moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zawsze gotowi nieść pomoc

Żołnierze Zgrupowania Bojowego „Bravo” stacjonujący w bazie Warrior kolejny raz w okresie zimowym wsparli ludności dystryktów Gelan i Moqur – zorganizowali akcje pomocy medycznej oraz przekazali kilka ton pomocy humanitarnej.

Żołnierze Zgrupowania Bojowego „Bravo”, wspierani przez specjalistów współpracy cywilno-wojskowej z 3 TST CIMIC pod dowództwem kapitana Marcina Terleckiego, odwiedzili kilkanaście wiosek w obu dystryktach, przeprowadzili ich ocenę pod kątem współpracy cywilno-wojskowej (Rapid Village Assesment), zorganizowali akcje pomocy medycznej, odbyli szereg spotkań z przedstawicielami władzy lokalnej w District Center Gelan i Moqur oraz wspólnie z przedstawicielami władz i afgańskich sił bezpieczeństwa wydali kilka ton pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących mieszkańców obu dystryktów.
snowman4Operację poprzedziła wnikliwa analiza sytuacji bezpieczeństwa w strefie odpowiedzialności, szereg ustaleń nie tylko z przedstawicielami władzy lokalnej, ale także z żołnierzami 2 kandaku ANA stacjonującymi w Moqur oraz ocena potrzeb przeprowadzona przez żołnierzy  CIMIC. „Podczas wspólnych operacji z afgańskimi żołnierzami nawiązaliśmy bliską współpracę z komórką Believe Officers, która z ramienia ANA odpowiedzialna jest za współpracę z ludnością lokalną. Bardzo nam to pomogło w kontaktach z Afgańczykami. Podczas jednego ze wspólnych patroli szef Believe Officers major Shafirullah bardzo ciepło wyrażał się o polskich żołnierzach. Przedstawił swoim rodakom siły koalicyjne jako te, które bronią lokalnej ludności oraz pomagają w rozwoju regionu. Powiedział, że Polacy szanują odmienność religijną i kulturową, martwią się losem mieszkańców, organizują szury oraz dostarczają pomoc humanitarną dla najbardziej potrzebujących”, podkreśla oficer 3 TST CIMIC porucznik Krzysztof Orzech.
snowman2Podczas operacji zorganizowano trzy akcje niesienia pomocy medycznej MEDCAP. Dzięki obecności porucznik lekarz Katarzyny Rupenthal można było przyjąć również kobiety i dzieci, które najbardziej odczuwają brak odpowiedniej opieki medycznej. W ramach MEDCAP kilkuset osobom udzielono porad internistycznych, kardiologicznych, gastroenterologicznych, alergologicznych, dermatologicznych, ginekologicznych, urologicznych, pediatrycznych, okulistycznych, laryngologicznych oraz opatrzono rany chirurgiczne. Dodatkowo prowadzono konsultacje medyczne i szkolenie personelu medycznego dotyczące leczenia poszczególnych jednostek chorobowych, rozdano leki z zasobów ambulatorium Zgrupowania Bojowego „Bravo”, a także przeprowadzono akcję profilaktyczną. Każdej akcji medycznej towarzyszyło wydanie pomocy humanitarnej. Składały się na nią zasoby przekazane przez Caritas Polska: przybory szkolne, buty zimowe, koce, ubrania oraz śpiwory.
snowman3Polscy żołnierze oraz specjaliści CIMIC już planują kolejne działania. Chcą odwiedzić kilka szkół w dystryktach Gelan i Moqur oraz dostarczyć tam artykuły szkolne i wyposażenie: ławki, krzesła, tablice. „Praktycznie wszędzie mieszkańcy małych, biednych wiosek skarżą się na utrudniony dostęp do szkolnictwa. Przyczyn jest wiele. Brak nauczycieli oraz ich niskie zarobki, brak infrastruktury szkolnej, a nade wszystko bieda nie pozwala dzieciom na swobodny dostęp do edukacji. Niezbędny dla rozwoju kraju jest odpowiedni poziom edukacji społeczeństwa, ponieważ on stanowi o przyszłości zarówno społeczeństwa, jak i samego Afganistanu. Obecnie dzieci w Afganistanie mają wakacje. Pod koniec marca zaczyna się nowy rok szkolny. Wakacje w porze zimowej to czas dla nas, abyśmy mogli przygotować projekty pomocowe dla najbardziej potrzebujących szkół. Wielu uczniów musi uczyć się w zimnych i nieoświetlonych klasach”, opowiada chorąży Mirosław Zelga, specjalista CIMIC.
snowman5Przygotowanie i opracowanie projektów to kolejna sfera działalności specjalistów współpracy cywilno-wojskowej. Dzięki nawiązaniu ścisłych kontaktów z przedstawicielami władzy lokalnej i poznaniu potrzeb Afgańczyków udało się zrealizować kilkanaście projektów. Afgańczycy zostali zatrudnieni w ramach projektu „Cash for work” polegającym na zapewnieniu pracy zwykłym obywatelom. „Bezrobocie i frustracja zwykłych obywateli pcha ich bardzo często w ręce bojowników, którzy płacą im za podkładanie IED i przeprowadzenie ataków na nasze siły. Chcemy to zmienić”, podkreśla dowódca zespołu kapitan Marcin Terlecki.
Jednym z projektów zrealizowanych w ramach wparcia edukacji jest budowa boiska w miejscowości Janda. „Pewnego dnia podczas luźnej rozmowy z szefem S-3 kapitanem Danielem Katarzyńskim narodził się pomysł budowy pierwszego >>orlika<< w Afganistanie”, uśmiecha się porucznik Krzysztof Orzech, „ojciec” projektu. „Wszyscy jesteśmy ogromnymi fanami piłki nożnej i przedstawiliśmy swój pomysł dowódcy zgrupowania, który przyklasnął tej idei”. Po miesiącu, dzięki wsparciu dowódcy grupy CIMIC podpułkownika Grzegorza Wtykło, z Ghazni przywieziono bramki, dresy sportowe, buty oraz piłki. Projekt będzie zrealizowany jak tylko poprawią się warunki atmosferyczne i stopnieje śnieg. Pozwoli to dzieciom przynajmniej na chwilę zapomnieć o ciężkim losie i da im chwilę radości. „Najbardziej cieszy fakt, że ludność z pobliskich wiosek po 5 miesiącach służby 3 Taktycznego Zespołu Wsparcia CIMIC bardzo dobrze wie, że pod powtarzanym przez nich hasłem >>simik<< kryje się grupka ludzi gotowa zawsze nieść im pomoc – czterech żołnierzy, którzy zawsze w kieszeni munduru mają dla nich jakiś >>gift<< i czas na rozmowę”, podsumowuje kapitan Terlecki.

Fot.: por. Krzysztof Orzech

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko wraca do Gorzowa
 
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Znaki do zmiany. Ze względu na tradycję i bezpieczeństwo
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Nie walczymy z powietrzem
Polska w gotowości
Generacje obok siebie
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Wojsko potrzebuje lotnisk
Najnowsze Abramsy dla polskiej armii
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Turecki most nad Białą Lądecką
Lotnicy i Bayraktary z misją w Turcji
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Siedząc na krawędzi
To nie mogło się udać, ale…
Kwalifikacja po raz szesnasty
Rozgryźć Czarną Panterę
Kluczowy partner
Premier: bezpieczeństwo przede wszystkim!
Ratownicy pod presją czasu
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Olympus in Paris
Zawiszacy na ratunek
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzieci ze Stronia Śląskiego mają nowe przedszkole
Morze ruin, na których wyrosło życie
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Żołnierze WOT-u z Wrocławia u kombatantów z Armii Krajowej
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Na zawsze w naszej pamięci
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Starty na medal w short tracku, biegach narciarskich i snowboardzie
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
„Popcorny” niemile widziane
Bezpieczeństwo na Bałtyku
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Granice są po to, by je pokonywać
Dziki zachód na wschodzie II RP
Czworonożny żandarm w Paryżu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Hub w Rzeszowie pod parasolem ochronnym
Trump ogłasza złotą erę Ameryki
Symulator w nowej odsłonie
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami
Atak na cyberpoligonie
Zmiany w prawie 2025

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO