moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na pomoc Libańczykom

Żywność, zabawki, odzież, artykuły szkolne i higieniczne – m.in. takie dary trafiły z Polski do Libanu w ciągu ostatniego półrocza. W dystrybucję pomocy humanitarnej zaangażowani są polscy żołnierze. – Nie jest to proste w czasach pandemii, ale staramy się na bieżąco przekazywać dary. Pomoc humanitarna jest tu bardzo potrzebna – mówi ppor. Barbara Leszczyńska z PKW UNIFIL.

Podczas misji PKW UNIFIL w Libanie żołnierze nie tylko zajmują się patrolowaniem strefy buforowej na pograniczu libańsko-izraelskim. Do ich zadań należy także rozpoznawanie potrzeb lokalnej ludności i dystrybuowanie pomocy humanitarnej. Tym zadaniem zajmują się głównie wojskowi z sekcji CIMIC (współpraca cywilno-wojskowa). – Liban od lat boryka się z kryzysem gospodarczym, a wybuch w bejruckim porcie i pandemia COVID-19 jeszcze pogłębiły zubożenie społeczeństwa. Żołnierze WP nie są na to obojętni i cały czas starają się pomagać – mówi ppor. Barbara Leszczyńska, oficer prasowy II zmiany PKW UNIFIL. – Mimo pandemii szerzącej się także u nas, w kraju, środki pomocowe uzyskane w Polsce były przysyłane do Republiki Libańskiej regularnie, średnio raz w miesiącu – dodaje.

 

REKLAMA

Decyzję o tym, do kogo trafi pomoc humanitarna, podejmuje dowódca kontyngentu, opierając się na rekomendacjach sekcji CIMIC. – Specjaliści od współpracy cywilno-wojskowej są „oczami i uszami” dowódcy w środowisku cywilnym w czasie misji. Zespół ten tworzą żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. To oni reprezentują PKW UNIFIL na spotkaniach z lokalną społecznością – wyjaśnia rzeczniczka PKW. Żołnierze z CIMIC regularnie spotykają się z władzami miast, przedstawicielami lokalnych służb mundurowych, dyrektorami szkół i ośrodków zdrowia. – Wsparcie lokalnej społeczności jest dla nas ważne, dlatego angażujemy się w życie mieszkańców tego regionu. Nie chcemy, żeby obecność polskiego kontyngentu opierała się tylko na patrolach. Projekty pomocowe oraz dystrybucja środków humanitarnych budują pozytywny wizerunek żołnierza polskiego – zaznacza mjr Maciej Jóźwiak, dowódca II zmiany PKW UNIFIL. II zmianę tworzą głównie żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej.

W ciągu ostatniego półrocza żołnierze przekazali ponad 10 ton różnego rodzaju darów. Organizacje pozarządowe i fundacje charytatywne wysłały do Libanu m.in. produkty żywnościowe, np. kaszę, cukier oraz 2 tony mleka w proszku dla dzieci, środki ochronne przeciwko COVID-19, w tym maseczki, przyłbice i płyny do dezynfekcji. Wojskowi pomagali także w transporcie artykułów szkolnych przeznaczonych na wyprawki dla dzieci. Do najmłodszych trafiły materiały papiernicze, zabawki, odzież oraz laptopy i projektor multimedialny.

– Staramy się dystrybuować dary na bieżąco. Z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego udało się przekazać już część pomocy humanitarnej, która była do nas dostarczona pod koniec ubiegłego roku. Trafiła ona do sierocińca w Tibnin, chrześcijańskiej szkoły w Alma As Sha’b. Część darów przekazaliśmy, korzystając ze wsparcia Stowarzyszenia Gmin w Bint Dżubajl. Pomoc została skierowana do szkół w 14 gminach, które znajdują się w rejonie odpowiedzialności PKW – mówi ppor. Leszczyńska. Rzeczniczka dodaje, że ze względu na obowiązujący w całym kraju lockdown, dystrybucja pomocy nie jest prosta. – Dlatego właśnie w ostatnich tygodniach otworzyliśmy w bazie tzw. drop zone. W wyznaczonym miejscu zostawiamy dary, które potem podejmują przedstawiciele współpracującego z nami Stowarzyszenia Gmin w Bint Dżubajl. Nie wymaga to bezpośredniego kontaktu, a mamy pewność, że dary na czas dotrą do potrzebujących – podkreśla ppor. Leszczyńska.

Żołnierze z II zmiany PKW UNIFIL przygotowali również projekty pomocowe dla dzieci w wieku szkolnym. Dotyczą one stworzenia i wyposażenia pracowni komputerowych w szkołach publicznych w południowo-wschodniej części kraju. Koszty zostaną pokryte przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu „Polska pomoc”. Cztery sale informatyczne mają być gotowe w połowie tego roku. – Jesteśmy przekonani, że dzięki temu uczniowie zdobędą niezbędną wiedzę i umiejętności, które w przyszłości pomogą im znaleźć pracę. Poprawa poziomu edukacji dzieci i młodzieży oraz wyposażenie ich w narzędzia niezbędne do zdobywania wiedzy to inwestycja w przyszły rozwój gospodarczy i intelektualny Republiki Libańskiej – dodaje ppor. Leszczyńska.

Dystrybucja pomocy humanitarnej do Libanu jest organizowana za zgodą dowódcy operacyjnego RSZ w ramach tzw. wolnej przestrzeni ładunkowej. Jeżeli darów jest bardzo dużo, wówczas organizacje pozarządowe zgłaszają prośby do MON o wysłanie do Libanu dodatkowych samolotów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: PKW UNIFIL

dodaj komentarz

komentarze

~robkol71
1613252640
Za naszych czasów nie było takiej propagandy . Niosło się pomoc i nikt nie oczekiwał zdjęć i splendorów . Podziękowaniem był uśmiech dzieci i ludności .
A5-63-9B-A8

Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
 
Kto najlepszym żołnierzem w sporcie powszechnym w 2020 roku?
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Udany weekend żołnierzy
Kłamstwo katyńskie – mechanizm sowieckiej mistyfikacji
Rumuński „Scorpion Spring”
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Korepetycje na czas pandemii
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Łask czeka na myśliwce V generacji
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Puchar Świata dla polskich szablistek
Mariusz Błaszczak: Wojsko wraca na ścianę wschodnią
Jedyna taka brygada
Ogień z trzech poligonów
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Pierwsze kroki na linie
Armaty z Tarnowa trafią do Afryki
Polska stawia na fregaty Miecznik
Pamięć o tych, którzy odeszli
Amerykański Wilk?
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Laserowa artyleria US Army
Najwyższy poziom wspinaczki
Polskie szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Kurs na dyplomację
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Jak wojsko walczy z pandemią
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Kierunek: certyfikacja
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Ludowe wojsko umacnia system
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Sportowy jubileusz
Sto sekund do zagłady
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kryptonim „Meksyk”, czyli odbić „Rudego”
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Niemcy donoszą światu o Katyniu
„Strzelnica w powiecie” po nowemu
Nowe książeczki wojskowe
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Skok na wyższy poziom
Złoto ustrzelone w Indiach
Nowy zarząd PGZ
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Opiniowanie po nowemu
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Test na flance
Kuźnie oficerskich kadr
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Gen. Maczek – ojciec polskich sił pancernych
Ukraiński kurs na Zachód
Rosomaki na okrętach
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
„Wolverine Strike” odpiera atak
Łączenie dwóch światów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO