moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko walczy z COVID-19

Pomagają seniorom, wspierają pracowników służby zdrowia. Każdego dnia pobierają też tysiące wymazów od potencjalnych nosicieli koronawirusa. Od niemal roku żołnierze wojsk operacyjnych i terytorialnych pozostają na pierwszej linii walki z pandemią COVID-19. Wczoraj w działania antycovidowe było zaangażowanych 5 552 wojskowych.

Żołnierze wspierali personel 636 szpitali i 130 stacji sanitarnych, a 185 zespołów wymazowych, które utworzyli, pobierało próbki do badań w 231 stacjonarnych i 11 mobilnych punktach wymazowych. Łącznie pobrali je od 7 266 osób.

Takie działania na terenie całego kraju realizują zarówno żołnierze z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. 12 Brygada Zmechanizowana oddelegowała do nich 200 wojskowych. – Żołnierze pomagają w szpitalach i w sanepidach na terenie województwa zachodniopomorskiego. Przeprowadzają wstępny triaż pacjentów, mierzą im temperaturę. Pomagają też w pracach administracyjno-biurowych, dzięki czemu personel placówek może skoncentrować się na opiece nad pacjentami – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 BZ.

Natomiast na terenie Warmii i Mazur z COVID-19 walczą między innymi logistycy z 16 Pułku. W ramach pomocy dla medyków żołnierze rozstawili przed jednym ze szpitali m.in. pięć namiotów, które mogą służyć jako mobilne izby przyjęć. Logistycy wspólnie z policjantami sprawdzają także czy osoby odbywające kwarantannę przebywają w miejscach zamieszkania. – Kilkudziesięciu żołnierzy w dzień i w nocy stoi na straży bezpieczeństwa obywateli w tak trudnym czasie pandemii. Wierzymy, że nasza służba wyjdzie wszystkim na zdrowie – podkreśla płk Piotr Pankowski, dowódca 16 Pułku Logistycznego.

Żołnierze pamiętają także o tych, którzy ich pomocy potrzebują najbardziej, czyli o osobach starszych. Seniorzy mogą między innymi skorzystać z uruchomionej przez WOT infolinii, gdzie otrzymają wszystkie informacje dotyczące realizacji Narodowego Programu Szczepień. Pod numerem 800-100-115 czuwają terytorialsi, którzy pomogą z rejestracją do odpowiedniej placówki, w razie potrzeby zorganizują także transport do punktu szczepień. Ale to nie wszystko – żołnierze z Dowództwa Garnizonu Warszawa zaangażowali się w akcję Stowarzyszenia Odra–Niemen i pomagają dostarczać ciepłe posiłki powstańcom warszawskim. Natomiast we Wrocławiu o seniorów dbają m.in. żandarmi, którzy robią im zakupy i dostarczają leki.

Żołnierze regularnie stawiają się też w stacjach krwiodawstwa, gdzie oddają krew dla potrzebujących. Terytorialsi z 6 Brygady OT od początku pandemii oddali jej już łącznie 225 litrów, a podczas zbiórki, która została zorganizowana w 17 Brygadzie Zmechanizowanej, udało się pozyskać prawie 50 litrów. Żołnierze, którzy pokonali już koronawirusa dzielą się natomiast osoczem. Na taki krok zdecydował się chociażby kmdr ppor. Waldemar Żyłów, prezes Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi działającego przy Komendzie Portu Wojennego w Gdyni. – Chorowanie na COVID-19 nie było przyjemnością, dlatego cieszę się, że mogę oddać osocze i pomóc innym pokonać koronawirusa. Chorzy czekają na to naturalne antidotum, które dla niektórych może być ostatnią deską ratunku. Zachęcam wszystkich ozdrowieńców do oddawania osocza, a tym samych do ratowania zdrowia i życia innych – mówi.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, por. Rafał Buczyński, st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze


Ukraiński kurs na Zachód
 
Kuźnie oficerskich kadr
Złoty biatlon żołnierzy
Pierwszy skok do kraju
Awanse generalskie
Czołgista pod wodą
Podwodniacy na spluwaczkach
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Znaczek pocztowy terytorialsów
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Misje na zdalnej lekcji
Na pomoc Libańczykom
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Laserowa artyleria US Army
Gotowi na ratunek
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jak to jest z awansami bez limitu?
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Co ze sprawdzianem z WF?
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Armia kupuje wozy dla strażaków
Żołnierze sportowcy nadają ton
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Antena Nura wypatruje F-16
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Topaz w ASzWoj-u
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Komisje sejmowe o umowie z USA
It Can Only Get Worse
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Pokazali wojskową ekstraklasę!
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
F-35 wylądują w Łasku
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Alarm, tonący pod lodem!
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Nurek z wiązką
Jakie zmiany w mundurówce?
Machina „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Medalowe „oczko” żołnierzy
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Serwis Grotów
Maskowanie to nie wszystko
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Pancerny jak „Wojownik”
Legia Akademicka po raz czwarty
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Trudny rok na misjach
Krwawa Olszynka
Obrady ministrów obrony NATO
Walki pod Mostami
Rozpoznanie na medal
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO