moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sportowcy roku – żołnierze poza podium

Justyna Kowalczyk po raz piąty z rzędu wygrała plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca roku. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch, skoczek narciarski z Wojskowego Klubu Sportowego Zakopane. W czołowej dziesiątce nie znaleźli się kapral Krystyna Pałka i starszy kapral Piotr Małachowski. Wyniki głosowania ogłoszono w sobotę w Teatrze Polskim w Warszawie.

 

Dyrektor Maratonu Warszawskiego Marek Tronina wśród najlepszych zawodników w kategorii M-40 (w środku na podium st. chor. Zbigniew Murawski z 12 Dywizji Zmechanizowanej)

W plebiscycie na najlepszego polskiego sportowca 2013 roku wzięło udział 40 tysięcy osób. Najwięcej głosów oddano na gwiazdę biegów narciarskich – Justynę Kowalczyk. W ubiegłym roku wywalczyła ona tytuł wicemistrzyni świata w biegu na 30 km stylem klasycznym. Wygrała też klasyfikację generalną Pucharu Świata i prestiżowy cykl zawodów Tour de Ski. Narciarka jest pierwszym laureatem konkursu, który tytuł sportowca roku otrzymał po raz piąty. Dotychczasowi rekordziści triumfowali „jedynie” czterokrotnie. Byli to lekkoatletka Stanisława Walasiewicz (została sportowcem roku 1930, 1932, 1933 i 1934), Irena Szewińska (1965, 1966, 1974 i 1976) oraz skoczek narciarski Adam Małysz (2001, 2002, 2003, 2007).

Drugie i trzecie miejsce w plebiscycie zajęli mistrzowie świata: w skokach narciarskich – Kamil Stoch i w rzucie młotem - Paweł Fajdek. Co ciekawe, Kowalczyk i Stoch są absolwentami tej samej szkoły – Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Wśród nominowanych do tytułu sportowca 2013 roku znalazła się jeszcze jedna była uczennica zakopiańskiej SMS - Krystyna Pałka. Niestety, biatlonistka z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego nie powiększyła grona laureatów do trójki przedstawicieli dyscyplin zimowych. W dziesiątce znalazło się natomiast po dwoje lekkoatletów (oprócz Fajdka na ósmym miejscu Anita Włodarczyk) i tenisistów ziemnych (na czwartej pozycji Agnieszka Radwańska i na dziewiątej Jerzy Janowicz). Pozostałe cztery miejsca przypadły przedstawicielom piłki nożnej (Robert Lewandowski), rajdów samochodowych (Robert Kubica), podnoszenia ciężarów (Bartłomiej Bonk) i żużla (Jarosław Hampel).

Na mecie imprezy masowej 2013 roku zameldowało się aż 8509 zawodników

W gronie laureatów tym razem zabrakło żołnierzy. W ubiegłorocznej dziesiątce było ich dwoje. Kpr. Sylwia Bogacka zajęła ósme miejsce, a kpr. Damian Janikowski - dziewiąte. Sympatykom sportu wojskowego pozostaje więc się cieszyć, że w gronie dziesięciu najlepszych sportowców Polski w 2013 roku drugie miejsce zajął zawodnik Wojskowego Klubu Sportowego Zakopane. Ponadto jedno z dziesięciu wyróżnień specjalnych przyznanych przez Kapitułę Plebiscytu trafiło do rąk byłego żołnierza zawodowego. Ambasadorem Polskiego Sportu wybrano bowiem chor. rez. Czesława Langa, dyrektora Wyścigu Dookoła Polski. Przed laty był on znakomitym kolarzem warszawskiej Legii (był m.in. wicemistrzem olimpijskim w wyścigu ze startu wspólnego z 1980 roku). Lang w 2013 roku znakomicie zorganizował 70. edycję Tour de Pologne. Dyrektorem wyścigu, który przez fachowców uznawany jest za trzecią po Tour de France i Giro-Italia, wieloetapową imprezę kolarską na świecie, jest od 20 lat.

Z kolei Julian Gozdowski zdobył statuetkę czempiona w kategorii Animator Sportu Masowego. Legenda polskich biegów narciarskich, twórca tras na Polanie Jakuszyckiej, statuetkę odbierał już cztery lata temu. Wówczas za najlepszą imprezę masową 2008 roku – Bieg Piastów. Gozdowski jest jego pomysłodawcą i organizatorem od 1976 roku. Zdobywca statuetki ASM nie raz sam wręczał nagrody najlepszym żołnierzom, którzy w ramach Biegu Piastów rywalizowali o zwycięstwo w Międzynarodowym Biegu Żołnierskim.

Wśród wręczających statuetki czempionów gwiazd polskiego sportu byli również sportowcy, którzy zwyciężali w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Wojska Polskiego. Nagrodę dla Trenera Roku wręczył żonie trenera Łukasza Kruczka – Agacie, mistrz świata w trójskoku z 1983 roku Zdzisław Hoffmann (w 1983 r. kpr. Zdzisław Hoffmann otrzymał najwięcej głosów od czytelników „Żołnierza Wolności” i wygrał 7. Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Wojska Polskiego). Natomiast czempiona dla najlepszego sportowca niepełnosprawnego Mateusza Michalskiego wręczył Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy w chodzie sportowym. Były pracownik wojska Wojskowego Ośrodka Szkolenia Sportowego Krakowskiego Okręgu Wojskowego wygrał Plebiscyt „Polski Zbrojnej” na Najlepszego Sportowca Wojska Polskiego w 1997, 2000, 2001, 2003 i 2004 roku.

Wiceprezes Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, który od ponad 30 lat głosuje w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”, nie krył zdziwienia, że w pierwszej dziesiątce najlepszych sportowców Polski w 2013 roku nie znaleźli się wicemistrzowie świata w biatlonie i rzucie dyskiem. – Starszy kapral Małachowski byłby trzecim lekkoatletą wśród laureatów, a kapral Pałka trzecią przedstawicielką dyscyplin zimowych. Szkoda, że biorący udział w głosowaniu nie docenili żołnierzy. Żal mi zwłaszcza naszej biatlonistki i tego, że wśród głosujących nie było zbyt wielu sympatyków biatlonu. Może się wydawać, że ta dyscyplina jest u nas popularna, ale fakt, iż TVP nie popularyzuje tego sportu tak jak biegi narciarskie kobiet i skoki narciarskie – mówi wiceprezes Mety. Działacz lublinieckiego klubu był z kolei zadowolony wyborem Kapituły Plebiscytu w kategorii Impreza Masowa Roku. – Bardzo się cieszę, że wyróżniono Maraton Warszawski i jego dyrektora Marka Troninę, który podziękował również zawodnikom ratującym tę imprezę w trudnych dla niej latach. Wśród nich byli też żołnierze z Lublińca – podkreśla chorąży, który wielokrotnie startował w Maratonie Warszawskim, w tym i zeszłorocznym uznanym Imprezą Masową Roku.

Wyniki 79. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”

1. Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie)

2. Kamil Stoch (skoki narciarskie)

3. Paweł Fajdek (lekkoatletyka – rzut młotem)

4. Agnieszka Radwańska (tenis ziemny)

5. Robert Lewandowski (piłka nożna)

6. Robert Kubica (rajdy samochodowe)

7. Bartłomiej Bonk (podnoszenie ciężarów)

8. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka – rzut młotem)

9. Jerzy Janowicz (tenis ziemny)

10. Jarosław Hampel (żużel).

 

Kapituła Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” wybrała:

Animator Sportu Masowego – Julian Gozdowski (twórca i komandor Biegu Piastów)

Drużyna Roku – Vive Targi Kielce (trzeci w Europie zespół w męskiej piłce ręcznej)

Trener Roku – Łukasz Kruczek (trener reprezentacji Polski w skokach narciarskich)

Odkrycie Roku – drużyna skoczków narciarskich

Impreza Roku – mistrzostwa świata w siatkówce plażowej w Starych Jabłonkach

Mecenas Polskiego Sportu – Totalizator Sportowy Lotto

Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny – Mateusz Michalski (lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 100 i 200 m)

Ambasador Polskiego Sportu – Czesław Lang (dyrektor Tour de Pologne)

Impreza Masowa Roku – 35. PZU Maraton Warszawski

Superczempiony – Tomasz Kucharski (wioślarz), Waldemar Marszałek (motorowodniak) i Szymon Kołecki (sztangista).

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Cień atomowej zagłady
 
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Nie szpital, a instytut
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Śladami ojca
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
By Polska była bezpieczna
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ameryka daje wsparcie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pływacy i maratończycy na medal
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
Na straży nieba
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Serwis K9 w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
„Ryś” z laserem
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Broń Hitlera w rękach AK
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO