moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca „Czarnej Dywizji”

Przed nami wiele pracy i wyzwań. Wiem jednak, że stanowicie wielką siłę. Wiem, z jaką determinacją i zaangażowaniem realizujecie swoje zadania – powiedział do żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Piotr Trytek. Nowy dowódca żagańskiej jednostki zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. Dariusza Parylaka, który zgodnie z decyzją ministra obrony pokieruje teraz 12 Dywizją. 

Uroczystość przekazania dowodzenia odbyła się dzisiaj w Żaganiu. Na placu gen. Maczka z rąk ustępującego ze stanowiska dotychczasowego dowódcy gen. dyw. Dariusza Parylaka sztandar przejął gen. bryg. Piotr Trytek. W uroczystości udział wzięli m.in. gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, żołnierze „Czarnej Dywizji” i mieszkańcy miasta. – Dowodzenie 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej to doświadczenie, które na zawsze pozostanie w mojej pamięci. To jeden z najważniejszych etapów w mojej służbie wojskowej – mówił ustępujący ze stanowiska generał Parylak. – Siłą tej dywizji są tradycje. Te z dziś, wczoraj i poprzednich wieków – dodał oficer, który zgodnie z decyzją ministra obrony pokieruje teraz 12 Dywizją Zmechanizowaną. Z kolei obejmujący obowiązki, nowy dowódca pancerniaków podkreślał, że jest świadomy wyzwań, jakie czekają go jako dowódcę 11 Dywizji. – Stoję przed wami jako dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, jako dowódca „Czarnej Dywizji”.

– Przed nami wiele pracy i wyzwań. Wiem jednak, że stanowicie wielką siłę. Wiem, z jaką determinacją i zaangażowaniem realizujecie swoje zadania i jak ważne są dla was tradycje i symbole – mówił gen. Trytek. – Wiem, że będziecie zaskakiwać mnie swoją kreatywnością i inicjatywą. Wierzę, że w codziennej służbie będę miał w was partnerów i lojalnych współpracowników – podkreślił.

REKLAMA

Nowy dowódca przyjął sztandar Czarnej Dywizji oraz symboliczne wyróżniki 11 LDKPanc w kolorze czarnym: beret, krawat i naramiennik. – Przejąłem sztandar, założyłem czarny beret i czarny naramiennik. Od dziś jestem jednym z was i jestem z tego bardzo dumny – podkreślił.

O ustępującym i nowym dowódcy 11 Dywizji mówił także generał Mika. Dowódca generalny zwrócił uwagę na ich doświadczenie, umiejętności dowódcze i doświadczenie sztabowe. – To niezwykle wymagająca dywizja. Dywizja, która nie wybacza błędów. 11 LDKPanc czerpie siłę z tradycji i żołnierskiego honoru. Przed panem potężne wyzwanie, ale życzę samych sukcesów – zwrócił się do nowego dowódcy generał Mika.

Gen. bryg. Piotr Trytek ma 49 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (dziś AWL). Pierwsze stanowisko jako podporucznik objął w 6 Pułku Zmechanizowanym w Wałczu. Zajmował szereg stanowisk dowódczych np. w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Stargardzie, a następnie 2 Brygadzie Zmechanizowanej. Zdobywał doświadczenie także jako sztabowiec. Służył m.in. jako szef Oddziału Planowania Użycia Sił Zbrojnych oraz zastępca szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym WP. Dowodził również 12 Brygadą Zmechanizowaną w Szczecinie. Dwukrotnie służył na misjach w Iraku i Afganistanie.

Gen. dyw. dr Dariusz Parylak, który został dowódcą 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, służbę w wojsku rozpoczął w 1990 roku. Jako podporucznik dowodził plutonem czołgów w 5 Pułku Zmechanizowanym, podległym 12 DZ. Potem służył na różnych stanowiskach w 12 i 36 Brygadzie Zmechanizowanej, 6 i 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, a także w Dowództwie Wojsk Lądowych. Jest weteranem misji w Iraku i Afganistanie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. szt. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
 
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wilk kontra dywersanci
Ukraiński kurs na Zachód
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Pszczoły i weterani
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
NATO pyta o Tallboya
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miasto niezłomne składa broń
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Rozejm dla prowadzenia wojny
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Lesson on How to Overcome Difficulties
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Jeszcze więcej OPW
Terytorialsi na okręcie
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Polsko-amerykańska współpraca
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
AWL stawia na liderów
Amunicja z Meska
Gotowi na trzynastą zmianę
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Roczny test na Bałtyku
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Święto sportowców w mundurach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
Alarm! Terroryści i rozbitkowie
Step in the Right Direction
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Urodzony żołnierz

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO