moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gepardy już na Mazurach

Rotacja rumuńskiego pododdziału Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Tym razem do Polski przyjechali nie tylko żołnierze, lecz także nowy sprzęt. Samobieżne zestawy przeciwlotnicze na podwoziu gąsienicowym Gepard zastąpiły baterie przeciwlotnicze Oerlikon. Ta zmiana ma zapewnić większą mobilność wojsk, a także zwiększyć zdolności bojowe sojuszników.

Stacjonującą w Polsce Batalionową Grupę Bojową NATO tworzą żołnierze czterech armii. Jej trzon stanowią wojskowi US Army, oprócz nich na Mazurach służą także odpowiadający za działania rozpoznawcze Brytyjczycy, artylerzyści z Chorwacji, a także przeciwlotnicy z Rumunii. Ci ostatni do tej pory korzystali z zestawów przeciwlotniczych Oerlikon GDF-003. Jednak podczas ostatniej rotacji pododdziału do Polski przyjechał nowy sprzęt – są to samobieżne zestawy przeciwlotnicze Gepard.

Gepard, podobnie jak Oerlikon GDF-003, służy do zwalczania nisko lecących celów. Jedną z najważniejszych różnic jest to, iż Oerlikon to system wymagający holowania, Gepardy natomiast są samobieżne. Posiadają dwa działa Oerlikon KDA kalibru 35 mm zamontowane na w pełni obrotowej wieży. Całość opiera się na nieco zmodyfikowanym podwoziu czołgu Leopard. Są także wyposażone w różnego rodzaju radary i dalmierze. Załogę pojazdu tworzy trzech żołnierzy.

REKLAMA

Dlaczego Rumuni zdecydowali się na zmianę sprzętu? Mjr Mirjana Kiš, oficer prasowa Batalionowej Grupy Bojowej, wyjaśnia, że chodzi przede wszystkim o zwiększenie mobilności wojsk. – Gepard, który ma podwozie gąsienicowe, umożliwia przemieszczanie się pododdziału niemal w każdych warunkach terenowych. To na pewno przełoży się zwiększenie interoperacyjności całej Batalionowej Grupy Bojowej NATO – zaznacza.

O tym, że system Gepard wzmocni zdolności sojuszników, jest przekonany także gen. bryg. Bogdan Rycerski, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, która na co dzień współdziała z Batalionową Grupą Bojową NATO. – Zestawy ciągnione Oerlikon nie mogły operować w każdym terenie, poza tym czasem wymagały wykorzystania stacji zasilania. Gepardy, jako samobieżne zestawy gąsienicowe na podwoziu czołgu Leopard 1, są wyposażone w systemy, które umożliwiają samodzielną obserwację, wykrywanie i prowadzenie celów, są to zatem wozy całkowicie niezależne – mówi. Jednak włączenie do działania nowego sprzętu zawsze wiąże się z wyzwaniami. – Aby Gepardy mogły skutecznie operować podczas ćwiczeń, trzeba je najpierw wdrożyć w cały system szkoleniowy – podkreśla dowódca.

A pierwsze tego typu działania żołnierze mają już za sobą. Podczas jednego ze szkoleń kompania remontowa z 15 Brygady sprawdzała m.in., w jaki sposób w razie awarii sprzęt może być ewakuowany z pola walki. – Musieliśmy przede wszystkim uwzględnić to, że pojazd ma podwozie gąsienicowe. Dlatego podczas tego działania wykorzystaliśmy wóz zabezpieczenia technicznego WZT-2, który także posiada takie podwozie – mówi ppłk Krzysztof Kopka, dowódca batalionu logistycznego 15 BZ. – Cała procedura postępowania w takich przypadkach została sprawdzona, a sama ewakuacja zakończyła się sukcesem – zaznacza.

Teraz rumuńscy żołnierze i ich Gepardy pracują nad budowaniem interoperacyjności z pozostałymi członkami Batalionowej Grupy Bojowej. Takie działania będą prowadzili przez kolejne pół roku, aż do następnej rotacji. Jednak ta będzie dotyczyła tylko wojskowych. Gepardy zostaną w Polsce.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Cpt. Liviu Burtica / Romanian Army

dodaj komentarz

komentarze


NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
 
Co musi umieć kierowca czołgu
Pustynna burza wokół Husajna
Więcej cywilów z szansą na kaprala
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Kierunek: Litwa
Daglezje na większe przeprawy
Agenci wywiadu na bobslejach
Laserowa artyleria US Army
Krotony w akcji
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Wojsko – plan na życie
Na rozgrzewkę – zapasy
Amerykanie odmładzają F-16
Symulator na szerokie wody
Kutno w sieci LogHubs
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Symulator Orlika w Dęblinie
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Żołnierze testują nauczycieli
Armia Fight Night znów w akcji
Buzdygany dla najlepszych
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Pandemię pokonamy szczepieniami
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Żydzi od Andersa
Dama odeszła do historii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Obrady ministrów obrony NATO
WBH upublicznia swoje archiwa
Kuźnie oficerskich kadr
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Jakie zmiany w mundurówce?
Ferie z gwiazdami sportu
Ukraiński kurs na Zachód
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Na straży niebieskiej linii
Komisje sejmowe o umowie z USA
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
We Never Stop
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
155 mm dla US Army
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Międzynarodowy Elbląg
Malutka na poligonie
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO