moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiany w sportowym współzawodnictwie

W tym roku będzie można walczyć zespołowo o puchary na 11 Mistrzostwach Wojska Polskiego, ale – inaczej niż poprzednio – do rankingu nie będzie brany pod uwagę najgorszy rezultat każdej reprezentacji. We współzawodnictwie w sporcie powszechnym w WP zmieniono również zasady punktacji i wprowadzono poprawki do regulaminów rozgrywania kilku czempionatów.


Rywalizację o punkty rozpocznie – podobnie jak w zeszłym roku – Spartakiada Wiosenna. W jej programie znajdą się jednak mistrzostwa, które w październiku 2015 roku rozegrano w ramach Spartakiady Jesiennej. Czempionaty w pokonywaniu przeszkód ośrodka sprawności fizycznej, biegu patrolowym i strzelaniu z pistoletu wojskowego i kbk AK/Beryl odbędą się 6 – 10 czerwca w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Następnie żołnierze z 11 reprezentacji będą walczyć o medale i punkty w Mistrzostwach Wojska Polskiego w półmaratonie, które odbędą się 11 września w ramach V Półmaratonu Zielonogórskiego. Na wrzesień zaplanowano również czempionaty w pięcioboju wojskowym (w Zegrzu) i biegu na orientację (w okolicach Poznania). O końcowych wynikach współzawodnictwa zadecyduje Spartakiada Jesienna, której gospodarzem jest Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Impreza ta odbędzie się 14–18 listopada, a żołnierze będą walczyć o medale w piłce siatkowej, futsalu, pływaniu i biegach przełajowych.

– W tym roku do tabeli współzawodnictwa będą punktowane wyniki mistrzostw Wojska Polskiego w takich samych dyscyplinach, jak w zeszłym. Wprowadziliśmy jednak jedną poprawkę. Do końcowych wyników nie będziemy wliczać punktów ze wszystkich 11 czempionatów, a z 10 – mówi ppłk Mirosław Langner z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, oficer nadzorujący współzawodnictwo w sporcie powszechnym w WP. – Postanowiliśmy również bardziej docenić reprezentacje, które na mistrzostwach zajmą miejsca na podium. Zwycięzcy otrzymają 14 punktów, druga drużyna – 12, trzecia – 10, czwarta – 8, piąta – 7 i kolejne po punkcie mniej. W zeszłym roku za pierwszą lokatę było 12 oczek, za drugą – 10, za trzecią – 9, czwartą – 8 i za kolejne po oczku mniej – dodaje oficer.

– Trudno teraz ocenić, jak zmiany w punktacji wpłyną na rywalizację. Dla szkoleniowców odpowiadających za przygotowanie reprezentacji bardziej istotne są innowacje w regulaminach rozgrywania mistrzostw – twierdzi mjr Sebastian Krasoń, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. – Na pewno będzie nam w tym roku bardzo trudno ponownie wygrać, ale nie zamierzamy ułatwić zadania rywalom – dodaje oficer, który wraz ze swoim zastępcą st. chor. Tomaszem Muchą pięć razy z rzędu poprowadził reprezentację „Czarnej Dywizji” z przyporządkowanymi jej jednostkami do zwycięstwa we współzawodnictwie w sporcie powszechnym w Wojsku Polskim.

W porównaniu do zeszłorocznych mistrzostw, z których punkty były wliczane do współzawodnictwa w sporcie powszechnym, zmiany w regulaminie rozgrywania zawodów dotknęły czempionatów w biegu na orientację, biegach przełajowych, półmaratonie i pływaniu. W biegu na orientację nie przyjęły się nowinki wprowadzone w zeszłym roku do rywalizacji sztafet. Powrócono więc do ustaleń obowiązujących w 2014 roku. Natomiast w czempionacie w biegach przełajowych w każdej reprezentacji o punkty mają walczyć trzy zawodniczki, a nie jak w 2015 roku – dwie. Ponadto wprowadzono korektę do rywalizacji w sztafecie mieszanej 4x1000 m. W zeszłym roku w składzie musiała być co najmniej jedna zawodniczka, w tym – dwie kobiety.

W półmaratonie zmniejszono liczbę zawodników w reprezentacjach z 50 do 30. W 2015 roku można było wystawić po 15 mężczyzn w kategorii do 35 lat i od 36 do 45 oraz 10 mężczyzn w kategorii powyżej 45 lat i 10 kobiet. W tym roku reprezentacje będą się składać z 25 mężczyzn i pięciu kobiet. Po dziesięciu zawodników będzie można wystawić w kategorii do 35 lat i 36–45 lat oraz pięciu w kategorii powyżej 45 lat. W 2015 roku do klasyfikacji zespołowej mistrzostw sumowano punkty uzyskane przez najlepszych 40 zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. Natomiast w tym będą liczone punkty zdobyte przez wszystkich członków reprezentacji.

Najwięcej zmian regulaminowych dotknęło czempionatu pływaków. Mężczyźni będą rywalizować w trzech nowych konkurencjach: 50 i 100 m stylem motylkowym oraz 100 m stylem grzbietowym. Zmieniono również program sztafet. Nie będzie już sztafety mieszanej 4x50 m stylem dowolnym. Pozostała sztafeta 4x50 m stylem zmiennym mężczyzn oraz wprowadzono rywalizację sztafet męskich i kobiecych 4x50 m stylem dowolnym.

Wyniki współzawodnictwa w sporcie powszechnym w 2015 roku

1. Dowództwo Generalne RSZ 1 / 11 Dywizja Kawalerii Pancernej – 113 pkt.
2. Dowództwo Generalne RSZ 2 / 12 Dywizja Zmechanizowana – 111.
3. Dowództwo Generalne RSZ 4 / Siły Powietrzne – 88.
4. Dowództwo Generalne RSZ 6 / Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – 85.
5. Dowództwo Generalne RSZ 3 / 16 Dywizja Zmechanizowana – 72.
6. Dowództwo Generalne RSZ 7 / szkolnictwo wojskowe – 70.
7. Dowództwo Generalne RSZ 5 / Marynarka Wojenna – 49.
8. Reprezentacja wyższych uczelni wojskowych – 48.
9. Dowództwo Garnizonu Warszawa – 38.
10. Żandarmeria Wojskowa – 31.
11. Instytucje centralne Ministerstwa Obrony Narodowej – 7.

SZUS

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Na straży nieba
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Pierwsza Drużyna” na start
Ostatnia droga Pileckiego
Serwis K9 w Polsce
Piedimonte – samobójcza misja
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
By Polska była bezpieczna
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Cień atomowej zagłady
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Broń Hitlera w rękach AK
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Śladami ojca
Nie szpital, a instytut
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Nowe zadania szefa SKW
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Abramsy w pętli
Wszystkie misje AWACS-a
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Pływacy i maratończycy na medal
Układ nerwowy Mieczników
Po śladach polskich bohaterów
Zawsze gotowi do pomocy
„Ryś” z laserem
„Grand Quadriga ‘24”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO