moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jeszcze więcej OPW

Kolejnych 20 oddziałów przygotowania wojskowego (OPW) może zostać otwartych w przyszłym roku w szkołach średnich. Tak wynika z przygotowanego przez MON projektu rozporządzenia dotyczącego limitu tworzenia klas wojskowych w nowej formule. Organy prowadzące mogą już składać wnioski w tej sprawie. W sumie w 2021 roku będzie funkcjonowało 150 takich oddziałów.

Odziały przygotowania wojskowego (OPW) to nowa formuła klas wojskowych prowadzonych w publicznych i niepublicznych szkołach ponadpodstawowych. Ich tworzenie umożliwiła nowelizacja ustawy „Prawo oświatowe”. Dzięki wpisaniu tego rodzaju klas do systemu oświaty szkoły prowadzące OPW mogą liczyć m.in. na dotacje z MON-u (na zakup ubioru ucznia, specjalistycznego wyposażenia, budowę strzelnic i funkcjonowanie takiej klasy), współpracę z jednostką patronacką i wsparcie w zakresie szkolenia wojskowego oraz zwiększone subwencje oświatowe z MEN. – To wymierne korzyści, stąd zainteresowanie projektem było bardzo duże. Od początku jednak było wiadomo, że w danym roku będzie mogła powstać ograniczona liczba takich klas. Dlatego co roku ustala ją, z uwzględnieniem potrzeb rekrutacyjnych, możliwości szkoleniowych wojska, a także środków przeznaczonych na ten cel w budżecie, minister obrony narodowej – wyjaśnia ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Tegoroczny limit takich oddziałów wynosił 130. Zainteresowane placówki od stycznia mogły składać wnioski do MON-u o zezwolenie na utworzenie OPW. Ostatecznie klasy takie rozpoczęły działalność 1 września, a każdej z nich została przyporządkowana patronacka jednostka wojskowa. W sumie w OPW uczy się dziś ponad 3,5 tys. uczniów szkół średnich, m.in. z III Liceum Ogólnokształcącego „Kopernik” w Wyszkowie (jednostka patronacka to 1 Brygada Pancerna w Wesołej), Technikum nr 2 w Ostrołęce (2 Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu), Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku (7 Brygada Obrony Wybrzeża) i Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu (34 Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu ). W ciągu czterech lat nauki czeka uczniów 230 godzin lekcji z edukacji wojskowej, w tym 177 godzin zajęć praktycznych.

REKLAMA

W przyszłym roku szansę na naukę w OPW zyskają kolejni uczniowie. Jak wynika bowiem z przygotowanego w resorcie obrony narodowej projektu rozporządzenia, w roku szkolnym 2021/22 będzie mogło powstać 20 kolejnych oddziałów. W sumie więc ma działać 150 takich klas.

Organy prowadzące szkoły do 31 marca mogą zgłaszać wnioski do MON-u o zezwolenie na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego w roku szkolnym 2021/2022 w danej placówce edukacyjnej. Szkoły muszą przy tym spełnić określone wymagania, m.in. mieć kadrę przygotowaną do prowadzenia zajęć z zakresu bezpieczeństwa. Ponadto bierze się pod uwagę potrzeby rekrutacyjne wojska w danym regionie.

Gdy przepisy wejdą w życie, a ma się tak stać prawdopodobnie już w październiku, MON zacznie rozpatrywać zgłoszenia. Według planów resortu w kolejnych latach przewiduje się stopniowe zwiększanie limitów do około 45 oddziałów rocznie, tak by do 2024 roku zostało utworzonych 330 takich klas.

Realizowany przy wsparciu MON-u nowy systemowy program klas wojskowych jest nadzorowany przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Jego celem jest m.in. upowszechnienie edukacji w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, zasilenie rezerw sił zbrojnych i szeregów wojsk obrony terytorialnej, a także zwiększenie liczebności armii.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Dariusz Adamczyk/ CSŁiI

dodaj komentarz

komentarze


Lesson on How to Overcome Difficulties
 
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
F-16 kończą misję w Estonii
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Urodzony żołnierz
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Jeszcze więcej OPW
Pszczoły i weterani
Amerykanie odmładzają F-16
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Amunicja z Meska
„Gepard’ 20” na Mazurach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Rozejm dla prowadzenia wojny
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Roczny test na Bałtyku
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce?
Święto sportowców w mundurach
Step in the Right Direction
Terytorialsi w punktach Test&Go
Obrady ministrów obrony NATO
Nowe wojskowe karetki kupione
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Coraz więcej chętnych do armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Miasto niezłomne składa broń
Polsko-amerykańska współpraca
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
COVID-19 – zagrożenie koordynowane
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Gotowi na trzynastą zmianę
Laserowa artyleria US Army
AWL stawia na liderów
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Wilk kontra dywersanci
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO