moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi werbują do batalionu w Trzebiatowie

Powstaje drugi batalion lekkiej piechoty 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednostka o numerze 142 zajmie kompleks koszarowy w Trzebiatowie. Nabór właśnie ruszył.

To kolejny etap w rozwoju zachodniopomorskiej brygady WOT. W pierwszej połowie 2021 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało utworzenie 142 batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Stałym miejscem dyslokacji tego pododdziału będzie kompleks koszarowy przy ul Zagórskiej w Trzebiatowie w powiecie gryfickim. Rejonem, za który odpowiadać będzie 142 blp jest cały pas wybrzeża o długości 185 km, należący do województwa zachodniopomorskiego od Świnoujścia przez Kołobrzeg i Koszalin aż po Sławno.

W koszarach przy ul Zagórskiej stacjonować będzie docelowo kilkuset żołnierzy terytorialnych. Oczywiście, w dużej mierze zależeć to będzie od skuteczności akcji rekrutacyjnej. - Sądząc jednak po dużym zainteresowaniu ze strony uczniów ostatnich klas szkół średnich na terenie powiatów nadmorskich, o wyniki rekrutacji można być spokojnym - ocenia zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mirosław Radwan. - Przed młodymi ludźmi, chcącymi związać swoje życie ze służbą wojskową otwierają się nowe możliwości: realizacja pasji a przy tym atrakcyjny system szkoleń, które dają kompetencje zarówno w wojsku jak i życiu cywilnym - dodaje.

REKLAMA

Dowództwo 14 ZBOT zwraca także uwagę na szkolenia „przeciwdesantowe” w pasie nadmorskim, które realizowała będzie cała zachodniopomoroska brygada a w szczególności 142 batalion lekkiej piechoty w Trzebiatowie. Szkolenia te dadzą temu pododdziałowi szczególną specjalizację. - Jednostka stacjonować będzie nad morzem, zatem naturalne jest to, że specjalizować będzie się w działaniach związanych z obroną wybrzeża - wyjaśnia ppłk Radwan. - W szkoleniach tych będziemy współpracować z 7 Brygadą Obrony Wybrzeża, która stacjonuje zresztą w tych samych koszarach w Trzebiatowie.

Dla chętnych do służby w WOT powstanie batalionu w Trzebiatowie ma także znaczenie praktyczne. Szkolić będą się teraz blisko swojego miejsca zamieszkania.

Burmistrz Trzebiatowia Józef Domański, akcentuje korzyści z powstania 142 blp płynące dla miasta i regionu, szczególnie w kontekście możliwości podejmowania szeroko rozumianych działań antykryzysowych. Dla burmistrza ważny jest również edukacyjny walor działania Wojsk Obrony Terytorialnej. - Jako włodarz miasta jestem szczęśliwy, że powstaje jednostka, która nie tylko będzie dbała o bezpieczeństwo miasta i regionu, ale jej obecność będzie napędzała także koniunkturę na rynku pracy i w efekcie przyczyni się do rozwoju Trzebiatowa - mówi burmistrz miasta Józef Domański. - Zdążyłem się już spotkać z dowódcą 14 ZBOT i widzę, jak profesjonalnie podchodzi on do organizacji tego przedsięwzięcia. My ze swej strony podjęliśmy już działania promocyjne zachęcające do wstępowania do Wojsk Obrony Terytorialnej - dodaje.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jesienią 2019 roku. W Szczecinie-Podjuchach mieści się jej dowództwo, sztab oraz kompanie dowodzenia, logistyczna oraz grupa zabezpieczenia medycznego. Wiosną 2020 roku powstał jej pierwszy batalion lekkiej piechoty oznaczony numerem 141 w Choszcznie. Kolejny batalion powstaje właśnie w Trzebiatowie a docelowo, trzeci batalion lekkiej piechoty ma zostać powołany w Wałczu. Brygada liczy dziś ponad 600 żołnierzy - ochotników.

Żołnierzem - terytorialsem może zostać każdy Polak, który ukończył 18 rok życia i jest niekarany. Służba w formacji WOT pozwala na godzenie nauki czy pracy zawodowej i życia osobistego z wojskiem. Żołnierz, po ukończeniu przeszkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej bierze udział w obowiązkowych, weekendowych szkoleniach raz w miesiącu. Dzięki atrakcyjnym szkoleniom ma szansę zdobycia dodatkowych uprawnień i kompetencji, zawodowych czy edukacyjnych, np. językowych. Żołnierze 14 ZBOT są przygotowywani do wspierania lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych, oprócz tego że wspierają walkę z pandemią, szkolą się we współpracy ze Strażą Pożarną, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym czy policją.

Tekst: Marcin Górka/ rzecznik prasowy 14 ZBOT

red. PZ

autor zdjęć: 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Najwyższy poziom wspinaczki
 
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Kierunek: certyfikacja
„Strzelnica w powiecie” po nowemu
Jak wojsko walczy z pandemią
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Kryptonim „Meksyk”, czyli odbić „Rudego”
Kto najlepszym żołnierzem w sporcie powszechnym w 2020 roku?
Rumuński „Scorpion Spring”
Ogień z trzech poligonów
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Pamięć o tych, którzy odeszli
Rosomaki na okrętach
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Polska stawia na fregaty Miecznik
Korepetycje na czas pandemii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Nowy zarząd PGZ
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Opiniowanie po nowemu
Łask czeka na myśliwce V generacji
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Udany weekend żołnierzy
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Złoto ustrzelone w Indiach
Test na flance
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Jedyna taka brygada
Puchar Świata dla polskich szablistek
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Łączenie dwóch światów
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Armaty z Tarnowa trafią do Afryki
Polskie szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
„Wolverine Strike” odpiera atak
Kurs na dyplomację
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Ludowe wojsko umacnia system
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Pierwsze kroki na linie
Laserowa artyleria US Army
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Ukraiński kurs na Zachód
Kuźnie oficerskich kadr
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Mariusz Błaszczak: Wojsko wraca na ścianę wschodnią
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Nowe książeczki wojskowe
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Amerykański Wilk?
Sto sekund do zagłady
Gen. Maczek – ojciec polskich sił pancernych
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Kłamstwo katyńskie – mechanizm sowieckiej mistyfikacji
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Skok na wyższy poziom
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Sportowy jubileusz

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO