moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Psy pomogą weteranom

Labrador Porter i owczarek niemiecki Ciri przez tydzień będą towarzyszyć weteranom misji wojskowych. Czworonogi są podopiecznymi Fundacji „Szarik”, która organizuje zajęcia dla osób dotkniętych zespołem stresu bojowego. – Psy ofiarują miłość i nie oczekują niczego w zamian. Są bardzo pomocne – mówią psychologowie.


W tygodniowych warsztatach w Międzywodziu weźmie udział 60 osób: żołnierze weterani i weterani poszkodowani w misjach zagranicznych oraz ich rodziny. Niektórzy z poszkodowanych misjonarzy zmagają się zespołem stresu bojowego, czyli PTSD (posttraumatic stress disorder). Spotkanie jest organizowane przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach i współfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

– Zajęcia z psami to nowość. Chcemy w ten sposób uatrakcyjnić nasze warsztaty i jednocześnie pomóc naszym weteranom. W dogoterapii prowadzonej przez Fundację „Szarik” weźmie udział około 20 osób – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych na Misjach.

Fundację „Szarik” założyło dwóch psychologów klinicznych: Jacek Zawadzki i Katarzyna Gawlińska. Oboje mają doświadczenie w pracy z psami ratownikami i terapeutami.

– Idea stworzenia fundacji powstała po lekturze wywiadu z prof. Stanisławem Ilnickim. Artykuł dotyczył PTSD i wykorzystania psów w roli terapeuty – wyjaśnia Katarzyna Gawlińska, wiceprezes fundacji. Inspiracją dla psychologów była także amerykańska organizacja, która za pomocą dogoterapii wspiera żołnierzy wracających z misji wojskowych. – Postanowiliśmy przenieść te rozwiązania na grunt polski – dodaje Jacek Zawadzki, prezes „Szarika”.

Jak będą wyglądać zajęcia w Międzywodziu? Dogoterapeuci będą prowadzić spotkania indywidualne i grupowe, głównie w parach małżeńskich. – Przez tydzień nie osiągniemy spektakularnych efektów terapeutycznych, ale chcemy pokazać weteranom, jak można pracować z psami i jakie to przynosi rezultaty – przyznaje Katarzyna Gawlińska. Terapeuci zakładają, że plan warsztatów z psami będzie opracowywany na bieżąco, w zależności od kondycji osób, z którymi będą pracowali. W planach są spacery z psami, zabawy i gry aktywizujące. – Dogoterapia jest metodą wspomagającą właściwe leczenie, ale jej skuteczność jest ogromna – dodają.

Psychologowie wyjaśniają, że obecność psa pozwala poszkodowanym kontrolować gniew, redukuje także stres i ułatwia kontakty z innymi ludźmi. Po psiej terapii osoby nadmiernie pobudzone stają się wyciszone, a te, które są zbyt apatyczne, poprzez zabawy z czworonogiem są aktywizowane.

Ciri - pies terapeuta

Psem terapeutą podczas warsztatów będzie Porter, siedmioletni labrador i dwuletnia Ciri – owczarek niemiecki. Porter jako terapeuta pracuje od trzech lat, a owczarek dopiero przyucza się do zajęć z poszkodowanymi.

– To radosne psy. Przyjacielskie, empatyczne, szybko wchodzą w relacje z człowiekiem – opowiadają przewodnicy.

Warsztaty z żołnierzami w Międzywodziu to dopiero początek dogoterapii dla żołnierzy weteranów w Polsce. Fundacja stara się o zgodę na współpracę z Kliniką Psychiatrii Stresu Bojowego w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

PTSD jest zaburzeniem lękowym, które objawia są m.in. popadaniem w odrętwienie, wycofaniem z kontaktów społecznych. Armia amerykańska, która od dawna zmaga się z PTSD u swoich żołnierzy, chętnie wykorzystuje psy do terapii. Amerykanie angażują psy do leczenia żołnierzy nie tylko w szpitalach w kraju. Czworonożni terapeuci służą także w Afganistanie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DVIDSHUB, www.szarik.org

dodaj komentarz

komentarze


Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
 
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Legionowski szpital niemal gotowy
Walka, która poruszyła Europę
Zima, skały i kawalerzyści
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Nauka kruszenia lodu
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Spędź ferie z WOT
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Nowe garaże dla Leopardów
Pierwszy krok do zawodowców
Gotowi na arktyczne zimno
Nowa Rada przy prezydencie
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Jak Perun z Piratem
Wiedza, która ratuje życie
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Na wolność przez dwa mury
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
PKW Rumunia po raz dziesiąty
W Brukseli o przyszłości NATO
Strzały na granicy
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Konkurs pamięci o Katyniu
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Survival w Kosowie
Misja nie tylko wojskowa
Zielony, żółty czy czerwony?
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Oczy na wschodnią flankę
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Keeping Guard on Integrity
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
W BBN o sytuacji na granicy
Bez AK, ale nadal w walce
Polska członkiem Eurokorpusu
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Saperzy rozminowują Kłaj
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Nominacje dla ośmiu oficerów
Rodzeństwo na medal
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Na granicy (na razie) spokojniej
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO