moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji

Ogień płonący w rozpostartych skrzydłach orła – taki symbol będzie upamiętniał polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas zagranicznych misji wojskowych. Centrum Weterana przedstawiło projekt graficzny. – Swoją pracą chciałem wesprzeć na duchu rodziny poległych – mówi Tadeusz Maszewski, grafik, który zaprojektował logo.

Pomysł opracowania znaku graficznego, który będzie upamiętniał żołnierzy poległych podczas zagranicznych operacji wojskowych, zrodził się w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Tadeusz Maszewski, grafik z 25-letnim doświadczeniem, także w prasie, ogłoszenie w tej sprawie przeczytał mediach społecznościowych. W młodości chciał studiować w Akademii Marynarki Wojennej, ale ze względów zdrowotnych nie został przyjęty. Mimo to – jak zapewnia – w sercu pozostała mu miłość do wojska. Na udział w przedsięwzięciu zdecydował się więc szybko, zwłaszcza, że idea bardzo mu się spodobała.

– Naszym celem było zaprojektowanie znaku graficznego, który nawiązywałby do Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa – tłumaczy Urszula Kozikowska z zespołu edukacji i tradycji Centrum Weterana. Logo ma być wykorzystywane na plakatach, ulotkach, w Internecie i w materiałach informacyjno-promocyjnych, które będą dotyczyć poległych żołnierzy.

REKLAMA

– Moim pierwszym skojarzeniem był orzeł oraz płomień – opowiada o pracy nad logo Tadeusz Maszewski. Podkreśla, że pierwszy z tych symboli nie tylko nawiązuje do godła Rzeczypospolitej, ale także przypomina o zwycięstwie dobra nad złem oraz ducha nad materią. Natomiast płomień ma wiele znaczeń, m.in. symbolizuje wieczność oraz męczeństwo i ofiarę. Efektem pracy artysty jest znak graficzny w prostych czarno-białych barwach i nowoczesnej formie, przedstawia płomień świecy wybuchający wśród skrzydeł pikującego orła. – Symbol orła z płomieniem bardzo nam się spodobał. To czytelny znak, zgodny z zasadami naszego konkursu – dodaje Urszula Kozikowska.


Swoją pracą chciałem wesprzeć na duchu rodziny poległych – mówi Tadeusz Maszewski (z prawej), grafik, który zaprojektował logo.

Logo podoba się przede wszystkim weteranom misji. – To dla nas ważny symbol – podkreśla Mariusz Pogonowski, p.o. dyrektora Centrum Weterana. Na Ścianie Pamięci utworzonej przez centrum wiszą tabliczki ze 121 nazwiskami. Tylu żołnierzy poległo podczas zagranicznych operacji wojskowych od 1953 roku, gdy Polska zaczęła w nich uczestniczyć. – Mam nadzieję, że rodziny poległych będą się utożsamiać z tym znakiem. Jego siła leży w prostocie – dodaje Pogonowski.

Monika Nosek, której mąż, kpr. Grzegorz Nosek zginął w 2004 roku na misji w Iraku, uważa, że logo symbolizujące dzień pamięci o poległych, to dobry pomysł. – Mnie dziś najbardziej z tym dniem kojarzy się pomnik poległych, który stoi przed Centrum Weterana – przyznaje.

Różne warianty znaku graficznego, który będzie upamiętniał żołnierzy poległych podczas misji zagranicznych, znajdują się na stronie Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Partnerem konkursu na opracowanie znaku graficznego była 1 Warszawska Brygada Pancerna. Jednostka w ramach nagrody zaprosiła Tadeusza Maszewskiego m.in. na spotkanie z dowódcą, zwiedzanie sali tradycji oraz izby pamięci, a także pokaz treningu strzeleckiego z wykorzystaniem urządzenia do nauki celowania. Grafik odwiedził brygadę w Wesołej wraz z trzema nastoletnimi synami. – Mogliśmy z bliska zobaczyć Leopardy. Obejrzeliśmy karabinki Beryl, karabiny maszynowe UKM, pistolety VIS, granatniki RPG. Był też pokaz ratownictwa medycznego na polu walki – opowiada Maszewski. – To dla nas niezapomniane wrażenia!

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: MON, Centrum Weterana
 

dodaj komentarz

komentarze


Nowa Rada przy prezydencie
 
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Konkurs pamięci o Katyniu
Wiedza, która ratuje życie
Na wolność przez dwa mury
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Legionowski szpital niemal gotowy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Walka, która poruszyła Europę
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Zima, skały i kawalerzyści
Strzały na granicy
Jak Perun z Piratem
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Keeping Guard on Integrity
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Misja nie tylko wojskowa
Nominacje dla ośmiu oficerów
Jakie zmiany dla podchorążych?
W Brukseli o przyszłości NATO
Polska członkiem Eurokorpusu
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
W BBN o sytuacji na granicy
Survival w Kosowie
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Saperzy rozminowują Kłaj
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Pierwszy krok do zawodowców
Bez AK, ale nadal w walce
Rodzeństwo na medal
Zielony, żółty czy czerwony?
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Nauka kruszenia lodu
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Oczy na wschodnią flankę
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Nowe garaże dla Leopardów
Spędź ferie z WOT
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Na granicy (na razie) spokojniej
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Gotowi na arktyczne zimno

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO