moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraińskie wojsko zostanie w koszarach

Opozycja i Wiktor Janukowycz po trwających ponad dobę negocjacjach podpisali porozumienie. Ukraiński parlament przywrócił konstytucję z 2004 roku, ograniczając uprawnienia prezydenta. Kilka godzin wcześniej do dymisji podał się wiceszef Sztabu Generalnego Ukrainy Jurij Dumański. Nie chciał wciągać wojska w wojnę z cywilami.


Dymisja generała Jurija Dumańskiego, człowieka numer dwa w ukraińskiej armii, była drugą w ciągu ostatnich dni. W środę Janukowycz odwołał odrębnym dekretem ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych generała Wołodymyra Zamanę. Nowym głównodowodzącym został  admirał Jurija Iljina, dotychczasowy dowódca marynarki wojennej.

Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej, w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl nie miał wątpliwości, że roszady te były przymiarką do wyprowadzenia przez Janukowycza wojska na ulice ukraińskich miast. – Te wszystkie ruchy pokazują, że władza zastanawia się nad rozwiązaniem siłowym – mówił Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.

W piątek rano okazało się, że Janukowycz chciał użyć ukraińskiej armii przeciwko cywilom. Potwierdził to generał Jurij Dumański, zastępca szefa Sztabu Generalnego Ukrainy. W rozmowie z portalem Ib.ua generał powiedział wprost, że na Ukrainie ma miejsce włączanie wojska w konflikt z cywilami. – Na to nie można pozwolić. To moje stanowisko jako obywatela, oficera, przełożonego, który odpowiada za swoich podwładnych. I dlatego złożyłem rezygnację – powiedział portalowi Ib.ua. generał Dumański.

Słowa generała, nie wprost, potwierdził Radosław Sikorski, polski minister spraw zagranicznych, który razem z przedstawicielami dyplomacji Francji i Niemiec przebywa w Kijowie. Wychodząc ze spotkania z opozycją, szef polskiego MSZ powiedział: – Albo poprzecie porozumienie, albo będziecie mieli stan wojenny, armię – wszyscy będziecie martwi.

W piątek po południu opozycja i Janukowycz zaakceptowali treść porozumienia. Nie przystało na nie  tylko najbardziej radykalne ugrupowanie protestujących z Majdanu – Prawy Sektor, który zapowiedział, że nie opuści barykad. Jednym z punktów podpisanego porozumienia było przywrócenie konstytucji z 2004 roku, która ograniczała władzę prezydenta. Ten postulat został spełniony jeszcze w piątek. Na Ukrainie ma powstać rząd jedności narodowej, mają się też odbyć przedterminowe wybory prezydenckie.

Czy to oznacza, że groźba użycia wojska przez Janukowycza się oddaliła? Zdaniem Krzysztofa Liska, eurodeputowanego i członka delegacji UE–Ukraina, prezydent Ukrainy nie miał posłuchu w wojsku. – Przypomina to sytuację z Pomarańczowej Rewolucji. Kuczma ustąpił, kiedy zdał sobie sprawę z tego, że nie ma poparcia w armii. To samo spotkało Janukowycza – ocenia Krzysztof Lisek.

Bardziej sceptyczny jest Tadeusz Iwiński, poseł SLD i członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. – To jest kruche porozumienie. Podpisane między przedstawicielami Brukseli, Janukowyczem a opozycją. Polityka Kijowa opiera się jednak na trójkącie – Bruksela, Waszyngton i Rosja. I te dwa ostatnie wierzchołki dla Janukowycza są najważniejsze – podkreśla Iwiński.

Protesty na Ukrainie trwają od jesieni 2013 roku. Wtedy Wiktor Janukowycz, wbrew wcześniejszym deklaracjom, nie podpisał umowy stowarzyszającej z Unią Europejską. Na ulice Kijowa wyszło tysiące mieszkańców. Protesty szybko rozlały się na inne miasta. Kilka dni temu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że przygotowuje  ogólnokrajową operację antyterrorystyczną. Umożliwiała ona użycie wojska do stłamszenia protestów. W czwartek rano do zgromadzonych na Majdanie w Kijowie ogień otworzyli snajperzy i specjalne oddziały milicji tzw. Berkutu. W starciach według różnych i wciąż niepotwierdzonych informacji zginęło od 70 do 100 osób, a ponad 1000 zostało rannych.

mk

autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
 
Ameryka daje wsparcie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Pod skrzydłami Kormoranów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wytropić zagrożenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejne FlyEye dla wojska
Ramię w ramię z aliantami
SOR w Legionowie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szpej na miarę potrzeb
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Zachować właściwą kolejność działań
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Rekordziści z WAT
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO na północnym szlaku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Szybki marsz, trudny odwrót
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Posłowie dyskutowali o WOT
Front przy biurku
Na straży wschodniej flanki NATO
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Metoda małych kroków
Gunner, nie runner
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sandhurst: końcowe odliczanie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna na detale
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Sprawa katyńska à la española

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO