moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świat pożegnał generała Ariela Szarona

Przedstawiciele kilkunastu państw oraz tysiące Izraelczyków uczestniczyło dziś w pogrzebie Ariela Szarona. Były premier państwa żydowskiego, minister obrony i legendarny dowódca armii zmarł w sobotę. Podczas oficjalnych uroczystości w Jerozolimie Polskę reprezentował minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.


Uroczystości pogrzebowe z udziałem izraelskich władz, rodziny i dyplomatów rozpoczęły się dziś rano. Do Jerozolimy przyjechały delegacje z 18 państw. Obecni byli m.in. wiceprezydent USA John Biden, szef MSZ Niemiec Frank Walter Steinmeier, premier Czech Jirzi Rusnok, szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow i były premier Wielkiej  Brytanii Tony Blair. Polskę reprezentował szef resortu obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Oficjalną uroczystość pożegnania zorganizowano na placu przed budynkiem izraelskiego parlamentu – Knesetu. Trumnę z ciałem ustawiono na wykonanym z czarnego marmuru podium i przykryto izraelską flagą oraz otoczono wieńcami. Flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztów. Hołd zmarłemu oddało tysiące Izraelczyków.

– Byłeś przyjacielem, przywódcą i generałem. Odpoczywaj w pokoju Wielki Przywódco – mówił prezydent Izraela Szymon Peres w przemówieniu na placu przed parlamentem. Izraelski przywódca podkreślał, że Szaron był niezwykłym politykiem i człowiekiem, któremu bardzo zależało na utrzymaniu pokoju w Izraelu.

Premier Izraela Beniamin Netanjahu określił z kolei Szarona jako jednego z największych generałów w historii narodu żydowskiego i izraelskich sił zbrojnych, który niestrudzenie walczył o bezpieczeństwo kraju.

W podobnym tonie zmarłego byłego premiera wspominał wiceprezydent USA John Biden. – Bezpieczeństwo państwa Izrael i narodu żydowskiego było gwiazdą, która wskazywała drogę. To było dzieło jego życia – mówił Biden.

Po państwowych uroczystościach pogrzebowych Szaron, zgodnie z własnym życzeniem, został pochowany u boku swojej drugiej żony Lily na terenie rodzinnej posiadłości na skraju pustyni Negew, kilka kilometrów od granicy ze Strefą Gazy.

Ariel Szaron 4 stycznia 2006 roku doznał udaru mózgu, po którym zapadł w śpiączkę. Przebywał w niej aż do śmierci. Jego stan pogorszył się na początku tego roku. Zmarł 11 stycznia 2014 roku w szpitalu niedaleko Tel Awiwu-Jafy. Miał 85 lat.

Rodzice Ariela Szarona byli uciekinierami z ogarniętej rewolucją Rosji, on sam urodził się już w Palestynie. Miał czternaście lat, gdy wstąpił do Hagany, podziemnego żydowskiego wojska. Sześć lat później dowodził kompanią piechoty w izraelskiej wojnie o niepodległość, a w wieku 21 lat stanął na czele Brygady Golani. Służył w piechocie, był spadochroniarzem, oficerem wywiadu wojskowego, czołgistą, komendantem szkoły wojskowej. W 1966 r. otrzymał stopień generała. Od 1981 roku przez trzy lata był ministrem obrony Izraela, a w 2001 r. został premierem.

Szaron był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnego Izraela. W czasach kiedy był premierem i liderem prawicowego Likudu, wbrew opinii swojej partii, przeforsował plan likwidacji żydowskich osiedli w Strefie Gazy. Przez politycznych przeciwników i część historyków był obarczany współodpowiedzialnością za masakrę Palestyńczyków w obozach dla uchodźców w zachodnim Bejrucie. W 1982 r. w Libanie trwała wojna domowa. Armia izraelska wkroczyła na jego tereny pod pretekstem walki z Organizacją Wyzwolenia Palestyny i otoczyła obozy kordonem. W tym czasie wojska libańskiej Falangi zabiły, jak podają różne źródła, od kilkuset do czterech tysięcy osób. Wydarzenia te wywołały gorące reakcje na świecie i w samym Izraelu. Szaron stracił stanowisko ministra obrony

Źródła: PAP, TVN24

PG

autor zdjęć: Israel Defence Forces

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna na detale
Charge of Dragon
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Posłowie dyskutowali o WOT
Kolejne FlyEye dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wytropić zagrożenie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kadisz za bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO na północnym szlaku
Szybki marsz, trudny odwrót
Szpej na miarę potrzeb
Rekordziści z WAT
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Święto stołecznego garnizonu
W Italii, za wolność waszą i naszą
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Front przy biurku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Pod skrzydłami Kormoranów
Na straży wschodniej flanki NATO
Gunner, nie runner
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
SOR w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO