moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy będą serwisowali bułgarskie myśliwce

Polska i Bułgaria zacieśniają współpracę militarną. W naszym kraju serwisowane i remontowane będą między innymi bułgarskie myśliwce MiG-29. Przewiduje to międzyrządowa umowa podpisana dzisiaj przez wicepremiera Tomasza Siemoniaka i ministra obrony Bułgarii Nikolaja Nenchewa.


Polski wicepremier, minister obrony narodowej przyleciał do Bułgarii z jednodniową, roboczą wizytą. W jej programie znalazło się spotkanie z prezydentem Rosenem Plewnelijewem oraz właśnie szefem resortu obrony Nikolajem Nenchewem.

Najważniejszym tematem rozmów było zacieśnienie współpracy militarnej pomiędzy naszymi krajami. Bułgarzy również podnoszą, że mocarstwowe plany Rosji, w tym zajęcie przez nią Krymu, a później podsycanie wojny na Ukrainie, to kluczowe problemy bezpieczeństwa, z jakimi zmaga się obecnie Europa.

Dla Bułgarii kryzys w relacjach NATO – Rosja jest tym trudniejszy, że tamtejsza armia, licząca niecałe 35 tysięcy żołnierzy, dysponuje mocno przestarzałym uzbrojeniem wyprodukowanym jeszcze w Związku Radzieckim. Choć Bułgarzy są w NATO od 2004 roku, to dotąd – mimo kilku zapowiedzi – nie kupili m.in. nowoczesnych samolotów. Ich najnowocześniejszymi myśliwcami są wysłużone MiG-i 29. Poza nimi dysponują jeszcze MiG-ami 21 oraz Su-25.


Wymienione maszyny nie były modernizowane, inaczej niż na przykład unowocześnione MiG-i 29 w polskiej armii. Co więcej, za serwis i naprawy bułgarskich maszyn odpowiadają Rosjanie. Czteroletnia umowa w tej sprawie kończy się we wrześniu i Bułgarzy zdecydowanie nie chcą jej przedłużać. Narzekają nie tylko na wysokie ceny rosyjskich usług, ale również na ich fatalną jakość.

Dowodem na to jest bardzo niska gotowość bojowa samolotów, jakimi dysponuje Bułgaria. – Obecnie Bułgarskie Siły Powietrzne mają sprawne i gotowe do użycia cztery samoloty MiG-29 (z 12 posiadanych – red.). W połowie 2016 roku mogą zostać jedynie z dwoma samolotami MiG-29 gotowymi do działań bojowych – wyjaśnia bułgarski resort obrony w oficjalnym komunikacie.

Tamtejsza armia chce, aby od jesieni za utrzymanie sprawności jej myśliwców MiG-29 odpowiadali Polacy. Będzie to możliwe dzięki podpisanej dzisiaj przez Tomasza Siemoniaka i Nikolaja Nenchewa umowie o współpracy wojskowej pomiędzy Bułgarią i Polską, której towarzyszy porozumienie o kooperacji przemysłów obronnych.

– To krok, który będzie miał historyczne znaczenie dla relacji bułgarsko-polskich. Osiągnęliśmy porozumienie we wszystkich poruszanych kwestiach – podkreślał Nikolaj Nenchew.


Tomasz Siemoniak zaznaczył, że decyzja Bułgarii o powierzeniu naszemu krajowi opieki nad swoimi myśliwcami, to krok o ogromnym znaczeniu geopolitycznym. Zapowiedział, że Polska wywiąże się ze wszystkich złożonych w tej dziedzinie obietnic i deklaracji.

Mimo iż szczegóły umowy dotyczącej serwisowania bułgarskich MiG-ów będą dopiero negocjowane, to już wiadomo, że prace te powierzone zostaną dwóm polskim, państwowym firmom: Wojskowym Zakładom Lotniczym nr 2 w Bydgoszczy oraz Wojskowym Zakładom Lotniczym nr 4 w Warszawie. Jak się dowiadujemy, warszawska firma zajmie się silnikami RD-33, ponieważ ma w tej dziedzinie największe doświadczenie. Bydgoska zaś wesprze Bułgarów w całej reszcie, czyli remontach, naprawach, serwisie i codziennej eksploatacji MiG-ów.

Wiele wskazuje na to, że na pomocy w eksploatacji myśliwców się nie skończy. Przedstawiciele WZL nr 2 podkreślają, że od dawna rozmawiają z Bułgarami o modernizacji „29”. Mają nadzieję, że podpisana dzisiaj umowa przekona ich do złożenia konkretnych zamówień.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Silniejsza obecność sojuszników z USA
 
Szpital u „Troski”
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Za zdrowie utracone na służbie
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Wracajcie z medalami!
„Operacja borelioza”
Oczy na Kijów
Lato pod wodą
Serwis bliżej domu
Czujemy się tu jak w rodzinie
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Śmierć przyszła po wojnie
The Suwałki Gap in the Game
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Pancerniacy trenują cywilów
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Walka – tak, ale tylko polityczna
Z parlamentu do wojska
Na ratunek… komandos
Jak usprawnić działania służb na granicy
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Włoski Centauro na paryskim salonie
Polsko-litewskie konsultacje
Mark Rutte pokieruje NATO
Spadochroniarze na warcie w UE
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Feniks – następca Mangusty?
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerny sznyt
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Szkolenie na miarę czasów
Roczny dyżur spadochroniarzy
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Olimp gotowy na igrzyska!
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
RBN przed szczytem NATO
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Prezydent Zełenski w Warszawie
Formoza. Za kulisami
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO