moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Defender” na poligonie!

W gotowości bojowej stanęła artyleria, wyjechały Rosomaki, BWP-y, a także Abramsy i Bradleye. Ich działania zabezpieczało lotnictwo. W Drawsku Pomorskim rozpoczęły się ćwiczenia „Allied Spirit ’20”, które są częścią manewrów „Defender Europe ’20”. Zmagania polskich i amerykańskich żołnierzy obserwował dziś minister obrony Mariusz Błaszczak.

– Przed chwilą mogliśmy podziwiać polskich i amerykańskich żołnierzy, którzy ćwicząc ramię w ramię na poligonie drawskim, doskonalą swoje umiejętności. To dowód bardzo bliskiej współpracy – mówił minister Mariusz Błaszczak, który obserwował żołnierzy podczas „Allied Spirit ’20”, ćwiczeń odbywających się w ramach manewrów „Defender Europe ‘20”.

 

REKLAMA

Szef MON przypomniał, że tegoroczny „Defender” miał mieć większy zasięg, jednak epidemia koronowirusa wymusiła modyfikację planów. – Najważniejsze jest to, że potrafiliśmy błyskawicznie się przystosować do zmieniających się okoliczności. Wojsko Polskie ani na chwilę nie utraciło swojej gotowości bojowej, a obecność przez ten czas w naszym kraju żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych jest dowodem dużego zaufania ze strony amerykańskiego partnera – podkreślił minister obrony. Przypomniał także, że na mocy dwóch deklaracji podpisanych przez prezydenta Andrzeja Dudę w Polsce stacjonują na stałe wojska USA. Znajduje się także Wysunięte Dowództwo Dywizyjne Armii Stanów Zjednoczonych.

– Chciałbym podziękować za to, że wojska Stanów Zjednoczonych są obecne i ćwiczą wspólnie z polskimi żołnierzami, mimo tych szczególnych okoliczności, w jakich znalazł się cały świat – powiedział Mariusz Błaszczak. Minister zaznaczył również, że żołnierze Wojska Polskiego włączyli się w walkę z epidemią już na samym jej początku. W szczytowych momentach kryzysu do działania angażowano ponad 9 tys. żołnierzy dziennie. Dziś, kiedy sytuacja epidemiczna w Polsce jest pod kontrolą, służbom pomaga prawie 7 tys. wojskowych.

Podczas inauguracji manewrów w Drawsku minister Błaszczak obejrzał kilka elementów ćwiczeń. Na poligon wyjechały Rosomaki i BWP-y, a także amerykańskie czołgi Abrams i wozy Bradley. Sojusznicy przeprowadzili natarcie, pokonując między innymi przeszkodę wodną. Podobne zadania żołnierze będą wykonywać przez najbliższe dwa tygodnie. Wówczas do działania zostanie zaangażowanych 4 tys. amerykańskich żołnierzy, głównie z Wysuniętego Dowództwa 1 Dywizji Kawalerii, 3 Dywizji Piechoty, 2 Brygadowej Grupy Bojowej, 3 Brygady Lotnictwa Bojowego, a także z Dowództwa 7 Armii. Razem z nimi będzie ćwiczyć 2 tys. polskich wojskowych, najwięcej z 12 Brygady Zmechanizowanej, ale zaangażowani zostaną również żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 i 5 Pułku Inżynieryjnego oraz z 2 Pułku Saperów. Wspierać ich będzie polskie lotnictwo, m.in. siły 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego i 1 Brygady Wojsk Lądowych.

„Defender Europe ‘20” miały być największymi manewrami organizowanymi przez US Army Europe na Starym Kontynencie. Plany zakładały zaangażowanie 37 tys. żołnierzy z 18 państw. Pokrzyżowała je jednak pandemia COVID-19. Odwołano kilka mniejszych ćwiczeń, które miały się odbyć w Europie, zakres innych został ograniczony. Jednak, jak informuje US Army Europe, główny cel manewrów został zrealizowany. Amerykanie chcieli bowiem sprawdzić, jak szybko są w stanie przerzucić dużą liczbę żołnierzy i sprzętu na Stary Kontynent, a także przetestować procedury pobierania sprzętu znajdującego się w amerykańskich magazynach na terenie Europy. Te plany udało się zrealizować w 90%. „W sumie do Europy przybyło ponad 6 tys. żołnierzy i 3 tys. jednostek sprzętu, a ponad 9 tys. pojazdów zostało przeniesionych z magazynów US Army w Europie na poligony w Niemczech. Także mimo korekty planów, wynikającej z zagrożenia COVID-19, wiele strategicznych celów gotowości zostało osiągniętych” – poinformowało amerykańskie dowództwo.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st.szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ofensywa Tuchaczewskiego
 
Powstaną kolejne strzelnice
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Prezydent Duda jedzie do USA
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ułańska szarża
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kraby w Bolesławcu
Most do współpracy
Rakiety z Mesko w F-35
Szef MON w Żelaznej Dywizji
F-16 kończą misję w Estonii
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko ma ofertę dla cywili
Wojsko przeciw wirusowi
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Szkolenie wodne podhalańczyków
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Ogromne zainteresowanie Soną
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
16 sekund Liberatora
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na misjach święta inne niż zwykle
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Współzawodnictwo rozwija
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Krwawy Wołyń
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Groty z granatnikiem
PGZ będzie obecna na MSPO
Kolejne Groty dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Żołnierze w sztafecie pomocy
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Brawurowe zagony motorowe
Amerykanie odmładzają F-16
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Weterani znów staną na macie
Minister Błaszczak dziękuje medykom
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Oficer jak biała karta...
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zbiegowie z innego świata
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Online z mistrzami sportu
Ochotnicy na ratunek
„Defender” – pracowity poligon saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO