moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym

Niemal 27 700 żołnierzy zawodowych powinno do końca marca złożyć oświadczenia majątkowe. Tymczasem do tej pory jedynie połowa żołnierzy wywiązała się z tego obowiązku. Dokumenty można wysłać za pośrednictwem kancelarii jednostki, Poczty Polskiej oraz – po raz pierwszy – drogą elektroniczną, ale oświadczenie musi być opatrzone weryfikowanym e-podpisem.

Obowiązek składania oświadczeń majątkowych w wojsku istnieje od 2008 roku. Żołnierze – wszyscy oficerowie oraz podoficerowie służący m.in. w strukturach logistycznych i finansowych – muszą złożyć takie dokumenty do 31 marca każdego roku. W formularzach muszą się znaleźć informacje o stanie majątkowym na dzień 31 grudnia minionego roku. To dane o m.in. dochodzie, posiadanych nieruchomościach i samochodach oraz zaciągniętych kredytach. Oświadczenie majątkowe musi złożyć około 27 700 żołnierzy, dotychczas ten obowiązek wypełniła jedynie połowa zobligowanych.

 

REKLAMA

Nowe możliwości

Płk Dariusz Szczęśniak, szef Oddziału Oświadczeń Majątkowych KGŻW, przyznaje, że w ubiegłym roku składanie dokumentów nieco pokrzyżowała żołnierzom pandemia. Choć termin – ze względu na sytuację epidemiologiczną – został wydłużony do 31 maja 2020 roku, oświadczeń nie złożyło 483 żołnierzy zawodowych. – W dużej mierze przyczyną była właśnie pandemia. Część żołnierzy przebywała na kwarantannach, odosobnieniach i po prostu nie miała możliwości przesłania dokumentów w formie papierowej – wyjaśnia płk Szczęśniak.

Oficer dodaje, że – zważywszy na ubiegłoroczne doświadczenia – w tym roku możliwości przesyłania oświadczeń zostały poszerzone. Oprócz dotychczasowych sposobów, tj. za pośrednictwem kancelarii jednostki wojskowej albo poczty (za potwierdzeniem odbioru), żołnierze mogą przesłać oświadczenie z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, opatrzone podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu. Ale to nie wszystko. – Jeśli żołnierz nie ma możliwości wysłania oświadczenia jednym z tych trzech sposobów, może do końca marca przesłać oświadczenie w formie elektronicznej za pośrednictwem resortowych systemów teleinformatycznych. Warunek jest taki, że po ustaniu przyczyn uniemożliwiających wywiązanie się z tego obowiązku w terminie, będzie musiał niezwłocznie złożyć to oświadczenie na jeden ze wskazanych trzech sposobów – dodaje płk Szczęśniak.

Najczęstsze błędy w oświadczeniach i sposób na ich uniknięcie

Choć oświadczenia są składane już po raz trzynasty, to – jak przyznają przedstawiciele ŻW – żołnierze wciąż popełniają błędy. Do tych najczęstszych należą braki załączników o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka oraz o zamiarze podjęcia lub zmianie charakteru takiej działalności. Często żołnierze nie dołączają informacji o dochodach z tytułu służby poza granicami kraju oraz objętych małżeńską wspólnością majątkową. Zdarza się, że w dokumentach nie ma pełnych danych o zaciągniętych kredytach (np. o ich wysokości) lub posiadanych nieruchomościach (brak tytułu prawnego). Niektórzy wciąż zapominają o podpisie, a inni wykazują stan majątkowy nie na ostatni dzień roku poprzedniego, lecz według stanu na dzień wypełniania oświadczenia.

By uniknąć tego rodzaju błędów, można skorzystać ze specjalnej aplikacji do wypełniania oświadczeń (jest ona dostępna na stronie internetowej ŻW oraz w systemie informatycznym MILNET). To Interaktywny Formularz Oświadczeń, który przeprowadza użytkownika przez proces wypełniania dokumentu, m.in. wymusza wpisanie wymaganych danych. Wypełniony formularz można także zapisać i zawarte w nim dane wykorzystać w kolejnych latach (jeśli wciąż będą aktualne).

Warto pamiętać, że niezłożenie oświadczenia w ustawowym terminie pociąga określone konsekwencje. O niewywiązaniu się z obowiązku najpierw zostanie powiadomiony przełożony żołnierza, a on sam otrzyma wezwanie z ŻW do złożenia dokumentu. Jeśli nie zrobi tego w ciągu dwóch tygodni, dowódca jednostki będzie musiał wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec żołnierza. Może to oznaczać nałożenie jednej z kar dyscyplinarnych: nagany, kary finansowej, a nawet odwołania z zajmowanego stanowiska.

Wszystkie informacje na temat zasad wypełniania oświadczeń o stanie majątkowym oraz druki dokumentów można znaleźć na stronie internetowej Żandarmerii Wojskowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Opiniowanie po nowemu
 
Skok na wyższy poziom
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kryptonim „Meksyk”, czyli odbić „Rudego”
Kłamstwo katyńskie – mechanizm sowieckiej mistyfikacji
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Ludowe wojsko umacnia system
Mariusz Błaszczak: Wojsko wraca na ścianę wschodnią
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Korepetycje na czas pandemii
Nowy zarząd PGZ
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Kierunek: certyfikacja
Pierwsze kroki na linie
Test na flance
Pamięć o tych, którzy odeszli
„Strzelnica w powiecie” po nowemu
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Amerykański Wilk?
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Laserowa artyleria US Army
Nowe książeczki wojskowe
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Polska stawia na fregaty Miecznik
Rumuński „Scorpion Spring”
„Wolverine Strike” odpiera atak
Puchar Świata dla polskich szablistek
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Jedyna taka brygada
Kuźnie oficerskich kadr
Udany weekend żołnierzy
Polskie szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Łączenie dwóch światów
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Kto najlepszym żołnierzem w sporcie powszechnym w 2020 roku?
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Jak wojsko walczy z pandemią
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Ukraiński kurs na Zachód
Gen. Maczek – ojciec polskich sił pancernych
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Złoto ustrzelone w Indiach
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Ogień z trzech poligonów
Sto sekund do zagłady
Łask czeka na myśliwce V generacji
Najwyższy poziom wspinaczki
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Armaty z Tarnowa trafią do Afryki
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Sportowy jubileusz
Rosomaki na okrętach
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Kurs na dyplomację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO