moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-amerykańska współpraca

Ryan McCarthy, sekretarz Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych, był gościem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Między innymi rozmawiano o współpracy wojskowej i ćwiczeniach EDRE. – To bardzo ważne doświadczenie i bardzo korzystne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO – mówił po spotkaniu szef MON.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się dziś z Ryanem McCarthy’m, sekretarzem Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych. Tematem spotkania była współpraca wojskowa Polski z USA. – Jesteśmy pod wrażeniem doświadczeń, jakie Wojsko Polskie zyskuje dzięki ćwiczeniom z armią Stanów Zjednoczonych – mówił tuż po rozmowach szef resortu obrony. Przypomniał, że US Army było w Polsce nawet w momencie eskalacji koronawirusa, mimo to odbyły się manewry „Defedner Europe’20 Plus”. – To było duże wyzwanie dla nas wszystkich, ale mimo tego ćwiczenie zakończyło się sukcesem – zaznaczył. Podkreślił, że właśnie zaczyna się kolejny etap tego ćwiczenia. W ramach EDRE (Emergency Deployment Readiness Exercise), ponad 500 wojskowych zostanie przerzuconych ze Stanów Zjednoczonych do Niemiec. Następnie żołnierze pobiorą z magazynów US Army sprzęt i ruszą na poligon do Drawska Pomorskiego, gdzie wspólnie z Polakami wezmą udział w ćwiczeniach taktycznych. – To bardzo ważne doświadczenia i bardzo korzystne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO – podkreślił szef MON. Przypomniał także, że obecność żołnierzy US Army w Polsce to efekt porozumień, jakie prezydent Andrzej Duda zawarł z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem

Szef resortu przypomniał także, że Polska współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii modernizacji polskiej armii. Chodzi między innymi o możliwość kupowania sprzętu w ramach FMS (Foreign Military Sales). Jest to program, który umożliwia pozyskiwanie od Stanów Zjednoczonych usług, sprzętu i uzbrojenia. – Ten program nie jest dostępny dla każdego państwa. Dziękujemy za to, że możemy z niego skorzystać, dzięki temu wzmacniamy zdolności obronne Wojska Polskiego – podkreślił minister.

REKLAMA

O udanej polsko-amerykańskiej współpracy mówił także Ryan McCarthy, sekretarz Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych. – Od wielu lat łączy nas długotrwała i silna więź. Dzięki naszej współpracy i zaangażowaniu na rzecz NATO zwiększyło się bezpieczeństwo w regionie – zaznaczył. – Mimo że COVID-19 zmodyfikował ćwiczenie „Defender Europe’20 Plus”, udało nam się je przeprowadzić – zaznaczył.


Film: MON

Sekretarz McCarthy pogratulował także reelekcji Andrzejowi Dudzie, a także przypomniał, że niedawno Prezydent RP odwiedził Stany Zjednoczone. – Ostatnia wizyta w Stanach Zjednoczonych potwierdziła silną więź między naszymi krajami – powiedział. Dodał także, że w ubiegłym roku liderzy obu krajów podpisali dwie deklaracje, które podkreślają wspólne wartości oraz sposób, w jaki będziemy pogłębiali naszą współpracę obronną. – Mamy nadzieję, że już wkrótce podpiszemy kolejne – podkreślił.

Mimo że podczas konferencji nie padła żadna informacja dotycząca relokacji wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski, McCarthy podkreślił rolę obecności żołnierzy USA w naszym kraju. – Obecność amerykańska w Polsce wzmacnia potencjał NATO i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie – powiedział. – Zwiększenie tej obecności zapewnia demokrację, wolność i respektowanie suwerenności – podkreślił. – To jasny sygnał, że natowscy sojusznicy są zjednoczeni i zdeterminowani do tego, aby bronić NATO i zapobiegać jakiejkolwiek agresji ze strony potencjalnych przeciwników – mówił. – Tak głębokie relacje między USA a Polską są kluczowe, jeśli chodzi o eliminowanie przyszłych zagrożeń. Stany Zjednoczone cały czas szukają nowych możliwości wzmocnienia sytuacji obronnej, pogłębiania bezpieczeństwa transatlantyckiego. Dlatego bardzo się cieszymy, że będziemy mogli nadal współpracować – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


A17 – następcy Kobbenów?
 
Polowe fortyfikacje
Dominatorzy biegów na orientację
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Start w nieznane
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
By nie zostawić bohaterów w potrzebie
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Gepardy już na Mazurach
Sąd nad systemem
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
NATO broni cyberprzestrzeni
„Sonderfahndungsbuch Polen” – lista śmierci
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Uwaga, lot kontrolowany
Anna Leska – niezwykły pilot w burzliwych czasach
Ukraiński kurs na Zachód
Święto sportowców w mundurach
Kolejny dzień walki z pandemią
Walka z COVID-19 trwa
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Amerykanie odmładzają F-16
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Sosnkowski przywrócony
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
F-16 kończą misję w Estonii
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
EkstraKLASA dla uczniów
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komisje sejmowe o umowie z USA
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Świąteczne prezenty od AMW
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Wymagający sprawdzian podoficerów
„Orca” na Atlantyku
Laserowa artyleria US Army
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Obrady ministrów obrony NATO
Żołnierze pomagają w domu dziecka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO