moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe cele piłkarzy Twardego

Piąte miejsce w jeleniogórskiej klasie okręgowej i mocne postanowienie awansu do IV ligi w przyszłym sezonie. Do tego Puchar Polski Firm i Zakładów Pracy wywalczony przed wakacyjną przerwą przez dziesięciu zawodników klubu – podsumowujemy zmagania drużyny Twardego Świętoszów.

Mł. chor. Sławomir Iskrzak (z prawej) to jeden z najbardziej doświadczonych piłkarzy ze Świętoszowa.

Wojskowi poprawili wiosną lokatę z jesieni o dwa miejsca. A mieli duże szanse na jeszcze lepszy wynik. Czwartą pozycję w tabeli stracili w ostatniej kolejce. Zespół ze Świętoszowa w 30 meczach zdobył 54 punkty. Odniósł 16 zwycięstw, sześć spotkań zremisował i osiem przegrał. Na ich koncie zapisano 63 bramki zdobyte i 50 straconych. Na boisku piłkarze Twardego pokonywali bramkarzy rywali 56 razy. Sześć bramek otrzymali za dwa walkowery, a jedną zaliczono im po samobójczym trafieniu piłkarza Piasta Wykroty. Najlepszym strzelcem w wojskowej drużynie został st. szer. Krystian Chruścicki, który zdobył dziesięć goli. Ponadto na listę strzelców wpisało się trzynastu piłkarzy. Dziewięć goli strzelił szer. Łukasz Rudyk, osiem – st. szer. Marcin Łojko, sześć – st. szer. Daniel Szkarapat, po pięć – st. szer. Łukasz Iwaniak i st. szer. Janusz Szkarapat, trzy – st. szer. Sebastian Tylutki, po dwie – Sylwester Drozd, mł. chor. Sławomir Iskrzak i Dominik Kościelny, a po jednej – Mariusz Dęmczar, Mateusz Przysucha, szer. Andrzej Siciński i mjr Leszek Zbąski.
Mistrzem jeleniogórskiej klasy okręgowej została w tym sezonie Nysa Zgorzelec.

Czas na powrót do IV ligi

Działacze i piłkarze ze Świętoszowa mają nadzieję, że podobnie jak w 2009 roku, kiedy po trzech latach gry w okręgówce świętowali awans do IV ligi, wiosną przyszłego roku znów będą najlepsi w klasie okręgowej. – Na nowy sezon stawiamy sobie jasny cel. Chcemy awansować – mówi ppłk Mariusz Bolecki, prezes świętoszowskiego klubu. – Tegoroczne rozgrywki pokazały, że nasza drużyna ma wszelkie dane ku temu, aby grać w wyższej klasie rozgrywkowej. Sądzę, że awans mogliśmy wywalczyć już w tym roku, gdyby tylko zespół trenował z taką regularnością i zapałem, jak miało to miejsce w latach, gdy wchodziliśmy do III i IV ligi.

Grający trener Twardego st. szer. Sebastian Tylutki (z lewej) i st. szer. Krystian Chruścicki – najlepszy strzelec wojskowych w tym sezonie – już występowali razem na boiskach IV ligi. Czy uda im się ponownie?

W tym sezonie wojskowi przez całą rundę jesienną grali na wyjazdach. Wiosną, gościnnie, na boisku w Parowej, kilkanaście kilometrów od Świętoszowa. Działacze Twardego liczą, że od nowego sezonu drużyna seniorów oraz młodzieżowe w końcu będą mogły grać przed własną publicznością. – Z nowym obiektem wiążemy duże nadzieje. Nasi piłkarze wreszcie będą mogli normalnie trenować. Podjęliśmy decyzję, że od nowego sezonu zarejestrujemy też drużynę trampkarzy i juniorów. Będziemy prowadzić szkolenie do juniora, tak aby mieć swoich wychowanków w zespole seniorów – zapewnia prezes Bolecki.

Szkolenie narybku do drużyny seniorów powinno zaowocować w najbliższych latach. W tym sezonie 16-letni wychowanek Twardego Mateusz Przysucha pokazał się z dobrej strony w drużynie seniorów. Prezes Bolecki liczy, że od sierpnia treningi z pierwszą drużyną rozpocznie dwóch kolejnych 16-latków ze świętoszowskiego klubu. Warto też dodać, że trenująca tylko w hali drużyna młodzików, trenowana przez st. szer. Sebastiana Tylutkiego, wiosną tego roku poczyniła duże postępy. Jesienią wygrali tylko jeden mecz, a dziesięć przegrali. W rundzie rewanżowej młodzicy Twardego byli objawieniem rozgrywek. – Wygrali osiem spotkań. Lepszy bilans miała tylko drużyna KS Talent 2012 z Bolesławca – podkreśla podpułkownik. – Jeśli chłopcy zaczną normalnie trenować na trawie, to na pewno będą mieli jeszcze lepsze wyniki.

W wywalczeniu w przyszłym sezonie awansu do IV ligi Twardemu powinni pomóc dwaj nowi doświadczeni piłkarze oraz dwóch nowych młodzieżowców. – Do końca lipca powinniśmy zakończyć wszystkie sprawy związane z transferami. Mam również nadzieję, że do tego czasu wyjaśnią się także kwestie związane z wykorzystaniem przez Twardego obiektu w Świętoszowie, którego gospodarzem jest Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Osiecznicy – mówi prezes Bolecki.

Drużyna 10 Brygady Kawalerii Pancernej – zwycięzcy I edycji Pucharu Polski Firm i Zakładów Pracy. Fot. Archiwum Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 10 BKPanc

Puchar Polski na koniec

Na ostatni mecz w sezonie z Łużycami Lubań kilku podstawowych zawodników Twardego przyjechało do Parowej prosto z turnieju piłki nożnej sześcioosobowej, który rozegrano w obiektach piłkarskich Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Drużyna reprezentująca 10 Brygadę Kawalerii Pancernej w finale wygrała 1:0 (zwycięskiego gola strzelił mł. chor. Sławomir Iskrzak) z górnikami z Piekar Śląskich i zdobyła Puchar Polski Firm i Zakładów Pracy. W turnieju nie mogły brać udziału zespoły sponsorowane oraz zawodnicy grający aktualnie w ekstraklasie, I, II i III lidze piłkarskiej oraz ekstraklasie futsalu. O zwycięstwo w pierwszej edycji PP walczyło aż 56 drużyn.

Wygrana reprezentacji 10 BKPanc pod kierownictwem mjr. Sławomira Wąsa to również duży sukces piłkarzy Twardego, gdyż we Wrocławiu grało dziesięciu zawodników z tego klubu: mł. chor. Sławomir Iskrzak, kpr. Adam Marcinkowski, st. szer. Krystian Chruścicki, st. szer. Łukasz Iwaniak, st. szer. Marcin Kozdroń (najlepszy bramkarz turnieju), st. szer. Marcin Łojko, st. szer. Daniel Szkarapat, st. szer. Janusz Szkarapat (organizatorzy i trenerzy wszystkich drużyn uznali go za najlepszego zawodnika turnieju), st. szer. Sebastian Tylutki i szer. Tomasz Kowalczyk. Ponadto w składzie 10 BKPanc znaleźli się byli piłkarze Twardego występujący obecnie w innych klubach: st. szer. Piotr Chlabicz, st. szer. Kamil Ganczarek i szer. Jacek Adamowicz.

Piłkarze Twardego nie zakończyli jednak tego sezonu wraz z końcem rozgrywek w jeleniogórskiej okręgówce. W najbliższy weekend będą grać bowiem w Pruszkowie, gdzie odbędą się Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Sześcioosobowej. Przed rokiem żołnierze z 10 BKPanc zajęli w tej imprezie trzecie miejsce. Teraz chcą powalczyć o tytuł mistrzowski. Warto też dodać, że w tym roku żołnierze z Twardego wraz z kolegami z 10 BKPanc i 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej odnieśli również sukcesy w futsalu: zajęli drugie miejsce w Mistrzostwach Wojska Polskiego w Poznaniu oraz w Mistrzostwach Polski Formacji Mundurowych w Mrzeżynie.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego, archiwum Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Głos z katyńskich mogił
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Święto stołecznego garnizonu
Charge of Dragon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sandhurst: końcowe odliczanie
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zachować właściwą kolejność działań
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strażacy ruszają do akcji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szarża „Dragona”
Kolejne FlyEle dla wojska
Zmiany w dodatkach stażowych
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kadisz za bohaterów
NATO on Northern Track
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przygotowania czas zacząć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO