moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięgali służyć ojczyźnie

Drodzy Podchorążowie, przed chwilą wypowiedzieliście słowa roty przysięgi wojskowej. Ta rota będzie miała wpływ na całe Wasze życie. Przysięgę składa się raz i trzeba być jej wiernym do śmierci. To jest bardzo ważny moment dla każdego żołnierza. Jesteście kolejnym pokoleniem w wielopokoleniowej sztafecie, która za swój cel przyjęła zapewnienie bezpieczeństwa Naszej Ojczyźnie - powiedział rektor-komendant AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podczas uroczystej przysięgi wojskowej podchorążych AMW.

Słowa "Roty" na placu apelowym uczelni wypowiedziało dziś 99 studentów wojskowych, w tym 24 kobiety. W nowym roku akademickim studia wojskowe na pierwszym roku rozpoczęło 118 podchorążych. Część z nich złożyła przysięgę wojskową jeszcze przed przyjęciem do Akademii Marynarki Wojennej. Swoją obecnością zaszczycili nas dowódca Centrum Operacji Morskich - dowódca Komponentu Morskiego wiceadm. Krzysztof Jaworski, dowódca 3. Flotylli Okrętów kadm. Mirosław Jurkowlaniec, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kadm. Piotr Nieć oraz duchowieństwo wojskowe.

Przysięga wojskowa to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego żołnierza. W niej zawarta jest cała istota służby wojskowej. Składa ją każdy żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również student uczelni wojskowej. Wiąże ona żołnierza z ojczyzną i narodem często aż do najwyższej ofiary - poświęcenia życia. Dzień ten oznacza dla nich rozpoczęcie profesjonalnej służby wojskowej i początek drogi do uzyskania szlifów oficerskich. Dlatego też jest to wielkie przeżycie nie tylko dla studentów wojskowych, ale również dla ich rodzin oraz najbliższych. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa, dla zachowania bezpieczeństwa epidemiologicznego przysięga pierwszy raz miała charakter zamknięty. Przekaz z wydarzenia był transmitowany na żywo do internetu i można go obejrzeć na kanale YouTube AMW.

REKLAMA

Czterech wyróżnionych podchorążych: Krystian Andrzejewski, Maciej Hamera, Sandra Rogala i Adrian Szlas dostąpiło zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar Akademii Marynarki Wojennej. Jednocześnie Ci podchorążowie za uzyskanie bardzo dobrych wyników w wykonywaniu zadań służbowych podczas szkolenia podstawowego, przez Rektora-Komendanta AMW zostali wyróżnieni listem gratulacyjnym. Uhonorowani podchorążowie wspólnie ze swoimi rodzicami odebrali gratulacje od przybyłych na dzisiejszą uroczystość Admirałów oraz Rektora-Komendanta AMW.

Błogosławieństwa pododdziałom udzielił kapelan AMW ks. por. Tomasz Wojciechowski oraz księża dziekani wyznania prawosławnego ks. kmdr Daniel Popowicz i ewangelickiego ks. kmdr por. Marcin Pilch.

W swoim przemówieniu okolicznościowym Rektor-Komendant AMW podkreślił, iż celem podchorążych jest zdobywanie wiedzy, aby mogli zostać oficerami. "Słowo oficer oznacza powinność i służba, powinność to bronić, strzec, życia nie szczędzić, a służba to służyć, stać na straży. To są słowa, które przed chwilą wypowiedzieliście". Ponadto, Rektor podziękował rodzicom swoich dzieci za wychowanie i poprosił o dalsze wsparcie dla nich.

W imieniu podchorążych przemawiał mar. pchor. Jakub Telegów. - Mam wielki zaszczyt, aby w imieniu nowo wcielonych żołnierzy, podziękować za cały proces szkolenia podstawowego. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przez panującą pandemię, nasz okres przygotowawczy, nie był tak długi i intensywny jak naszych starszych kolegów. Przez te trzy tygodnie, daliśmy z siebie wszystko, aby następnie przez najbliższe pięć lat godnie reprezentować Akademię Marynarki Wojennej. Wstępując w progi uczelni postawiliśmy sobie określone cele i jesteśmy przekonani, że Akademia w pełni pomoże nam je zrealizować. Dziś, wypowiadając słowa Roty rozpoczęliśmy w życiu nowy etap, w którym pora odłożyć na bok stare nawyki oraz zachowania i stać się lepszym człowiekiem - człowiekiem w pełni odpowiedzialnym za swoje czyny, który nigdy się nie poddaje i wytrwale dąży do celu - powiedział podchorąży.

Przed złożeniem przysięgi studenci wojskowi przeszli podstawowe szkolenie wojskowe w Akademii Marynarki Wojennej. W trakcie szkolenia uczyli się regulaminów, musztry, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym. Wykonywali strzelania do tarcz oraz poznawali podstawowe zasady sztuki wojennej. Przygotowywali się także do uroczystej przysięgi wojskowej. Teraz czeka ich 5 lat ciężkiej służby i nauki, aby na koniec studiów otrzymać stopień podporucznika. Po uroczystym złożeniu przysięgi wojskowej kandydaci na żołnierzy zawodowych udadzą się na przepustki, będzie to dla nich ostatni czas wolny przed nowym rokiem akademickim.

Już od prawie 100 lat Akademia Marynarki Wojennej kształci przyszłych oficerów do pełnienia służby w Siłach Zbrojnych RP. Obecnie studia wojskowe prowadzone są na kierunkach: nawigacja, informatyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika oraz systemy informacyjne w bezpieczeństwie. Wykwalifikowana kadra dydaktyczna oraz dostęp do nowoczesnych laboratoriów i trenażerów umożliwia nabycie wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Tekst: kmdr por. Wojciech Mundt

red. PZ

autor zdjęć: Krzysztof Miłosz/ AMW

dodaj komentarz

komentarze


Alarm! Terroryści i rozbitkowie
 
Gotowi na trzynastą zmianę
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Amerykanie odmładzają F-16
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Rozejm dla prowadzenia wojny
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Jeszcze więcej OPW
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Ukraiński kurs na Zachód
AWL stawia na liderów
Miasto niezłomne składa broń
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Laserowa artyleria US Army
NATO pyta o Tallboya
Pszczoły i weterani
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Polsko-amerykańska współpraca
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
Amunicja z Meska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
F-16 kończą misję w Estonii
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Roczny test na Bałtyku
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Terytorialsi na okręcie
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
Święto sportowców w mundurach
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Step in the Right Direction
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Lesson on How to Overcome Difficulties
Wilk kontra dywersanci
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Urodzony żołnierz

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO