moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obrady ministrów obrony NATO

Zapobieganie zagrożeniom związanym z wykorzystaniem broni nuklearnej i powstrzymanie eskalacji konfliktu w basenie Morza Śródziemnego – to niektóre z tematów omawianych dziś przez ministrów obrony państw członkowskich NATO. Sojusznicy zadecydowali także o utworzeniu Centrum Operacji Kosmicznych. Powstanie ono w Niemczech, przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Ramstein.


Centrum Operacji Kosmicznych NATO, o którego utworzeniu zadecydowali podczas dzisiejszych obrad ministrowie obrony państw Sojuszu, będzie zlokalizowane w Niemczech, przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Ramstein. To konsekwencja podjętej przez NATO decyzji, o uznaniu przestrzeni kosmicznej za jedną z domen operacyjnych. Jednak jak zapewnił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, nie oznacza to jakichkolwiek działań militarnych. – To co dzieje się w kosmosie jest ważne, bo ma wpływ na to, co robimy na Ziemi – mówił. Chodzi między innymi o satelity, które zapewniają dostęp do usług telekomunikacyjnych czy nawigacyjnych. Zaznaczył, że każde z państw NATO ma różne możliwości operowania w tym obszarze, a Centrum ma pomóc je skoordynować, tak aby Sojusz mógł je efektywnie wykorzystać. Chodzi m.in. o przekazywanie informacji o ewentualnych zagrożeniach, jakie mogą się pojawić czy ochronę umieszczonej w przestrzeni infrastruktury, z której korzystają członkowie NATO podczas misji. – Niektóre kraje, w tym Rosja i Chiny, rozwijają systemy, które mogą oślepiać, wyłączać lub zestrzeliwać satelity. Szybka i bezpieczna komunikacja satelitarna jest kluczowa dla naszych wojsk – pokreślił.

Ministrowie poruszyli także problem „rosnącego rosyjskiego arsenału pocisków rakietowych o zdolnościach nuklearnych”. Jak mówił Stoltenberg, to dla Sojuszu „poważne wyzwanie, a jego skala wciąż rośnie”. Dlatego sojusznicy omawiali dziś różne warianty postępowania. Szef NATO podkreślił, że państwa członkowskie zaopatrują się m.in. w systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, takie jak baterie Patriot i SAMP/T, a także inwestują w broń konwencjonalną, w tym w myśliwce piątej generacji. Równocześnie zapewnił, że Sojusz wciąż jest zaangażowany w kontrolę poziomu zbrojeń poszczególnych armii. Chodzi między innymi o umowę New Start, jaka w 2010 roku została zawarta między USA i Rosją. Traktat ten reguluje liczbę posiadanych przez poszczególne państwa głowic nuklearnych, jednak w przyszłym roku straci on swoją ważność. Dowództwo Sojuszu dokłada wszelkich starań, aby został przedłużony.

Kolejnym tematem było bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, takiej jak porty i lotniska, czy tej związanej z zapewnieniem usług telekomunikacyjnym, w tym 5G. – Robimy w tej dziedzinie postępy, jednak nadal widzimy pewne luki. Kraje takie jak Chiny inwestują w porty i lotniska, a nasze sieci telekomunikacyjne są nadal podatne na ataki z zewnątrz – powiedział. Dlatego ta kwestia będzie jednym z tematów obrad szczytu NATO, który odbędzie się w przyszły roku.

Szefowie obrony państw NATO rozmawiali także o konflikcie, do jakiego doszło w basenie Morza Śródziemnego. Chodzi o odkryte w nim złoża gazu, do jakich prawo rości sobie kilka państw. Ministrowie zgodzili się, że problem powinien zostać rozwiązany w oparciu o prawo międzynarodowe i za wszelką cenę należy unikać eskalacji konfliktu. – Unikanie ofiar śmiertelnych na morzu i w powietrzu to wielka odpowiedzialność, która nie powinna spoczywać wyłącznie na barkach kapitanów. Do nas, jako polityków, należy zrobienie wszystkiego co w naszej mocy, aby rozwiązać spór – podkreślił Stoltenberg.

Dzisiejsze obrady z powodu pandemii koronawirusa odbyły się w formule on-line. Mariusza Błaszczaka, szefa polskiego resortu obrony, reprezentował Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel RP przy Radzie Północnoatlantyckiej. Kolejne sesja odbędzie się jutro. Jednym z tematów nad jakimi pochylą się ministrowie obrony będą misje wojskowe w Afganistanie i Iraku.

REKLAMA

MM

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
 
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Co musi umieć kierowca czołgu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
We Never Stop
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Malutka na poligonie
Armia Fight Night znów w akcji
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16
Ukraiński kurs na Zachód
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Agenci wywiadu na bobslejach
Daglezje na większe przeprawy
Żydzi od Andersa
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Międzynarodowy Elbląg
Laserowa artyleria US Army
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Symulator na szerokie wody
Buzdygany dla najlepszych
Na rozgrzewkę – zapasy
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
WBH upublicznia swoje archiwa
Kuźnie oficerskich kadr
Komisje sejmowe o umowie z USA
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Dama odeszła do historii
Pustynna burza wokół Husajna
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Kutno w sieci LogHubs
Pandemię pokonamy szczepieniami
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Żołnierze testują nauczycieli
Obrady ministrów obrony NATO
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Ferie z gwiazdami sportu
Jakie zmiany w mundurówce?
Kierunek: Litwa
Na straży niebieskiej linii
Krotony w akcji
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Wojsko – plan na życie
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Symulator Orlika w Dęblinie
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
155 mm dla US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO