moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraina ze statusem kandydata do UE

Wojna na Ukrainie toczy się już 121 dni. Zaciekłe walki trwają cały czas w obwodzie ługańskim, gdzie Rosjanie za wszelką cenę próbują zdobyć Siewierodonieck i Lisiczańsk. Tymczasem Biały Dom ogłasza nowy pakiet pomocy wojskowej dla broniącej się Ukrainy o wartości 450 mln dolarów, a Rada Europejska przyznała Ukrainie oficjalny status kandydata do UE.

Najważniejszą wiadomością z ostatnich kilkunastu godzin jest decyzja Rady Europejskiej o przyznaniu Ukrainie oficjalnego statusu kandydata do UE. Szefowie państw i rządów podczas szczytu Unii Europejskiej przyznali taki sam status Republice Mołdawii i otworzyli drzwi do Unii przed Gruzją, jeśli ta spełni wskazane przez nich wymagania. – Historyczny moment. Oznacza kluczowy krok na waszej drodze do UE – napisał na Twitterze szef Rady Charles Michel. – To dobry dzień dla Europy. Gratulacje dla prezydenta Zełenskiego, prezydenta Sandu i premiera Garibaszwilego. Wasze kraje są częścią naszej europejskiej rodziny. Potwierdza to dzisiejsza historyczna decyzja przywódców – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Decyzje RE skomentował także premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu ocenił, że „to wielka chwila dla jedności Europy i obrony jej podstawowych praw”.

Ponadto unijni przywódcy i szefowie rządów, którzy w czwartek rozpoczęli dwudniowy szczyt w Brukseli, uznali Rosję za kraj, który wykorzystuje żywność jako broń w wojnie z Ukrainą, i uznali, że Moskwa ponosi wyłączną odpowiedzialność za sztuczny światowy kryzys żywnościowy.

REKLAMA

Decyzję Rady Europejskiej w sprawie unijnej przyszłości Ukrainy z radością przyjął prezydent Wołodymir Zełenski. – Ta książka nie ma od dzisiaj innego zakończenia oprócz jednego: Ukraina stanie się w przyszłości członkiem UE – oświadczył w opublikowanym w Internecie wystąpieniu. – Ukraina to nie mostek, nie poduszka między Zachodem i Rosją, nie bufor między Europą i Azją, nie szara strefa, nie terytorium tranzytowe i nie pogranicze między orkami i elfami. Ukraina to przyszły równy partner dla co najmniej 27 krajów UE – dodał Zełenski.

HIMARS-y dla Ukrainy

Dobre wieści dla Ukrainy nadeszły także zza oceanu. Biały Dom ogłosił w czwartek trzynasty pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. W pakiecie, którego wartość szacowana jest na 450 mln dolarów, znajdą się m.in. cztery kolejne wyrzutnie rakiet HIMARS, tysiące sztuk amunicji artyleryjskiej i łodzie patrolowe. Według komunikatu opublikowanego na stronie Pentagonu USA przekażą także pojazdy do holowania haubic M777, 1200 granatników i 2 tys. karabinów maszynowych.

W sumie z 13. transzą pomocy USA przekażą broń o wartości ponad 6 mld dolarów. – Stany Zjednoczone będą nadal wspierać obronę Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej. Odwaga i determinacja ukraińskich sił zbrojnych oraz obywateli nadal inspiruje świat i jesteśmy zobowiązani być z nimi, gdy walczą o swoją wolność – powiedział podczas konferencji w Białym Domu John Kirby, rzecznik prasowy Departamentu Obrony.

Wołodymyr Zełenski podziękował „prezydentowi Joe Bidenowi i narodowi amerykańskiemu za decyzję o dostarczeniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy obronnej”. – To wsparcie, w tym dodatkowe systemy HIMARS, jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Wspólnym wysiłkiem uwolnimy ziemie Ukrainy od rosyjskiego agresora! – napisał Zełenski na Twitterze.

W Donbasie nadal źle

Przedstawiciele ukraińskich władz samorządowych informują, że bitwa o najważniejsze na wschodzie kraju miasta zbliża się do kulminacyjnego momentu. Zaciekłe walki trwają bowiem nadal w Siewierodoniecku i Lisiczańsku. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną w najnowszym raporcie podaje, że choć Ukraińcy ponoszą duże straty w rejonie Siewierodoniecka, to i tak osiągnęli już ważne cele w tej bitwie. – Spowolnili i osłabili Rosjan – piszą analitycy z USA i dodają: – Ideologiczne zafiksowanie Kremla na zdobycie Siewierodoniecka, podobnie jak wcześniejsze oblężenie Azowstalu (w Mariupolu), ostatecznie zaszkodzi najpewniej zdolnościom Rosjan do dalszych postępów na Ukrainie.

Szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że umocnienia obronne w Siewierodoniecku zostały zniszczone, a dalsza „walka na pozycjach grozi wzrostem strat po stronie ukraińskiej”. Miasto jest pod stałym ostrzałem od półtora miesiąca i zostało już niemal całkowicie zniszczone. Zburzonych lub uszkodzonych jest 90% budynków. – Jeśli dojdzie do okupacji Siewierodoniecka, to ludzie, którzy ukrywają się w schronach zakładów chemicznych Azot, staną się zakładnikami rosyjskich najeźdźców – podaje Hajdaj. Mimo to szef władz rejonu siewierodonieckiego Roman Własenko zapowiedział, że nie ma na razie mowy o wycofaniu wojsk ukraińskich.

Niebezpieczna sytuacja jest nadal w Mikołajowie na południu Ukrainy. Jak informuje mer miasta Ołeksandr Sienkewycz, wojska rosyjskie atakują każdego dnia, w wyniku czego zginęło już ponad sto osób, a pół tysiąca zostało rannych. W ostrzeliwanym mieście nadal przebywa około 230 osób. – Sytuacja w Mikołajowie jest bardzo zła, dlatego wzywam do ewakuacji wszystkich mieszkańców, którzy chcą pozostać przy życiu – zaapelował mer Mikołajowa.

W 121. dniu wojny ukraińskiej ministerstwo obrony podało, że od początku inwazji Kreml stracił około 34,5 tys. żołnierzy, ponad 1500 czołgów, 3,6 tys. pojazdów opancerzonych, 216 samolotów oraz 622 bezzałogowce i 759 różnego typu systemów artyleryjskich.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Ursula von der Leyen / Twitter, MON Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
 
Świat polskiej armii sprzed stu lat
Desant do Jeziora Żywieckiego
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Młot na bolszewików
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
O pomocy dla Ukrainy
Rozkaz ludobójstwa
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Wymiana ciosów w Ukrainie
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
1 Kadrowa idzie w bój
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Śladem profesjonalistów
AFN uderzył w Kołobrzegu
Awanse w święto wojska
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Raptory już w Polsce
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Trzeci turnus na szkoleniu
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Powrót do korzeni
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Kolektywna obrona to priorytet
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Ostatni rozdział generała
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Raptory lecą do Polski
Akademia Abrams ruszyła!
AWL również w Żaganiu
Katorżnik nie odpuszcza
Pożegnanie z Iskrą
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Wojsko pomaga ratować Odrę
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Wszystkiego najlepszego!
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Włoscy lotnicy w Malborku
Przemysł idzie w OPL
Szkolenie na klifie
Dwa złota w jeden dzień
Wizyta w PKW Łotwa
Polacy świętują z żołnierzami
Kolejny krążek żołnierza-sportowca
Operacja „Śluza”
NATO zmienia priorytety
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Zwiad ze spadochronem
Żołnierze świętowali
O jeden most za daleko?
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO