moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska świętuje na piknikach „Służymy Niepodległej”

Pokazy wojskowego sprzętu, prezentacje żołnierskiego wyszkolenia, defilady, rekonstrukcje historyczne, gry i zabawy dla młodzieży. W sobotę w całym kraju rozpoczynamy obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy na relację na żywo z wydarzeń pierwszego dnia świętowania Narodowego Dnia Niepodległości!


Fot. Maciej Nędzyński/CO MON 

godz. 20.30, Warszawa

– Jesteśmy w wolnej niepodległej Polsce, Polsce, która jest coraz zamożniejsza, w której żyje się coraz lepiej. Dlaczego? W dużej mierze dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Który przez całe życie realizował misję dla Ojczyzny i dla niej na koniec zginął – powiedział prezydent Andrzej Duda na uroczystości odsłonięcia pomnika prezydenta Kaczyńskiego. Monument stanął na warszawskim placu Józefa Piłsudskiego, przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Fot. MON

– Jego działalność przyczyniła się do tego, iż można było się przeciwstawić temu wszystkiemu, co nazwano po kilku latach istnienia nowej rzeczywistości, postkomunizmem. Systemu lepszego od poprzedniego, ale niewydajnego, niesprawiedliwego, obciążonego wieloma wadami – mówił w swoim wystąpieniu Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. – Lech Kaczyński powinien mieć pomniki, powinien mieć muzeum, bo bardzo dobrze zasłużył się Ojczyźnie – dodał.

fot. Jarosław Wiśniewski

Wcześniej w warszawskiej archikatedrze odbyła się msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. – Dziś przeżywamy kolejne wspomnienie smoleńskiej katastrofy. Wspominamy z wielkim bólem te wielkie i poczciwe umysły, z naszym prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim i z tyloma wspaniałymi Polakami, którzy zginęli – mówił w homilii ks. Jan Sikorski.

fot. Jarosław Wiśniewski


godz. 18.50, Wrocław

Pikniki „Służymy Niepodległej” już się skończyły. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w ich przygotowanie. Dobra robota! To był piękny dzień, pełen atrakcji i emocji. Mamy nadzieję, że wojsko zapewniło Wam niezapomniane świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Fajnie, że byliście z nami i razem z żołnierzami spędziliście ten dzień. A tak to wyglądało we Wrocławiu.


Film. Bogusław Politowski / portal polska-zbrojna.pl 


godz. 17.50, Wrocław

Jesteśmy z Was dumni! Liczba osób, które zgłosiły się, by oddać krew w naszej akcji „Niepodległą mamy we krwi” przeszła nasze oczekiwania. Jesteście wspaniali! Prawdziwi bohaterowie niepodległej! Zobaczcie, jak to wyglądało we Wrocławiu.


Film: Bogusław Politowski / portal polska-zbrojna.pl 


godz. 17.30, Warszawa

Dzisiaj w Warszawie odsłonięty zostanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obelisk stanie na pl. Piłsudskiego, przed siedzibą Dowództwa garnizonu Warszawa. Uroczystość zaplanowana jest na godz. 19. W jej trakcie będzie mogli dostać specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”. Zapraszamy!


godz. 17.10, Lublin

– Rocznie mamy około 250 zgłoszeń i podejmujemy około 40 tysięcy niebezpiecznych przedmiotów – mówi st. szeregowy Grzegorz Seredyn z 34 Patrolu Rozminowania. Dęblińska jednostka prezentuje w Lublinie specjalistyczny sprzęt saperski, m.in. wóz do przewozu materiałów niebezpiecznych, lekki robot rozpoznawczy czy specjalny zestaw hakowo-linowy do podejmowania niewybuchów. – Służy nam m.in. do przemieszczania i podnoszenia min przeciwpancernych z trudno dostępnych miejsc. Mamy tu różnego rodzaju kotwy czy rozpieraki. Dzięki temu zestawowi możemy przejść w bezpieczne miejsce i taką minę zerwać – wyjaśnia st. szer. Seredyn.

Saperzy z Dęblina prezentują również przedmioty, które zostały przez nich zneutralizowane w czasie akcji. – Mamy tu granaty ręczne F1, granaty moździerzowe, pociski artyleryjskie i minę przeciwpiechotną. Wszystkie egzemplarze pochodzą z czasów II wojny światowej – tłumaczy st. szer. Grzegorz Seredyn, saper z Dęblina.

Fot. Piotr Raszewski

Fot. Piotr Raszewski


godz. 16.55, Kraków

– Ta uroczystość jest dla nas szczególna. 6 Brygada wrosła w środowisko krakowskie, dlatego nie mogło nas zabraknąć na Rynku. Ale są z nami nie tylko spadochroniarze. Na pikniku „Służymy Niepodległej” są także lotnicy, żołnierze WOT, 5 Batalionu Dowodzenia, wojsk specjalnych i ŻW – mówi gen. bryg. Szymon Koziatek, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej.


Fot. Magdalena Kowalska-Sendek 


godz. 16.50

Świętujemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, ratujemy życie i wygrywamy super nagrody! Czy może być lepszy miks? „Niepodległą mamy we krwi” to nie hasło, to stan umysłu! Dzięki za dołączenie do akcji „Polski Zbrojnej” i Stowarzyszenia Legion.

Fot. Bogusław Politowski


Fot. Grzegorz Bielicki


Fot. Klub HDK PCK przy Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu 


godz. 16.45, Kraków

Czterech żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej i żołnierz Jednostki Wojskowej NIL wystartowali dzisiaj o godzinie 4 rano na Krakowskich Błoniach. Razem podjęli się niecodziennego wyzwania. Stukilometrowy bieg zorganizowano z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pokonanie tego morderczego dystansu zajęło im… trochę ponad 10 godzin!

Zmęczeni, ale uśmiechnięci wbiegli na Rynek ok. godz. 14.30 w asyście stu żołnierzy 6 BPD. Bohaterską piątkę biegaczy tłumy krakowian nagrodziły brawami, a dowódca 6 BPD gen. bryg. Szymon Koziatek oraz Piotr Ćwik, wojewoda małopolski uhonorowali pamiątkowymi dyplomami.


Fot. Magdalena Kowalska-Sendek


Jednym z ultramaratończyków był st. szer. Łukasz Rapacz z 6 Batalionu Dowodzenia 6 BPD. – Pomysł, by zorganizować taki bieg pojawił się niedawno, więc w sumie nie było czasu na wielkie przygotowania. Mimo to z wielką chęcią dołączyłem do tego przedsięwzięcia – mówi. – To wyjątkowe przeżycie. Gdy startowaliśmy na Błoniach o 4 rano, było ciemno, zimno i wszędzie unosiła się mgła – opowiada. Czy miał momenty zwątpienia? Z uśmiechem przyznaje, że po 60 kilometrze zaczęło go boleć kolano. – Ale rozbiegałem to! To widocznie nic poważnego – dodaje. Spadochroniarz na co dzień zajmuje się sportem, trenuje boks i biegi. – Przy takim dystansie nie biegnie się mięśniami. Tu biegnie się głową, trzeba mieć silną motywację. My mieliśmy jasno określony cel: chcieliśmy przebiec 100 kilometrów, by uczcić setną rocznicę niepodległości – dodaje.


Fot. Magdalena Kowalska-Sendek
 


godz. 16.40, Gdynia

Piknik „Służymy Niepodległej” odbywa się także nad Bałtykiem. Marynarka Wojenna RP zaprasza na swoje okręty, a na skwerze Kościuszki można zobaczyć m.in. pokazy sprzętu wojskowego, występy Orkiestry Reprezentacyjnej MW i wojskowych zespołów artystycznych.

Foto: kpt. mar. Anna Sech


godz. 16.30, Warszawa

Papierowe repliki czapek wojskowych „rogatywek” i „maciejówek” przygotowane przez Centralną Bibliotekę Wojskową są jednym z przebojów pikniku wojskowego w Muzeum Wojska Polskiego. Chętni biorą czapki dla siebie, dzieci i wnuków. – Przy okazji z dołączonych do nich materiałów mogą dowiedzieć się, że maciejówka była ulubioną czapką marszałka Józefa Piłsudskiego, a w rogatywkach wz. 19 walczyli polscy żołnierze w 1920 roku i w kampanii wrześniowej – mówi Beata Czekaj-Wiśniewska, wicedyrektor CBW.


Fot. Anna Jaśkiewicz

Odwiedzający piknik otrzymują też m.in. na stoisku naszego wydawnictwa unikatowe numery „Polski Zbrojnej” przygotowane specjalnie na 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Fot. Anna Jaśkiewicz  


godz. 16.20, Warszawa

Stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego, wydawcy „Polski Zbrojnej” na warszawskim pikniku „Służymy Niepodległej” odwiedził Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Przez cały dzień możecie dostać przygotowaną przez nas jednodniówkę, a także dołączyć do naszej akcji „Niepodległą mamy we krwi”. W końcu, świętujemy wszyscy razem!


Fot. Artur Orzechowski


godz. 16.15, Ostrołęka 

Na pikniku w Ostrołęce królują pancerniacy z 1 Brygady! Przez cały dzień kolejka do Leoparda, którego przywieźli z Wesołej nie maleje! Równie dużym zainteresowaniem cieszy się grochówka. Pełne ręce roboty mają też wojskowi ze 183 Kompanii Radiotechnicznej, którzy przygotowali strzelnicę oraz terytorialsi z 5 Brygady Obrony Terytorialnej, którzy na pikniku prezentują quada i motocykl, a także zachęcają do wstąpienia w ich szeregi.

– Jest super, uwielbiam czołgi! – mówi Paweł. Przedszkolak przyszedł na piknik z rodzicami. – Mieliśmy zajrzeć tu tylko na chwile, ale kiedy mały zobaczył czołg, nie mieliśmy wyjścia – musieliśmy stać 20 minut w kolejce, aby mógł wejść do środka – śmieje się Alicja, mama chłopca.

Fot. Magdalena Miernicka 


godz. 15.55, Ostrołęka

Już za chwilę wszyscy razem zaśpiewamy „Marsz Pierwszej Brygady”. Na pikniku w Ostrołęce orkiestra wojskowa z Siedlec już szykuje się do rekordowego występu.


Fot. Magdalena Miernicka 


godz. 15.50, Toruń

Na pikniku niepodległościowym w Toruniu może na pierwszy rzut oka niepozorne, ale jak mu się przyjrzeć dokładnie, jedno z najciekawszych stoisk, przygotowali żołnierz z 6 Samodzielnego Oddziału Geograficznego z Torunia. – Pokazujemy tutaj nasze możliwości we wsparciu wojska w produkty geoprzestrzenne, czyli różnego rodzaju mapy i cyfrowe modele terenu – wyjaśnia kpt. Michał Ciećka. – O tym jak dokładne są opracowywane przez wojskowych geografów mapy najlepiej świadczy fakt, że jeden piksel na naszej cyfrowej mapie to w rzeczywistości kwadrat o powierzchni dwóch centymetrów kwadratowych – dodaje oficer.


Fot. Krzysztof Wilewski 


godz. 15.40, Poznań

Jedzie wolno naprzód i staje dokładnie naprzeciwko dzieciaków, które przykucnęły na asfalcie. Obraca i opuszcza ramię i chwytakiem obejmuje butelkę. Kolejny obrót i nalewa wody do stojącego tuż obok kubka. Potem wykonuje zwrot i wiezie kubek do stojącego kilka metrów dalej żołnierza i podstawia mu ją do ust. Tak działa robot saperski EOD, który na poznański piknik przywieźli żołnierze z 16 Jarocińskiego Batalion Remontu Lotnisk. Steruje nim ustawiony przed namiotem operator, który z uwagą pochyla się nad niewielkim panelem. – Robot jest bardzo precyzyjnym urządzeniem. Jego zasięg wynosi 800 metrów, wiele jednak zależy od tego, czy w terenie, gdzie pracuje nie ma przeszkód, czy zakłóceń – tłumaczy operator.


Fot. Łukasz Zalesiński 


godz. 15.30, Warszawa

Podczas pikniku w Warszawie w mobilnych punktach krwiodawstwa chętni oddawali krew w ramach akcji „Niepodległą mamy we krwi”, którą nasza redakcja organizuje wraz ze Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi Legion. Jej celem jest promowanie idei honorowego krwiodawstwa.


Fot. Artur Orzechowski

Jedną z osób, które oddały krew w autobusie Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa był szer. Grzegorz Kiendracki z Pułku Ochrony z Warszawy. – Od kilku lat oddaję krew, nie da się jej wyprodukować, a może uratować czyjeś życie – tłumaczy żołnierz. Szeregowy przyłączając się dziś do naszej akcji, otrzymał specjalny certyfikat i pamiątkowego coina, ma także szanse wygrania fantastycznych nagród.


Fot. Artur Orzechowski 


godz. 15.20, Wrocław

Hitem wrocławskiego pikniku był trenażer przeciwpancernego zestawu Spike. Symulator udostępnili specjaliści z Rejonowych Warsztatów Technicznych z Jastrzębia, którzy na co dzień zajmują się serwisowaniem i diagnostyką tego uzbrojenia. – Bardzo się cieszę, że mogłem przez chwilę poczuć się operatorem tak zaawansowanego technicznie uzbrojenia – mówi Maciej, który z synem Franciszkiem przez kilkanaście minut obsługiwał trenażer oddając kilka strzałów.


Fot. Bogusław Politowski

Wszyscy chętni obsługiwali trenażer Spike'a pod czujnym okiem Łukasza Piskorka, który w RWT w Jastrzębiu jest kierownikiem warsztatu zajmującego się obsługą techniczną tych wyrzutni. – Przez cały czas mamy wielu chętnych do strzelania. Ludziom podoba się że mogą nie tylko zobaczyć trenażer, ale samodzielnie z niego strzelić – mówi oficer.


godz. 15.20, Poznań

Czołg PT-91 Twardy, transporter opancerzony Rosomak i terenowy pojazd Humvee – to tylko część sprzętu, który prezentowany jest dziś z okazji poznańskiego pikniku „Służymy Niepodległej”. Impreza odbywa się na terenie koszar Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Włączyły się w nią nie tylko stacjonujące w Wielkopolsce jednostki wojskowe – 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, czy wspomniane CSWL, ale też policja, straż pożarna czy Instytut Pamięci Narodowej.


Fot. Łukasz Zalesiński


Fot. Łukasz Zalesiński 


godz. 15.00 Warszawa

Stołeczny piknik „Służymy Niepodległej” odbywa się na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego. Lepszej miejscówki nie można było wybrać. W otoczeniu historycznego arsenału polskich żołnierzy najłatwiej poczuć świąteczną atmosferę.


Fot. Artur Orzechowski


Fot. Artur Orzechowski  


Fot. Artur Orzechowski 


Fot. Artur Orzechowski  


godz. 14.50, Toruń

W Toruniu dużym wzięciem cieszy się możliwość wejścia do czołgu PT-91 Twardy. Pancerniacka tradycja w narodzie nie ginie! Okazało się, że także Szarik doczekał się swoich następców.


Fot. Krzysztof Wilewski  


godz. 14.40, Kraków

Jaki sprzęt można zobaczyć w Krakowie na pikniku „Służymy Niepodległej”? Na Rynku zaparkowały m.in. wozy HMMWV oraz quady. Można także obejrzeć różnego rodzaju spadochrony (AD-95, AD-2000, Feniks2, Falcon) oraz służące do desantowania zasobniki towarowe i osobiste.

Pod Sukiennice powinni przyjść także miłośnicy broni. Można tu obejrzeć różnego rodzaju karabiny, karabinki i pistolety (5,56 mm kbs beryl; 5,56 mm kbk mini beryl; 9 mm PW Wist; 7,62 mm UKM z noktowizją oraz karabiny wyborowe 7,62 Sako i Alex). Prezentowane są także granatniki i moździerze oraz wyrzutnia ppk Spike.

Fot. Magdalena Kowalska-Sendek 


Fot. Magdalena Kowalska-Sendek


Godz. 14.20, Lublin

Coraz więcej lublinian kieruje się w stronę Targów Lublin, gdzie trwa Piknik Patriotyczny „Służymy Niepodległej”. Swój sprzęt i wyposażenie prezentują tu dziś niemal wszystkie lubelskie jednostki. Są m.in. przedstawiciele 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa, batalionu dowodzenia Wielonarodowej Brygady czy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Fot. Piotr Raszewski

Terytorialsi prezentują m.in. wyposażenie indywidualne żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. – Mamy tu m.in. karabiny, karabinki wyborowe, lekkie moździerze, granatniki, ale też nieco cięższy sprzęt kołowy, czyli quady i quady z gąsienicami, maszt oświetleniowy, agregat i sprzęt inżynieryjny – wylicza kpt Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

Fot. Piotr Raszewski


Fot. Piotr Raszewski


godz. 14.15, Toruń

Toruń to stolica polskiej artylerii, więc na pikniku „Służymy Niepodległej” nie mogło zabraknąć naprawdę ciężkiego sprzętu. 155-mm armatohaubica Krab, 120-mm moździerz automatyczny Rak, wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych WR-40 Langusta i RM-70, 152-mm armatohaubica Dana i samobieżna 122-mm haubica Goździk – to wszystko mogą oglądać goście wojskowej imprezy. Hitem była oczywiście wojskowa grochówka, a czas umilały wszystkim dziewczyny z Błękitny Beretów, zespołu z klubu Inspektoratu Wsparcia.


Fot. Krzysztof Wilewski


Fot. Krzysztof Wilewski  


godz. 14.00, Kraków

Na krakowskim Rynku można spotkać m.in. żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej, komandosów z wojsk specjalnych oraz terytorialsów z WOT. Są także piloci z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego i żandarmi. W programie pikniku są m.in. koncerty orkiestry wojskowej i zespołu 6 BPD „Czasza”, można obejrzeć także występy artystów klubów 6 BPD i Wojsk Specjalnych.


Fot. Magdalena Kowalska-Sendek

– Zapraszamy do nas. Można zobaczyć, jakim sprzętem posługują się żołnierze, dotknąć broni, zobaczyć jak wygląda np. spadochron. Zmarznięci i głodni posilą się także tradycyjną wojskową grochówką – mówi por. Agata Niemyjska, oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. – 6 Brygada świętowanie rozpoczęła już nieco wcześniej. Dziś o 4 rano na Krakowskich Błoniach wystartował niezwykły bieg „100 kilometrów na 100 lat niepodległości”. Żołnierze w ciągu kilku godzin chcą przebiec 100 kilometrów. Trzymamy za nich kciuki i im gorąco kibicujemy – dodaje.


Fot. Magdalena Kowalska-Sendek


Fot. Magdalena Kowalska-Sendek 


godz. 13.50

W całym kraju rozpoczęły się wojskowe pikniki „Służymy Niepodległej”. Choć pogoda jest typowo listopadowa, to moc przygotowanych atrakcji rozgrzewa. Świętujmy razem 100-lecie niepodległości Polski! I nie zapomnijcie o naszej jednodniówce – specjalnym wydaniu „Polski Zbrojnej”!

Fot. Magdalena Kowalska-Sendek

Fot. MON

Fot. WKU Brzeg 


Fot. 6BPD 


godz. 13.35

Prezydent Andrzej Duda wręczył dziewięciu oficerom Wojska Polskiego akty mianowania na pierwszy oraz kolejne stopnie generalskie i admiralski. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Gratulujemy i życzymy sukcesów w służbie.


Fot. Michał Niwicz 


godz. 13.30

Cały dzień czekamy dzisiaj na was w krwiobusach! Akcja „Niepodległą mamy we krwi” to okazja, by godnie uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości i wygrać super nagrody. Szczegóły możecie poznać na naszym portalu (link do naszego serwisu NMwK).


Fot.Grzegorz Bielicki


Fot. Krzysztof Łukaszewski


Fot. Klub HDK PCK przy Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu 


godz. 13.20

W czasie obchodów Narodowego Święta Niepodległości pamiętajmy o tych, którym nie będzie dane cieszyć się z odzyskania niepodległości w domu. Wojskowi są m.in. na największych w tym roku ćwiczeniach „Anakonda'18”, pełnią dyżury bojowe, służą w Polskich Kontyngentach Wojskowych i placówkach poza granicami kraju. Dziękujemy za Waszą służbę!

Fot: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/DO RSZ


godz. 13.10

Co to znaczy „niepodległość”? Zapytaliśmy o to Polaków. Tych najmłodszych. Jak wybrnęli z tego trudnego zadania? Najprostszą i zarazem najcelniejszą odpowiedź dał nam Adaś: to znaczy, że Polska wygrała. Wygrajmy i my. Świętujmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości i bądźmy dumni z naszej biało-czerwonej Ojczyzny.


Film: Paweł Sobkowicz / portal polska-zbrojna.pl


godz. 13.00

Chcesz zostać żołnierzem? Masz pytania dotyczące przebiegu służby i stawianych przez armię wymagań? Chciałbyś służyć Polsce w szeregach wojsk obrony terytorialnej? Na piknikach „Służymy niepodległej” znajdują się wojskowe punkty informacyjne, przygotowane przez lokalne WKU i jednostki WOT. Żołnierze odpowiedzą na wszystkie twoje pytania i być może wizyta na pikniku z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości będzie początkiem wspaniałej przygody. Kariery w mundurze Wojska Polskiego!


Grafika: MON


godz. 12.50, Wrocław

Akcja krwiodawstwa "Niepodległą mamy we krwi" rozkręca się! Coraz więcej osób chce razem z „Polską Zbrojną” i Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi Legion świętować 100-lecie odzyskania niepodległości. Jesteśmy dumni z Waszego zaangażowania! Zobaczcie, jak to wygląda we Wrocławiu.

Fot: Klub HDK PCK przy Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu


godz. 12.40

Ile może potrwać powrót do domu? Minuty, godziny, czasem dni. Nasi przodkowie „wracali” do wolnej Polski 123 lata. Dzisiaj świętujemy moment sukcesu, ale pamiętajmy to tych, którzy przyczynili się do szczęśliwego końca tej długiej i niełatwej drogi do niepodległości. Obejrzyjcie rocznicowy spot przygotowany przez Polską Fundację Narodową.


Film: Polska Fundacja Narodowa


godz. 12:20

Na piknikach „Służymy Niepodległej” będziecie mogli dostać specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”. Szukajcie harcerzy i rekonstruktorów, którzy kolportują to wydawnictwo! Jak w każdym wydaniu naszej jednodniówki solidna porcja wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Miłej lektury!


Mecenasami specjalnego wydania „Polski Zbrojnej” są: Polska Grupa Zbrojeniowa; PKN Orlen, Polska Spółka Gazownictwa; Fundacja PGNiG „Rozgrzewamy polskie serca” oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia. Partnerzy wspierający to: Polskie Koleje Państwowe; PKP Intercity, PLL LOT oraz Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.


godz. 12.00, Bydgoszcz

„Wodzowi narodu, wcieleniu polskiego bohaterstwa Józefowi Piłsudskiemu w hołdzie Podchorążowie 1931” – takie słowa widniały na pomniku, jaki w sierpniu 1931 roku, dla upamiętnienia wizyty Marszałka w Bydgoszczy, wznieśli przed swoją szkołą słuchacze bydgoskiej Szkoły Podchorążych dla Podoficerów. Pomnik autorstwa warszawskiej rzeźbiarki Olgi Niewskiej-Zbizy, został zburzony 5 września 1939 roku, kiedy do grodu nad Brdą wkroczyli niemieccy okupanci.


Fot. Krzysztof Wilewski

Dzisiaj z inicjatywy gen. dyw. Dariusza Łukowskiego, dowódcy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz posła Bartosza Kownackiego, byłego wiceministra obrony narodowej, pomnik Marszałka wrócił na swoje miejsce przy ulicy Gdańskiej, gdzie obecnie mieści się sztab IWspSZ. Odsłonięty monument, autorstwa Gracjana Kaji, nie jest wierną kopią popiersia z okresu międzywojennego.


godz. 11.40

Dzisiaj odbędzie się także finał kampanii „Niepodległą Mamy We Krwi”. To wspólna inicjatywa redakcji „Polski Zbrojnej”, Wojskowego Instytutu Wydawniczego i Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Legion, której celem jest promocja krwiodawstwa i uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W sumie w kampanię włączyło się już ponad 1100 osób, które oddały prawie 600 litrów krwi. W sobotę na piknikach „Służymy Niepodległej” w Warszawie, Kielcach, Olsztynie, Ostrołęce i Wrocławiu będzie można dołączyć do akcji. W tych miastach obecne będą krwiobusy, w których będzie można oddać krew. Zachęcamy! Na uczestników naszej kampanii czekają super nagrody.

Grafika: Legion klub HDK


godz. 11.20

Punktem kulminacyjnym pikników „Służymy Niepodległej” będzie próba bicia rekordu we wspólnym śpiewaniu „Marsza Pierwszej Brygady”. O godz. 16.00 zabrzmią słowa tej jednej z najbardziej znanych wojskowych pieśni. Widzieliście flash moba, który zorganizowało Ministerstwo Obrony Narodowej? Niech to będzie zachęta do włączenia się do dzisiejszej akcji. Uczcijmy 100-lecie niepodległości śpiewająco!


Film: MON


godz. 11.00

Zapraszamy na pikniki Służymy Niepodległej! O 13.00 w siedemnastu miastach rozpoczną się wojskowe pikniki. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało moc atrakcji, więc jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie kolorowo, patriotycznie, wesoło i świątecznie. Fetujcie urodziny Polski razem z wojskiem!

PZ

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, Maciej Nędzyński (CO MON)

dodaj komentarz

komentarze


Sportowa rywalizacja weteranów misji
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Pancerny sznyt
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Spadochroniarze na warcie w UE
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Za zdrowie utracone na służbie
Oczy na Kijów
Czujemy się tu jak w rodzinie
Na ratunek… komandos
Feniks – następca Mangusty?
Formoza. Za kulisami
Włoski Centauro na paryskim salonie
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Lato pod wodą
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Szkolenie na miarę czasów
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
The Suwałki Gap in the Game
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Śmierć przyszła po wojnie
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Roczny dyżur spadochroniarzy
Olimp gotowy na igrzyska!
Jak usprawnić działania służb na granicy
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Z parlamentu do wojska
RBN przed szczytem NATO
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Serwis bliżej domu
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Szpital u „Troski”
Pancerniacy trenują cywilów
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Mark Rutte pokieruje NATO
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Walka – tak, ale tylko polityczna
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Polsko-litewskie konsultacje
Wracajcie z medalami!
„Operacja borelioza”
Prezydent Zełenski w Warszawie
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO