moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rubiny w walce z epidemią

Przemysłowe Centrum Optyki zmodyfikowało celowniki Rubin. Teraz sprzęt ma umożliwić zdalne badanie temperatury osób przebywających w dużych skupiskach. Pierwsze egzemplarze urządzeń testują już żołnierze z 6 i 13 Brygady Obrony Terytorialnej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sprzęt zostanie wykorzystany m.in. do kontroli stanu zdrowia podróżnych na lotniskach.

Urządzenia, które mają umożliwić zdalne mierzenie temperatury w skupiskach osób, to zmodyfikowane strzeleckie celowniki termalne SCT Rubin. Sprzęt ten znajduje się w wyposażeniu wielu jednostek. Teraz producent – Przemysłowe Centrum Optyki, które należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej – rozbudował jego funkcjonalność tak, aby ułatwić wojsku wykonywanie zadań związanych z walką z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa. Dzięki urządzeniu żołnierze będą mogli zweryfikować, czy w dużych skupiskach ludzi znajdują się osoby z podwyższoną temperaturą. Pierwszy egzemplarz zmodyfikowanego celownika Rubin trafił do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Zmodyfikowane celowniki nie określają dokładnej temperatury, jaką mają osoby badane, a jedynie wskazują, czy jest ona wyższa, czy niższa od wyjściowej, którą wcześniej wprowadziliśmy do urządzenia – mówi mjr Mariusz Kocoń, szef Sekcji Logistyki 6 MBOT. – Obraz rejestrowany przez urządzenie jest emitowany na monitorze. Jest widoczny w czarno-białych barwach, ale kiedy urządzenie zarejestruje wyższą lub niższą temperaturę niż wcześniej określona, to taki punkt zostanie wyświetlony w kolorze czerwonym. Dla nas będzie to sygnał, że stan zdrowia danej osoby trzeba zweryfikować – wyjaśnia oficer.

REKLAMA


Grafika: WOT

Zanim żołnierze otrzymali nowy sprzęt, przeszli w siedzibie PCO szkolenie z jego obsługi. Teraz testują go w jednostce. – Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana, po prostu pojawiła się nowa funkcja. Teraz sprawdzamy jak należy go używać, aby wyniki zdalnych badań były jak najbardziej wiarygodne – mówi szer. Roman Alberski z 6 MBOT. – Przy okazji zmierzyliśmy sobie temperaturę. Wszyscy jesteśmy zdrowi – zapewnia z uśmiechem żołnierz.

Wprowadzenie nowej funkcjonalności w „Rubinach” było możliwie dzięki zaimplementowaniu w urządzeniu nowego oprogramowania. Co istotne, modyfikacja ta nie wpłynęła na funkcjonowanie sprzętu, zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem, czyli do prowadzenia obserwacji i ognia z broni strzeleckiej, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Oprócz terytorialsów z 6 MBOT, testy nowego celownika prowadzą także żołnierze z 13 Sląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, taki sprzęt trafi do każdej z brygad OT.

Dzięki temu, że „Rubiny” są niewielkich rozmiarów, można je łatwo transportować. Żołnierze zamierzają je wykorzystywać m.in. do kontroli podróżnych na lotniskach, kiedy już zostanie przywrócony na nich ruch, a także, gdy zajdzie taka konieczność, na dworcach czy w centrach handlowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Kierunek: Litwa
 
Symulator Orlika w Dęblinie
Dama odeszła do historii
Komisje sejmowe o umowie z USA
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Co musi umieć kierowca czołgu
Nurkowie w głębinach
Laserowa artyleria US Army
Hartowanie spadochroniarzy
We Never Stop
Daglezje na większe przeprawy
Trudny egzamin przed misją
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Obrady ministrów obrony NATO
Kutno w sieci LogHubs
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Dołącz do zawodowców
Jest Warszawa
Saperzy zimą otworzą ogień
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Armia Fight Night znów w akcji
Agenci wywiadu na bobslejach
Na rozgrzewkę – zapasy
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Komandosi znad Garigliano
Wojsko walczy z COVID-19
Ukraiński kurs na Zachód
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Pandemię pokonamy szczepieniami
Malutka na poligonie
Pustynna burza wokół Husajna
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Jakie zmiany w mundurówce?
Trudny rok na misjach
WBH upublicznia swoje archiwa
Telefon dla seniora
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Wojsko – plan na życie
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
155 mm dla US Army
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Żydzi od Andersa
Amerykanie odmładzają F-16
Ferie z gwiazdami sportu
Kwalifikacja odbędzie się …
Kuźnie oficerskich kadr
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Na straży niebieskiej linii
Żołnierze testują nauczycieli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO