moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Transportowcy gotowi na każde wyzwanie

Dzięki staraniom transportowców Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego (DORSZ) odbyły się przeloty wojskowych statków powietrznych z polskich kontyngentów wojskowych, na pokładzie których znajdowali się Gruzini, Ukraińcy, Chorwaci oraz Węgrzy.

Oddział Transportu i HNS (Host Nation Support - Wsparcie przez państwo gospodarza) DORSZ, realizuje zadania na najwyższym poziomie, nawet wobec restrykcji wymuszonych przez pandemię koronawirusa.

Do codziennych zadań żołnierzy oddziału należą: planowanie przedsięwzięć w podsystemie transportu i ruchu wojsk na rzecz operacji wojskowych, w które zaangażowane są Siły Zbrojne RP poza granicami kraju, koordynacja realizowanych przedsięwzięć transportowych z instytucjami i dowództwami narodowymi oraz sojuszniczymi, nadzór nad przebiegiem procesu zaopatrywania oraz rotacji personelu i sprzętu wojskowego kontyngentów wojskowych, a także organizacja przewozu sprzętu do Polskich Kontyngentów Wojskowych i z powrotem.

Realizacja powyższych zadań jest niezwykle istotna, szczególnie przez pryzmat funkcjonowania polskich kontyngentów wojskowych. Polscy żołnierze funkcjonują na co dzień w środowisku sojuszniczym, w ramach planowania działań, jak i podczas wspólnych ćwiczeń i treningów na terenie Polski. Najwyższym wymiarem współdziałania jest jednak służba żołnierzy polskich z sojusznikami w trakcie realizacji zadań na misjach poza granicami kraju. Podczas różnych międzynarodowych przedsięwzięć, żołnierze WP niejednokrotnie mogli się przekonać, że na sojusznikach i żołnierzach państw partnerskich mogą polegać.Tym samym, to również żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wiele razy udowadniali, że są odpowiedzialnymi i wiarygodnymi partnerami. Teraz, w trudnym okresie trwania pandemii, potwierdzili tylko ten status, wykazując się najwyższą gotowością do niesienia pomocy.

Wprowadzone na całym świecie obostrzenia doprowadziły m.in. do ograniczeń w funkcjonowaniu komercyjnych linii lotniczych, w pewnym stopniu ograniczając zdolności transportowe kontyngentów wojskowych niektórych państw sojuszniczych. Dlatego też udzielone wsparcie koalicjantom polegające na ich przetransportowaniu, w ramach mostów powietrznych wykonywanych na potrzeby PKW, z miejsc stacjonowania poza granicami kraju do ich ojczyzn - w dzisiejszej rzeczywistości niewątpliwie cementuje sojusz.

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom, transportowcy DO RSZ oraz podległe komórki transportowe w PKW zaplanowali i skoordynowali możliwość powrotu do krajów żołnierzy innych nacji. To właśnie dzięki ich staraniom odbyły się przeloty wojskowych statków powietrznych z Polskich Kontyngentów Wojskowych, na pokładzie których znajdowali się Gruzini, Ukraińcy, Chorwaci oraz Węgrzy. Należy zaznaczyć, że udzielenie wsparcia wymagało wysiłku i współdziałania również dyplomatycznego oraz innych form współpracy, polegających na skoordynowaniu przemieszczeń wyżej wymienionego personelu zarówno poza granicami, jak i w kraju.

Oczywiście całość tych przedsięwzięć nie miałaby szans powodzenia, gdyby nie udział i zaangażowanie wielu osób, między innymi z: 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, które było organizatorem lotów oraz jego jednostki podległej - Komendy Obsługi Lotniska we Wrocławiu. Jej żołnierze za każdym razem potwierdzają swoją sprawność realizując na wysokim poziomie zadania lotniskowe. Do szeregu przedsięwzięć związanych z przetransportowaniem personelu należy również włączyć działania Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego, wynikające z wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego, które narzuciły konieczność odpowiedniego przygotowania personelu do lotu jak i przeprowadzenia zabiegów specjalistycznych na lotnisku podczas wyładowania.

To właśnie dzięki sprawnej koordynacji przedstawicieli DORSZ z wymienionymi elementami misje transportowe zakończyły się sukcesem, a sojusznicy bezpiecznie trafili do domów.

Źródło: DORSZ 

REKLAMA

red. PZ

autor zdjęć: st. sierż. Krystian Szczur-Gwozdecki

dodaj komentarz

komentarze


Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
 
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Anakonda” rusza na poligony
Co z tegorocznym MSPO?
Ćwiczenia z torpedą
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
F-16 kończą misję w Estonii
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Amerykanie odmładzają F-16
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Morskie początki „Anakondy”
NATO walczy z koronawirusem
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Online z mistrzami sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
„Ratownik” od nowa
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Na misjach święta inne niż zwykle
Agent w generalskich szlifach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zwiadowcy na start
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Mercedes nie tylko do holowania
Głos (z) płonącej Warszawy
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Polskie porty bardziej otwarte
Święto żołnierzy służących na misjach
Generał Haller przybył w sam czas
MON nie wycofuje się z MSPO
„Spartan” znów na Mazurach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Trzeba rozbić to więzienie!
„Harpun” do walki
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Nowy wiceminister w MON
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
„Defender” na poligonie!
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Sojusznicy w Drawsku
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Koniec kijowskiego snu
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Białe noce podhalańczyków
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Obradowała Rada Gabinetowa
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Na wakacje z WOT
Wojsko przeciw wirusowi
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Transportery płyną na drugi brzeg

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO