moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zapoznała się ze streszczeniem raportu podkomisji badającej przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu w kwietniu 2010 roku. Według jej przewodniczącego Antoniego Macierewicza i członków podkomisji w Tu-154M doszło do dwóch wybuchów, a na szczątkach maszyny odkryto m.in. heksogen, materiał używany na przykład przez libijskich terrorystów.

 

O efekty ponadczteroletniej pracy Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Przyczyn Wypadku Lotniczego pytali w czwartek posłowie Platformy Obywatelskiej. To właśnie z ich inicjatywy odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej poświęcone temu tematowi. Wniosek przedstawiał poseł PO, Maciej Lasek, który był członkiem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa (2010-2011). Na jej czele stał Jerzy Miller, ówczesny minister administracji i spraw wewnętrznych.

Członkowie podkomisji smoleńskiej piszą raport obalający tezę o nieszczęśliwym wypadku, jaką przyjął zespół Millera. Wczoraj politycy opozycji dopytywali, kiedy dokument zostanie upubliczniony, prosili o podanie nazwisk wszystkich członków podkomisji i ekspertów. Chcieli też wiedzieć, dlaczego nie byli oni jeszcze na miejscu katastrofy, a materiały dowodowe opierają m.in. na zmanipulowanych zdjęciach rosyjskiego blogera. Maciej Lasek zaapelował do resortu obrony oraz premiera, by rozwiązał podkomisję z powodu braku wyników prac, dużych kosztów, jakie pochłania oraz niekompetencji osób w niej pracujących.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, zastrzegł, że podkomisja smoleńska jest organem niezależnym, niepodlegającym naciskom politycznym i mającym swobodę w podejmowaniu decyzji i rozwijaniu kierunków badań. Wiceminister, powołując się na konkretne przepisy regulaminu podkomisji, zaznaczył, że informacji o jej pracy może udzielać wyłącznie przewodniczący lub osoba przez niego upoważniona. – Przepisy jednoznacznie wskazują, że podkomisja funkcjonuje poza strukturami MON i nie podlega merytorycznej kontroli resortu obrony – przekonywał.

Poseł PiS Antoni Macierewicz, który stoi na czele podkomisji smoleńskiej przedstawił – w formie wideoprezentacji – streszczenie głównych tez raportu. Sam raport – jak powiedział – liczy kilka tysięcy stron, jest zamknięty w sejfie i czeka na akceptację wszystkich osób pracujących nad tym dokumentem. Gdy to się stanie, zostanie on przekazany w pierwszej kolejności ministrowi obrony narodowej.

Według członków podkomisji w Tu-154M o numerze bocznym 101 doszło do dwóch wybuchów – najpierw na lewym skrzydle, a następnie w centropłacie samolotu. W materiale filmowym zaznaczono, że specjaliści, do których zwróciła się podkomisja odkryli ślady materiałów wybuchowych: trotylu i pentrytu. – Był też heksogen używany przez libijskich terrorystów – mówił przewodniczący Antoni Macierewicz. Zdaniem ekspertów podkomisji na wybuchy wskazują m.in. skala obrażeń na ciałach ofiar i sposób rozrzucenia elementów tupolewa. Antoni Macierewicz mówił też, że rosyjscy kontrolerzy lotu celowo źle naprowadzali do lądowania samolot polskiego prezydenta. Zarzucił też członkom komisji Millera ukrywanie dowodów potwierdzających, że doszło do wybuchu oraz popieranie twierdzeń z rosyjskiego raportu obarczających winą za katastrofę polskich lotników.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka oraz 94 osoby – członkowie polskiej delegacji udającej się na uroczystości do Katynia i załoga samolotu.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
 
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Żołnierz ranny na granicy
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Będzie ustawa o obronie
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
SOMA dla specjalsów
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Tor pod osłoną
W jedynym słusznym kierunku
Course on Diplomacy
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Orlik po raz dziesiąty
Amerykanie polegli nad Polską
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Na straży polskich rubieży
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
W Sejmie o sytuacji na granicy
Zespół NATO na bojowo
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Test odporności
Nocne ataki na granicę udaremnione
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Cougary dla Wojska Polskiego
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
Niemiec z Goździkiem
Niepowtarzalność 1918
Afganistan. Czas wracać do domu
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Bryza na południowej flance
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Gdy mąż i tata na misji
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Oczy na wschodnią flankę
F-16 lecą na Litwę
W BBN o sytuacji na granicy
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Sojusznicze wsparcie
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
Polskie wyrzutnie Wisły
Reforma administracji wojskowej
„Tumak ’21” na finiszu
Mielec wraca do odrzutowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO