moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON chce zmienić kluczowe dla wojska ustawy

Armia licząca 200 tysięcy żołnierzy, wydatki na obronność stopniowo podnoszone z 2% produktu krajowego brutto (PKB) aż do 2,5% w 2030 roku, zasilanie budżetu modernizacyjnego, a nie Skarbu Państwa pieniędzmi z odszkodowań za niezrealizowane kontrakty zbrojeniowe – to główne założenia nowelizacji dwóch ustaw, przygotowanej przez MON.

21 kwietnia do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął projekt nowelizacji ustaw: „O przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP” oraz „Prawo zamówień publicznych”.

Zmiany przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej, które chce wprowadzić przede wszystkim nowe regulacje dotyczące wojskowego budżetu. Obecnie rząd przeznacza na utrzymanie i modernizację techniczną sił zbrojnych środki w wysokości co najmniej 2 procent produktu krajowego brutto z roku poprzedniego. Resort obrony chce jednak, aby jego budżet był wyliczany na podstawie rządowych prognoz PKB na dany rok oraz, co najważniejsze, by jego wysokość była systematycznie podnoszona z obecnych 2 procent aż do 2,5 procent PKB w 2030 roku i latach kolejnych.

W perspektywie wyglądałoby to następująco: w 2018 roku budżet wojska wyniósłby 2,0% PKB, w roku 2019 – 2,1%, w latach 2020–2023: 2,2%, w latach 2024–2025: 2,3%, w latach 2026–2029: 2,4% PKB.

W uzasadnieniu do nowelizacji Ministerstwo Obrony Narodowej wskazuje pięć obszarów, na które chce przeznaczyć dodatkowe miliardy: „zapewnienie zdolności państwa do obrony oraz przeciwstawienia się agresji, w tym zdolności odstraszania, również przeciw zagrożeniom hybrydowym i w cyberprzestrzeni; reorganizację struktur organizacyjnych i dowodzenia SZRP oraz doskonalenie narodowego planowania obronnego na szczeblu strategicznym, w tym planowania i programowania rozwoju SZRP; modernizację techniczną SZRP poprzez zwiększanie nasycenia nowoczesnym sprzętem wojskowym, z aktywnym zaangażowaniem i wykorzystaniem polskiego potencjału przemysłu obronnego; stworzenie wydolnego systemu ochrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej; zintegrowanie wojsk obrony terytorialnej z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych”.

Oprócz zwiększenia budżetu obronnego resort chce znieść także dotychczasową zasadę, iż zaliczki za kontrakt nie mogą przekroczyć 25 procent jego wartości. MON proponuje, aby firmy mogły otrzymać przed wykonaniem umowy aż 50 procent jej wartości.

W projekcie nowelizacji „Prawa zamówień publicznych” MON chce również zmienić zapisy dotyczące funduszu modernizacyjnego. Obecnie zasilają go jedynie środki, które resort zdobędzie ze sprzedaży zbędnego uzbrojenia, amunicji i wyposażenia (przez Agencję Mienia Wojskowego). Po reformie do funduszu trafiałyby także pieniądze z kar i odszkodowań wywalczonych przez armię od firm za niezrealizowane na czas kontrakty. Teraz te środki zasilają Skarb Państwa.

Zmiany obejmują nie tylko finanse. W ramach nowelizacji „Ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP” Ministerstwo Obrony Narodowej chce również zwiększyć limity dotyczące liczebności wojska. Obecne przepisy umożliwiają funkcjonowanie jedynie 150-tysięcznej armii. MON postuluje, aby było to 200 tysięcy żołnierzy.

O tym, że proponowane przez MON zmiany są potrzebne i konieczne także z punktu widzenia ekonomicznego, jest przekonany zwierzchnik sił zbrojnych. W ocenie Kancelarii Prezydenta RP większe wydatki na obronność będą bowiem w dłuższej perspektywie korzystne dla budżetu państwa. – Państwo bezpieczne to państwo, które łatwiej pozyskuje inwestycje, lepiej się rozwija, ma niższe koszty obsługi długu publicznego. W rentę bezpieczeństwa warto inwestować. To dla gospodarki bardzo ważne – komentował w mediach Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP.
Na razie przygotowane przez MON dokumenty trafiły do uzgodnień międzyresortowych. Jeżeli przebiegną one sprawnie, projekty mogą trafić pod obrady Sejmu jeszcze przed wakacjami.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Sportowa rywalizacja weteranów misji
 
Za zdrowie utracone na służbie
Szpital u „Troski”
Szkolenie na miarę czasów
Mark Rutte pokieruje NATO
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Formoza. Za kulisami
Walka – tak, ale tylko polityczna
Feniks – następca Mangusty?
Na ratunek… komandos
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
RBN przed szczytem NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Olimp gotowy na igrzyska!
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Prezydent Zełenski w Warszawie
Pancerny sznyt
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
The Suwałki Gap in the Game
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Wracajcie z medalami!
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Serwis bliżej domu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Spadochroniarze na warcie w UE
Lato pod wodą
Włoski Centauro na paryskim salonie
Z parlamentu do wojska
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Roczny dyżur spadochroniarzy
Oczy na Kijów
„Operacja borelioza”
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Pancerniacy trenują cywilów
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Śmierć przyszła po wojnie
Jak usprawnić działania służb na granicy
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Czujemy się tu jak w rodzinie
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Polsko-litewskie konsultacje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO