moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze ewakuują DPS z Zielonej Góry

W niedzielę po południu rozpoczęła się ewakuacja Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Zielonej Górze. Zakażonych koronawirusem jest tam 72 podopiecznych i około 35 pracowników. Żołnierze przewożą chorych pensjonariuszy do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. Po ewakuacji DPS-u terytorialsi i wojskowi chemicy przeprowadzą odkażanie budynków. 

Decyzję o ewakuacji Domu Kombatanta w Zielonej Górze podjął wojewoda lubuski Władysław Dajczak po tym, jak w placówce wykryto ognisko COVID-19. Koronawirusa zdiagnozowano u 72 podopiecznych i 35 pracowników.

Wojewoda zwrócił się o pomoc do wojska. Wczoraj w Domu Kombatanta zameldowało się 45 żołnierzy z 151 Batalionu Lekkiej Piechoty ze Skwierzyny. Terytorialsom z 12 Wielkopolskiej Brygady OT pomaga 15 żołnierzy z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 15 żołnierzy z 15 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu. W akcję są zaangażowani także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz cywilni medycy.

REKLAMA

– Ewakuację rozpoczęliśmy już w niedzielę w nocy – mówi ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska, rzecznik prasowa 12 Brygady OT. – W pierwszej kolejności do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim transportujemy chorych. Później rozpoczniemy ewakuację osób, u których nie wykryto COVID-19. Ci będą przewożeni do wskazanych przez wojewodę lubuskiego placówek medycznych – wyjaśnia.

Dla żołnierzy to nie pierwsza tego typu akcja. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa terytorialsi ewakuowali zakażonych pensjonariuszy z dziewięciu domów pomocy społecznej. Siedem operacji przeprowadziła 12 Wielkopolska Brygada OT. – Żołnierze wiedzą, że muszą działać delikatnie. Mamy do czynienia z osobami starszymi, w różnym stanie psychofizycznym. Niekiedy trzeba im pomóc zrozumieć sytuację, w której się znaleźli. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja nie jest dla nich komfortowa. W tym wszystkim liczy się przede wszystkim czas reakcji – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT. Jak wyjaśnia rzecznik wojsk obrony terytorialnej, płk Marek Pietrzak, tego typu działania są prowadzone przez doraźnie powoływane zespoły interwencji kryzysowych (ZIK). – Tworzą je żołnierze różnych specjalności. Trzon ZIK tworzą terytorialsi, których w trakcie działania wspierają żołnierze z innych rodzajów sił zbrojnych – wyjaśnia oficer.

Jak informują żołnierze, zaraz po zakończeniu ewakuacji pensjonariuszy i pracowników DPS-u rozpocznie się dekontaminacja pomieszczeń. Wcześniej jednak pracownicy Domu Kombatanta będą musieli zabezpieczyć rzeczy osobiste ewakuowanych i posegregować te przeznaczone do utylizacji, czyli m.in. odzież, materace i pościel. Dopiero puste i oczyszczone budynki można poddać dezynfekcji. Odkażanie będzie prowadzone za pomocą opryskiwaczy ciśnieniowych, następnie pomieszczenia mają być ozonowane. – Kolejnym etapem naszej pracy będzie szkolenie podopiecznych i pracowników DPS. Chodzi o to, by wiedzieli, jak minimalizować ryzyko transmisji wirusa. Potem pomożemy w przygotowaniu placówki do normalnego funkcjonowania – wyjaśnia ppor. Jasińska-Pawlikowska.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej i jednostek operacyjnych od początku wybuchu pandemii koronawirusa objęli opieką ponad 820 domów pomocy społecznej. Do wielu dostarczali żywność i leki, pomagali w opiece nad pensjonariuszami. Prowadzali także ewakuacje placówek, w których było najwięcej zakażonych. By usprawnić pomoc żołnierzy, pod koniec kwietnia minister obrony Mariusz Błaszczak podjął decyzję o utworzeniu zespołów interwencji kryzysowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Komisje sejmowe o umowie z USA
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Gotowi na trzynastą zmianę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Amunicja z Meska
Step in the Right Direction
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
Laserowa artyleria US Army
Alarm! Terroryści i rozbitkowie
F-16 kończą misję w Estonii
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Pszczoły i weterani
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polsko-amerykańska współpraca
Święto sportowców w mundurach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wilk kontra dywersanci
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
Amerykanie odmładzają F-16
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Roczny test na Bałtyku
Miasto niezłomne składa broń
Terytorialsi na okręcie
Urodzony żołnierz
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Lesson on How to Overcome Difficulties
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Ukraiński kurs na Zachód
Jeszcze więcej OPW
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Rozejm dla prowadzenia wojny
NATO pyta o Tallboya
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
AWL stawia na liderów
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Pod sztandarami Zielonej Wyspy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO