moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kwalifikacja odbędzie się …

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa będzie mogła zostać przeprowadzona w dwóch terminach: od kwietnia do lipca lub od sierpnia do listopada. Tak wynika ze znowelizowanego rozporządzenia ministrów: obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji. Przed komisje mają się stawić głównie 19-latkowie. Zmiany w terminach były konieczne z powodu trwającej pandemii.

Według pierwotnych planów tegoroczna kwalifikacja wojskowa miała się rozpocząć 25 stycznia i potrwać do końca kwietnia. Jednak instytucje zaangażowane w jej organizację sygnalizowały, że – ze względu na sytuację epidemiczną – mogą wystąpić trudności w jej przeprowadzeniu w planowanej wcześniej formule. Dlatego w tzw. ustawie COVID-owej z 27 listopada 2020 roku pojawiły się m.in. przepisy dopuszczające organizację kwalifikacji w kilku etapach. Konkretne daty miała określić nowelizacja rozporządzenia ministrów: obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji.

 

REKLAMA

Termin zależy od sytuacji

Gotowy już dokument wskazuje dwie daty ogłoszenia kwalifikacji: 24 marca lub 26 lipca. – Przepisy uwzględniają panującą w kraju sytuację epidemiczną, dlatego zaproponowane zostały dwa terminy przeprowadzania kwalifikacji wojskowej. Szczegółowe informacje dotyczące jej ogłoszenia oraz miejsca organizacji zostaną podane do wiadomości przez wojewodów i będą uwzględniały obowiązujące zasady bezpieczeństwa – mówi płk Joanna Klejszmit, rzeczniczka prasowa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Jeśli kwalifikacja zostanie ogłoszona w marcu, wtedy rozpocznie się 7 kwietnia i potrwa do 23 lipca. W drugim przypadku czas jej trwania został ustalony na okres od 9 sierpnia do 19 listopada.

Nie zmieniły się natomiast przepisy dotyczące osób, które mają obowiązek stawienia się przed komisjami. W tym roku będą to przede wszystkim mężczyźni z tzw. rocznika podstawowego, czyli 19-latkowie.

Kto stanie przed komisją?

Ale nie tylko mężczyźni urodzeni w 2002 roku muszą się stawić przed komisją. Dotyczy to również osób z tzw. roczników starszych – w wieku 20–24 lat (urodzonych w latach 1997–2001), które wciąż nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wezwanie dostaną także ci, którzy urodzili się w latach 2000–2001 i wprawdzie byli już na komisji, ale ze względu na stan zdrowia zostali uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (otrzymali kategorię zdolności „B”). Teraz, by ostatecznie uregulować swój stosunek do służby, będą musieli ponownie stawić się na badania.

Kwalifikacja dotyczy również niektórych pań, m.in. tych, które urodziły się w latach 1997–2002 i mają wykształcenie oraz kwalifikacje przydatne w armii. Chodzi np. o absolwentki kierunków: lekarskiego, pielęgniarstwa, farmacji, psychologii weterynarii czy ratownictwa medycznego.

Tradycyjnie na kwalifikację będą też mogli zgłosić się ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat.

W 2020 roku kwalifikacja rozpoczęła się na początku lutego i miała potrwać do 30 kwietnia. W połowie marca – z powodu pierwszej fali epidemii koronawirusa – kwalifikacja została zakończona. Ci, którzy nie zdążyli stanąć przed komisją, zostali w 2020 roku zwolnieni z takiego obowiązku. W sumie kwalifikacja nie objęła połowy z ponad dwustu tysięcy dziewiętnastolatków i osób ze starszych roczników obowiązanych do stawiennictwa.

Kwalifikacja wojskowa jest prowadzona od 2009 roku. Ma na celu zebranie informacji o stanie zdrowia młodych ludzi i ocenę ich zdolności do ewentualnej służby, w tym powołania do armii w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WKU w Chorzowie

dodaj komentarz

komentarze


Medalowe „oczko” żołnierzy
 
Maskowanie to nie wszystko
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Amerykanie odmładzają F-16
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Pierwszy skok do kraju
Złoty biatlon żołnierzy
Alarm, tonący pod lodem!
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Misje na zdalnej lekcji
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Topaz w ASzWoj-u
Walki pod Mostami
Obrady ministrów obrony NATO
Na pomoc Libańczykom
Co ze sprawdzianem z WF?
Trudny rok na misjach
Ukraiński kurs na Zachód
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Antena Nura wypatruje F-16
Gotowi na ratunek
Żołnierze sportowcy nadają ton
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Legia Akademicka po raz czwarty
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Podwodniacy na spluwaczkach
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Pancerny jak „Wojownik”
F-35 wylądują w Łasku
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
It Can Only Get Worse
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Machina „Irini”
Awanse generalskie
Kuźnie oficerskich kadr
Nurek z wiązką
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Jak to jest z awansami bez limitu?
Armia kupuje wozy dla strażaków
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Czołgista pod wodą
Rozpoznanie na medal
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Komisje sejmowe o umowie z USA
Znaczek pocztowy terytorialsów
Serwis Grotów
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Jakie zmiany w mundurówce?
Laserowa artyleria US Army
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Krwawa Olszynka
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO