moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sportowcy z „Czarnej Dywizji” znów najlepsi

Reprezentacja Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych 1, której trzon tworzą żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, po raz szósty z rzędu wygrała współzawodnictwo w sporcie powszechnym w wojsku. „Czarna Dywizja” ponownie walczyła o zwycięstwo ze sportowcami 12 Dywizji Zmechanizowanej. Rok temu wyprzedziła ich o dwa punkty, a teraz – o pięć.

Podium Spartakiady Jesiennej Wojska Polskiego 2016. W rywalizacji przełajowców do 35 lat na dystansie 3 km dwie pierwsze lokaty wywalczyli zawodnicy z 11 LDKPanc

O losach tegorocznego współzawodnictwa w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP zadecydowała Spartakiada Jesienna Wojska Polskiego, która zakończyła się w zeszłym tygodniu. We Wrocławiu sportowcy walczyli o punkty w czterech dyscyplinach. Przed rywalizacją pływaków, biegaczy przełajowych, siatkarzy oraz piłkarzy halowych reprezentanci lubuskiej „Czarnej Dywizji” mieli cztery punkty przewagi nad reprezentacją 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zgodnie z przewidywaniami w dwóch dyscyplinach – pływaniu i biegach przełajowych – dwie najlepsze drużyny podzieliły się punktami. Pancerniacy zajęli pierwsze miejsce na pływalni i drugie na trasie krosu. Natomiast zmechanizowani byli pierwsi w przełajach i drudzy w pływaniu. O końcowych wynikach współzawodnictwa zadecydowały więc turnieje w zespołowych dyscyplinach sportu.

Zdecydowały futsal i siatkówka

12 Dywizja teoretyczne miała szansę na końcowy sukces. Zmechanizowani cieszyliby się ze zwycięstwa we współzawodnictwie w sporcie powszechnym, gdyby wygrali turniej w siatkówce i futsalu, a pancerniacy przynajmniej w jednym z nich nie zajęli drugiego miejsca. Los „Dwunastki” zależał od kilku punktów: za pierwsze miejsce w mistrzostwach można było otrzymać 14 pkt, za drugie – 12, trzecie – 10, czwarte – 8, piąte – 7 i za kolejne po punkcie mniej.

Siatkarze ze Szczecina stanęli na wysokości zadania i wywalczyli 14 oczek za tytuł mistrzów Wojska Polskiego, a 11 LDKPanc za trzecie miejsce – 10. Jednak w futsalu reprezentanci „Czarnej Dywizji” pokonali piłkarzy 12 DZ 3:0 i tym samym zamknęli rywalom drogę do strefy medalowej w ćwierćfinale. Zmechanizowani mogli walczyć jedynie o piąte miejsce w halowej piłce nożnej i choć wygrali ten pojedynek, to zdobyli tylko 7 punktów. Natomiast drużyna 11 LDKPanc zwyciężyła w półfinale z reprezentacją sił powietrznych 3:2 i dotarła do meczu o pierwsze miejsce. Nie wygrała finału, lecz za drugą lokatę pancerniacy otrzymali 12 oczek. Sumując punkty uzyskane w siatce i halówce, reprezentacja „Dwunastki” miała 21 oczek, a „Czarna Dywizja” – 22. Ten jeden punkt więcej od najgroźniejszych rywali zdobyty w Spartakiadzie Jesiennej spowodował, że w klasyfikacji końcowej współzawodnictwa w sporcie powszechnym 11 Lubuska Dywizja wyprzedziła zmechanizowanych w sumie o 5 oczek.

Cztery zwycięstwa w czempionatach

Po zmianach w regulaminie współzawodnictwa w sporcie powszechnym w Wojsku Polskim, w tym roku o punkty w mistrzostwach w 11 dyscyplinach sportu walczyło 11 reprezentacji. Do klasyfikacji łącznej nie wliczano najgorszego rezultatu każdej ekipy. „Czarnej Dywizji” nie uwzględniono więc punktów za piąte miejsce, które zajęła w czempionacie w strzelaniu z pistoletu wojskowego. W 10 pozostałych mistrzostwach sportowcy tej ekipy zawsze stali na podium. Byli najlepsi w: biegu na orientację, pływaniu, strzelaniu z broni etatowej – kbk AK/Beryl oraz pokonywaniu toru przeszkód ośrodka sprawności fizycznej. Natomiast drugie miejsca zajęli w: biegach przełajowych, futsalu, biegu patrolowym, półmaratonie i w pięcioboju wojskowym. Wreszcie na trzecim stopniu podium stanęli ich siatkarze.

Na tegorocznych Mistrzostwach Wojska Polskiego w Pięcioboju Wojskowym dwa pierwsze miejsca w rywalizacji kobiet zajęły reprezentantki "Czarnej Dywizji"

W zeszłym roku reprezentacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej również odniosła cztery triumfy. Również w czempionatach w biegu na orientację, pływaniu i pokonywaniu toru przeszkód ośrodka sprawności fizycznej. Złote medale zdobyli także siatkarze. Ponadto sportowcy z „Czarnej Dywizji” zajęli drugie miejsca w mistrzostwach w biegach przełajowych, futsalu, pięcioboju wojskowym i półmaratonie oraz trzecie w strzelaniu z broni etatowej – kbk AK/Beryl i pistoletu wojskowego.

Po raz szósty i ostatni reprezentację pancerniaków poprowadził do końcowego triumfu w klasyfikacji generalnej ppłk Sebastian Krasoń, który w zeszłym tygodniu pożegnał się z „Czarną Dywizją”. Przez sześć lat był szefem Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 11 LDKPanc i koordynował przygotowania reprezentacji do mistrzostw Wojska Polskiego. – Cieszę się, że odszedłem z Żagania jako zwycięzca. Sześć lat byłem szefem sportu i sześciokrotnie nasza reprezentacja była najlepsza we współzawodnictwie w Wojsku Polskim. Jestem bardzo zadowolony z tych osiągnięć – mówi oficer, który od poniedziałku objął nowe stanowisko – starszego specjalisty – w Inspektoracie Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Oficer, który w tym roku koordynował również reaktywowanie piłkarskiej reprezentacji Wojska Polskiego i jej przygotowania do eliminacji do II Wojskowego Pucharu Świata w Omanie, szczególnie cieszył się ze zwycięstwa orientalistów. – Przed rokiem zwycięstwo naszych biegaczy na orientację uznano za ogromną niespodziankę. Nie brakowało też głosów, że pewnie wcześniej trenowaliśmy na trasach, na których odbywały się mistrzostwa. W tym roku nasi biegacze udowodnili, że naprawdę są najlepsi i zrobili ogromne postępy w orienteeringu – podkreśla ppłk Krasoń. – Cieszę się też z postępów, jakie zrobili strzelcy z karabinu. Bardzo dobrze w mistrzostwach wypadli również pływacy, specjaliści od pokonywania toru sprawności fizycznej i piłkarze. W pięcioboju wojskowym zwycięstwo wymknęło nam się w ostatniej konkurencji. Zawiedli mnie natomiast nieco siatkarze i słabo spisali się strzelcy z pistoletu – dodaje oficer.

Ppłk Sebastian Krasoń, z lewej, gratuluje dowódcom jednostek sukcesów osiągniętych przez ich żołnierzy

Podpułkownik Krasoń zaznacza również, że w tym roku walka o zwycięstwo we współzawodnictwie z 12 Dywizją Zmechanizowaną była bardzo zacięta. – Nasi konkurenci wzmocnili się i naprawdę obawialiśmy się, że możemy nie obronić naszego prymatu. Na pewno będą chcieli się zrewanżować w przyszłym roku – mówi oficer. Były już szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 11 LDKPanc jest jednak przekonany, że zostawia zwycięską ekipę w dobrych rękach. – Reprezentacja jest silna. W „Czarnej Dywizji” są świetni trenerzy oraz instruktorzy i, co ważne, pozytywnie nastawieni do sportu dowódcy. Wierzę, że w przyszłym roku reprezentacja 11 Dywizji powalczy o siódme z rzędu zwycięstwo – dodaje ppłk Krasoń.

Nie tylko sportowcy z „Czarnej Dywizji”

W tym roku – podobnie jak w zeszłym – trzon reprezentacji Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych 1 stanowili żołnierze z jednostek 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w: Żaganiu, Świętoszowie, Międzyrzeczu, Bolesławcu, Zielonej Górze i Czerwieńsku. Oprócz nich o punkty dla reprezentacji DGRSZ 1 walczyli też sportowcy z: 6 Brygady Powietrznodesantowej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 1 Pułku Saperów, 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego oraz komend ośrodków szkolenia poligonowego wojsk lądowych w Żaganiu i Wędrzynie, a także Ośrodka Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach-Zdroju. – Oni również przyczynili się do końcowego sukcesu. Bez nich trudno byłoby nam odnieść zwycięstwo – podkreśla st. chor. Tomasz Mucha, zastępca szefa Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 11 LDKPanc i zarazem kapitan drużyny tegorocznych wicemistrzów Wojska Polskiego w futsalu.

Wyniki współzawodnictwa w sporcie powszechnym w 2016 roku

1. Dowództwo Generalne RSZ 1 / 11 Dywizja Kawalerii Pancernej – 126 pkt.
2. Dowództwo Generalne RSZ 2 / 12 Dywizja Zmechanizowana – 121
3. Dowództwo Generalne RSZ 4 / Siły Powietrzne – 90
4. Dowództwo Generalne RSZ 3 / 16 Dywizja Zmechanizowana – 82
5. Dowództwo Generalne RSZ 6 / Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – 77
6. Dowództwo Generalne RSZ 7 / Szkolnictwo Wojskowe – 62.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~dd
1479917640
Fajnie, tylko jak wielu z nich potrafi chociażby strzelać, a co dopiero obsługiwać ciężki sprzęt?! Nie robią nic poza w-fem, nic. Zajmują tylko etaty, najgorsze jest to, że zajmują etaty na przykład w czołgach, gdzie załoga powinna być zgrana a taki sportowiec jest oddelegowany latami na halę sportową, to kpina.
7F-06-38-90

Dwie dekady ulepszania Sojuszu
 
Na straży nieba
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Układ nerwowy Mieczników
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
NATO on Northern Track
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Pierwsza Drużyna” na start
Piedimonte – samobójcza misja
Bohater odtrącony
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojna w świętym mieście, epilog
Po śladach polskich bohaterów
Cień atomowej zagłady
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Grand Quadriga ‘24”
Ostatnia droga Pileckiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Ryś” z laserem
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Śladami ojca
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zawsze gotowi do pomocy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nie szpital, a instytut
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
By Polska była bezpieczna
Broń Hitlera w rękach AK
They Will Check The Training Results in Combat
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO