moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kotwica Polski Walczącej dla WOT

Znak Polski Walczącej zostanie umieszczony na orle wojskowym i fladze wojsk obrony terytorialnej. Terytorialsi będą mogli nosić słynną kotwicę dzięki nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP. Dokument został podpisany wczoraj przez prezydenta Andrzeja Dudę. WOT przejął tradycje Armii Krajowej w ubiegłym roku.

– Nad dowództwem wojsk obrony terytorialnej będzie powiewać flaga ze znakiem Polski Walczącej. Jesteśmy z tego dumni – mówią terytorialsi.

Znak WOT będzie nawiązywać do wizerunku orła wojskowego przyjętego w 1815 roku. Jest to orzeł siedzący na tarczy amazonek, w koronie zamkniętej, ze wzniesionymi skrzydłami i głową zwróconą w prawo. Wyróżniające dla WOT będzie natomiast to, że na tarczy amazonek został umieszczony złoty znak Polski Walczącej – kotwica. Flaga, która będzie podnoszona w rejonach stacjonowania jednostek WOT, nie będzie odbiegała od flag pozostałych rodzajów sił zbrojnych. – Prostokątny płat tkaniny czerwonej o barwie Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku płata flagi będzie umieszczony wizerunek orła wojsk obrony terytorialnej – informuje kancelaria prezydenta.

Wojska obrony terytorialnej przejmują tradycje Armii Krajowej od chwili powołania nowego rodzaju sił zbrojnych. Terytorialsi zwrócili się do Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK o zgodę na umieszczenie na tarczy orła WOT znaku Polski Walczącej. Weterani zaakceptowali wniosek jednogłośnie. Dlatego w czerwcu 2017 roku ówczesny minister obrony, Antoni Macierewicz, zdecydował, że dowództwo WOT przejmie tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej. W trakcie uroczystości gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, odebrał przygotowany przez AK-owców projekt flagi i orła wojsk obrony terytorialnej.

Wzory flagi i orła dla terytorialsów jeszcze musiały zostać wpisane do ustawy o znakach, jakimi mogą posługiwać się poszczególne rodzaje sił zbrojnych. Parlament przegłosował nowelizację ustawy i dokument trafił na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Wczoraj zwierzchnik sił zbrojnych podpisał znowelizowaną ustawę. Przepisy dotyczące znaków WOT wejdą w życie za dwa tygodnie.

– Wojska obrony terytorialnej jako nowa formacja dopiero budują swoją tożsamość, dlatego potrzebują wzorców osobowych, ludzi, których młodzi żołnierze chcieliby naśladować. Cieszymy się, że ci, którzy tworzyli AK, są jeszcze wśród nas i chcą przekazać swoją spuściznę młodemu pokoleniu żołnierzy WOT – mówił polsce-zbrojnej.pl dowódca WOT, gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Pierwszy podoficer WOT st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik podkreśla, że terytorialsi są dumni z tego, że mogą czerpać wzorce z Armii Krajowej. – To hołd dla wszystkich, którzy zginęli za ten znak. Przez tę symbolikę będziemy pamiętać o bohaterach i jednocześnie dbać o ich dziedzictwo, które nam symbolicznie przekazują, czyniąc nas spadkobiercami Polski wolnej i Polski niepodległej. To wielki honor – mówi st. chor. sztab. Wojtusik. – Nad dowództwem wojsk obrony terytorialnej codziennie będzie powiewać flaga ze znakiem Polski Walczącej – dodaje.

Wszystkie rodzaje sił zbrojnych mają swoją symbolikę: orła wojskowego i flagę. Każdy orzeł – niezależnie od RSZ – nawiązuje do wzoru z 1815 roku. Orzeł wojsk lądowych siedzi na tarczy amazonek, ma koronę zamkniętą, wniesione skrzydła i głowę zwróconą w prawo. Orzeł lotnictwa ma dodatkowo skrzydła husarskie, marynarki wojennej – niebieską tarczę z kotwicą i liną zwiniętą w kształcie litery „S”, a orzeł wojsk specjalnych siedzi na czarnej tarczy amazonek.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


„Armia mistrzów” – sporty wodne
 
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Szkolenie na miarę czasów
Feniks – następca Mangusty?
Wracajcie z medalami!
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Roczny dyżur spadochroniarzy
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Jak usprawnić działania służb na granicy
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Czujemy się tu jak w rodzinie
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
The Suwałki Gap in the Game
Na ratunek… komandos
Za zdrowie utracone na służbie
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Walka – tak, ale tylko polityczna
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Serwis bliżej domu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Szpital u „Troski”
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
RBN przed szczytem NATO
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
„Operacja borelioza”
Spadochroniarze na warcie w UE
Lato pod wodą
Pancerny sznyt
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Włoski Centauro na paryskim salonie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerniacy trenują cywilów
Formoza. Za kulisami
Oczy na Kijów
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Z parlamentu do wojska
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Olimp gotowy na igrzyska!
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Polsko-litewskie konsultacje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Mark Rutte pokieruje NATO
Prezydent Zełenski w Warszawie
Śmierć przyszła po wojnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO