moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W hołdzie bohaterom „Market Garden”

Niemal 800 żołnierzy z Belgii, Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski od kilku dni bierze udział w ćwiczeniach „Falcon Leap”. Międzynarodowe spotkanie spadochroniarzy odbywa się w Holandii z okazji 71. rocznicy „Market-Garden”, czyli największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej.


Tuż po godzinie 13.30 z niewielkiego samolotu wyskakuje siedmiu spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej. Z wysokości 2500 metrów opadają na spadochronach szybujących i lądują na zrzutowisku „Dakota” niedaleko holenderskiej miejscowości Direl. Dokładnie tam, gdzie przed 71 laty wylądowali podkomendni gen. Stanisława Sosabowskiego – żołnierze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Kilkadziesiąt minut później nad wrzosowiskami Ginkel Heath w Holandii pojawia się siedmiuset żołnierzy. Spadochroniarze z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, Holandii i Stanów Zjednoczonych desantują się z pokładu pięciu transportowców: C-130, C-160 i C-17. Lądują w miejscu, gdzie w 1944 roku desantowała się 1 brytyjska Dywizja Powietrznodesantowa.

Międzynarodowy desant żołnierzy zorganizowano w 71. rocznicę „Market-Garden”, czyli największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej

Znów są pod Arnhem

W kilkudniowej operacji „Falcon Leap” wzięli udział żołnierze wojsk powietrznodesantowych z sześciu krajów. – To hołd współczesnych spadochroniarzy. W ten sposób chcemy upamiętnić uczestników operacji „Market-Garden”. Wówczas to niezwykłym bohaterstwem wsławili się żołnierze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Uroczystości w Holandii to jedno w najważniejszych wydarzeń w corocznym kalendarzu naszej jednostki, która nosi imię generała Stanisława Sosabowskiego, legendarnego dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W tym roku do holenderskiego miasteczka Driel przyjechało 50 naszych żołnierzy – dodaje gen. bryg. Adam Joks, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej.Podczas międzynarodowego treningu, spadochroniarze mieli desantować się na cztery holenderskie zrzutowiska. – Niestety plany pokrzyżowała nam pogoda. Wczoraj udało się tylko przeprowadzić desant na zrzutowisku Houtdorperveld – opowiada kpt. Gil. – Żołnierze skakali z samolotów amerykańskich, belgijskich, holenderskich i niemieckich. To właśnie w tym miejscu przed laty kręcono fragmenty filmu „O jeden most za daleko”, który opowiada o walkach spadochroniarzy w Holandii – dodaje oficer.

Żołnierze zorganizowali także siedemnastokilometrowy marsz. Kilkuset spadochroniarzy przeszło ze zrzutowiska Ginkel Heath do mostu noszącego imię Johna Frosta – legendarnego brytyjskiego dowódcy spadochroniarzy.

Polscy żołnierze biorą udział także w uroczystościach upamiętniających polskich, brytyjskich i amerykańskich spadochroniarzy walczących w operacji „Market-Garden”. Odbyły się już m.in. apel pamięci w Arnhem oraz w główne uroczystości na Placu Polskim w Driel, gdzie spadochroniarze oddali hołd spadochroniarzom 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego. Wizytę w Holandii Polacy zakończą w niedzielę. Złożą kwiaty na Cmentarzu Wojennym w Oosterbeek.

71 lat temu

Operacja „Market-Garden” trwała od 17 do 24 września 1944 roku. Alianci zamierzali rozdzielić wojska niemieckie i obejść niemieckie północne umocnienia tzw. Linię Zygfryda. Chcieli w ten sposób otworzyć drogę do Zagłębia Ruhry i przez to przyspieszyć koniec wojny. Jednym z najważniejszych zadań tej operacji było zdobycie mostów na Renie.
21 września 1944 roku pod Arnhem desantowali się Polacy, by wesprzeć Brytyjczyków walczących z Niemcami. Walki zakończyły się klęską. Brytyjczycy nie zdołali opanować kluczowego mostu na Renie i musieli się wycofać. Straty po stronie alianckiej wyniosły ok. 18 tys. poległych, rannych i zaginionych. 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa straciła 342 żołnierzy (w tym 93 zabitych i 249 rannych).

Winę za niepowodzenie brytyjscy dowódcy zrzucili na gen. Sosabowskiego. Został on zrehabilitowany dopiero po latach. W 2006 roku królowa Holandii Beatrycze odznaczyła 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową Orderem Wojskowym Wilhelma, gen. Sosabowskiego zaś (zmarł w 1967 roku w Londynie) Medalem Brązowego Lwa. To jedno z najwyższych holenderskich odznaczeń.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. 6BPD

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1442926440
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!
E1-94-72-60

Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
 
Żołnierz ranny na granicy
Sojusznicze wsparcie
Reforma administracji wojskowej
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Niepowtarzalność 1918
Bryza na południowej flance
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Na straży polskich rubieży
Mielec wraca do odrzutowców
Niemiec z Goździkiem
Test odporności
Tor pod osłoną
Afganistan. Czas wracać do domu
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Oczy na wschodnią flankę
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Polskie wyrzutnie Wisły
Kolejne sankcje wobec Mińska?
W Sejmie o sytuacji na granicy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Course on Diplomacy
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Zespół NATO na bojowo
Gdy mąż i tata na misji
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
SOMA dla specjalsów
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Orlik po raz dziesiąty
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
F-16 lecą na Litwę
Amerykanie polegli nad Polską
Nocne ataki na granicę udaremnione
„Tumak ’21” na finiszu
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
W jedynym słusznym kierunku
W BBN o sytuacji na granicy
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
Będzie ustawa o obronie
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
Cougary dla Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO