego? W dużej mierze dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Który przez całe życie realizował misję dla Ojczyzny i dla niej na koniec zginął – mówił na uroczystości prezydent Andrzej Duda. Z tej okazji WIW przygotował specjalny numer „Polski Zbrojnej”, na łamach której opisaliśmy polityczne dziedzictwo prezydenta Kaczyńskiego.

9 listopada odbyła się natomiast ważna dla naszej redakcji uroczystość odsłonięcia kartuszy herbowych miast II Rzeczypospolitej na fasadzie budynku, w którym ma swoją siedzibę WIW. Gmach, obecnie pod adresem Al. Jerozolimskie 97, to przedwojenna budowla, siedziba dawnego Wojskowego Instytutu Geograficznego. Na jego frontonie umieszczone były herby 16 miast wojewódzkich II RP oraz dwa orły. I choć budynek wraz z kartuszami przetrwał II wojnę światową, w latach pięćdziesiątychtych herbarz został usunięty. Tej jesieni fasada budynku przeszła gruntowny remont, a jego zwieńczeniem był powrót kartuszy na swoje miejsce. Na uroczystość odsłonięcia, której gościem był Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, redakcja „Polski Zbrojnej” przygotowała specjalne wydanie pisma, w którym dokumentuje wyjątkowe dzieje swojej obecnej siedziby.


Podczas uroczystości odsłonięcia kartuszy herbowych miast II Rzeczypospolitej na fasadzie budynku, w którym ma swoją siedzibę WIW, można było otrzymać specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.  Fot. Paweł Sobkowicz

Dużym zainteresowaniem internautów cieszyły się także dwa serwisy tematyczne, udostępnione na portalu polska-zbrojna.pl. „Nasza Niepodległa” to zbiór artykułów dokumentujących drogę, jaką musieli pokonać nasi przodkowie, by móc znów cieszyć się wolnością. Natomiast cykl „Drogi do niepodległości”, którego mecenasem był PKN ORLEN, to swego rodzaju podróż w czasie. Dziennikarze „Polski Zbrojnej” wcielili się w świadków wydarzeń sprzed 100 lat i na bieżąco, niemal dzień po dniu, opisywali wydarzenia, jakże ważnego dla każdego z nas, 1918 roku. Lektura tych materiałów pozwala lepiej zrozumieć ogrom pracy, jaką musieli wykonać ojcowie niepodległości, by wielkie marzenie kilku pokoleń Polaków mogło się ziścić. – Co najważniejsze, treści te oraz jednodniówki nie zniknęły wraz z zakończeniem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Nadal są dostępne na naszym portalu – mówi Maciej Podczaski. – Zachęcamy nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie, wychowawców klas mundurowych czy instruktorów grup proobronnych, by korzystali z tych zasobów. Znajdą tam wiele bardzo ciekawych materiałów historycznych, podanych w przystępny sposób. Będzie to wartościowe uzupełnienie treści z podręczników – dodaje dyrektor WIW-u.


Kampania „Niepoległą mamy we krwi” – wspólny pomysł WIW-u i Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Legion – to z jednej strony sposób na uczczenie narodowej rocznicy, z drugiej promocja krwiodawstwa. Film: Bogusław Politowski

Akcją o zupełnie innym charakterze była natomiast kampania „Niepoległą mamy we krwi”. Wspólny pomysł WIW-u i Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Legion to z jednej strony sposób na uczczenie narodowej rocznicy, z drugiej promocja krwiodawstwa. W ciągu trwania akcji w całym kraju zorganizowaliśmy kilka spotkań (w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, w Wojskowej Akademii Technicznej, w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu, a także na piknikach „Służymy Niepodległej”), na których można było zapoznać się z ideą krwiodawstwa, a przede wszystkim zostać donatorem. Oczywiście, jednymi z pierwszych, którzy oddali krew w ramach naszej akcji byli pracownicy WIW-u.


Podczas pikników „Służymy Niepodległej” można było zapoznać się z ideą krwiodawstwa, a przede wszystkim zostać donatorem. Fot. Bogusław Politowski

– Odzew przerósł nasze oczekiwania – mówi Izabela Borańska-Chmielewska. Do oddania krwi udało nam się namówić ponad 1660 osób. W sumie zebraliśmy ponad 830 litrów tego życiodajnego płynu. Uczestnicy akcji mogli wygrać nagrody ufundowane przez Wojskowy Instytut Wydawniczy, HDK Legion, JWK Lubliniec, Militaria.pl, Surge Polonia, Helikon-Tex, Pompa Team, Genesis, Print Net, Tryumf, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, 18 Dywizję Zmechanizowaną, Dowództwo Garnizonu Warszawa oraz Agencję Mienia Wojskowego. – Akcja będzie kontynuowana w przyszłym roku. Chcemy powtórzyć sukces tegorocznej i jeszcze bardziej wyjść naprzeciw krwiodawcom, więc akcja będzie trwała dłużej, tak by chętni mogli oddać krew nawet dwukrotnie – dodaje Izabela Borańska-Chmielewska.


Kilka dni przed Narodowym Świętem Niepodległości udaliśmy się do stołecznego Katolickiego Przedszkola Fundacji na rzecz Rodziny „Mała Droga”. Z przedszkolakami rozmawialiśmy o ojczyźnie, patriotyzmie i zbliżającym się święcie. Fot. Paweł Sobkowicz

Misją WIW-u jest także edukacja historyczna. W związku z tym, kilka dni przed Narodowym Świętem Niepodległości, udaliśmy się do stołecznego Katolickiego Przedszkola Fundacji na rzecz Rodziny „Mała Droga”. Spotkaliśmy się tam z najmłodszym pokoleniem Polaków. – Ciekawiło nas, jak ta „najmłodsza Polska” czuje jubileusz. Czy rozumie, że uczestniczy w czymś wyjątkowym, co zdarza się raz na sto lat. Czy jest to dla nich ważne – mówi Anna Putkiewicz. Z przedszkolakami rozmawialiśmy o ojczyźnie, patriotyzmie i zbliżającym się święcie. Nie ukrywamy, byliśmy zaskoczeni jak dużo wiedzą.


Z przedszkolakami rozmawialiśmy o ojczyźnie, patriotyzmie i zbliżającym się święcie. Film: Paweł Sobkowicz

Towarzyszyli nam żołnierze, którzy od razu stali się bohaterami dnia. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, były ciekawe, co na co dzień robią żołnierze i jak wygląda ich służba. Wizytę zakończyliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego i rozdaniem patriotycznych upominków.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Artur Orzechowski, Daniela Bartkiewicz, Michał Niwicz, LOT, PKP, Paweł Sobkowicz, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Ratownicy na medal
 
Latający radar
Więcej niż szkolenie TCCC
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Raport o wojskowej logistyce
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Baltops” – moc na Bałtyku
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
„Pierwsza Drużyna” na start
Zaprojektuj mural o powstaniu
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Szef SKW na czele komisji ds. badania rosyjskich wpływów
Kremlowska wirtualna korekta
Equipment Tailored to the Needs
Inwestycja potrzebna jak tlen
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Terroryści na lotnisku
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Wiedza ratuje życie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dzień, który zmienił bieg wojny
Policjanci szkolą wojsko
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Myśliwi na rzecz obronności
Ameryka daje wsparcie
„Osiodłać krowę”
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
NATO on Northern Track
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Jak rozbito więzienie w Końskich
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Pokazali swoją siłę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Hełmy – nowoczesne i na miarę
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
SOF Delta Cup 2024: tu liczy się nie tylko celność
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
AWACS-y dostarczone
Prezydent RP: polskim żołnierzom należy się szacunek
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
AW149 wkrótce „made in Poland”
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Sprawcy powinni zostać należycie ukarani

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO