moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Akcja krwiodawstwa proobronnych

Trwa pierwsza w historii wspólna akcja krwiodawstwa zainicjowana przez organizacje proobronne. Jej celem jest uczczenie 76. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz pozyskanie jak najwięcej krwi dla placówek służby zdrowia. Najbardziej zaangażowane stowarzyszenie otrzyma tytuł Lidera oraz przechodni puchar akcji „Krew za krew”.

Proobronni od początku pandemii aktywnie włączają się w walkę z koronawirusem. Wielu członków organizacji, na przykład, regularnie oddaje krew. Jak dotąd robili to indywidualnie albo w ramach innych akcji krwiodawstwa. Teraz, po raz pierwszy w historii, organizacje proobronne zainicjowały wspólną akcję „Krew za krew”. Data jej ogłoszenia nie jest przypadkowa.

– Mija 76 lat od zakończenia bitwy o Monte Cassino, jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej. Organizujemy akcję w hołdzie polskim bohaterom. Chcemy podziękować za krew przelaną przez polskiego żołnierza – mówi Damian Duda, prezes Stowarzyszenia Legia Akademicka. Dodaje, że pomysł jest także odpowiedzią na potrzeby służby zdrowia, jeśli chodzi o zapasy krwi. W związku z panującymi obostrzeniami jej niedobory w placówkach medycznych są wciąż bardzo duże.

REKLAMA

– Chcemy zmobilizować nasze środowisko, które liczy szacunkowo około 100 tys. osób. Mamy również nadzieję, że staniemy się „kulą śniegową”, która pociągnie za sobą kolejnych ochotników do oddania krwi. Tej nigdy za wiele – dodaje Marcin Korowaj, prezes Zarządu Fundacji „Combat Alert”.

Dołącz do akcji

Rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do czwartku. Jej zasady są proste. Każda organizacja gotowa do współpracy musi przysłać listę zdeklarowanych krwiodawców na adres Porozumienia Organizacji Proobronnych.

Następnie chętni do donacji muszą odwiedzić Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i oddać krew. Aby potwierdzić swój udział w tej konkretnej akcji, każda osoba musi poprosić o wydanie zaświadczenia z adnotacją: akcja „Krew za krew”. Następnie skan takiego zaświadczenia należy wysłać na podany wyżej adres e-mailowy. Stowarzyszenie, które odda największą ilość krwi, otrzyma tytuł Lider Akcji „Krew za krew” oraz przechodni puchar. Ci, którzy oddadzą jej nieco mniej, zostaną wyróżnieni certyfikatem jej ambasadora.

Choć akcja dopiero ruszyła, chętnych nie brakuje. – Cały czas deklarują gotowość dołączenia do niej kolejne osoby, zarówno członkowie organizacji proobronnych, jak i sympatycy naszego środowiska – mówi Marcin Korowaj.

W grupie siła

Prezes Zarządu Fundacji „Combat Alert” podkreśla, że obecna sytuacja kryzysowa związana z pandemią COVID-19 paradoksalnie sprawiła, że działające dotąd w odosobnieniu organizacje proobronne postanowiły połączyć swoje siły i działać na wspólnym froncie. – Bardzo pomogła nam w tym inicjatywa gen. bryg. Artura Dębczaka, który powołał, na razie nieformalnie, Porozumienie Organizacji Proobronnych. Koordynuje ono działania środowiska i dzięki temu możemy współpracować ramię w ramię, w sposób uporządkowany, kompleksowy i, co ważne, efektywny – mówi prezes zarządu „Combat Alert”.

Dzięki wspólnym wysiłkom proobronni z kilku organizacji wspierają seniorów w zakupach niezbędnych produktów i leków. Dostarczają maseczki i drukują przyłbice, a w ramach akcji #SekcjaDezynfekcja odkażają obiekty przestrzeni publicznej. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze


Obradowała Rada Gabinetowa
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
MON nie wycofuje się z MSPO
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Generał Haller przybył w sam czas
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Ćwiczenia z torpedą
„Harpun” do walki
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Agent w generalskich szlifach
Trzeba rozbić to więzienie!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
„Spartan” znów na Mazurach
Głos (z) płonącej Warszawy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Anakonda” rusza na poligony
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Mercedes nie tylko do holowania
Online z mistrzami sportu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Amerykanie odmładzają F-16
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Zwiadowcy na start
Polskie porty bardziej otwarte
„Ratownik” od nowa
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Defender” na poligonie!
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Na misjach święta inne niż zwykle
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Na wakacje z WOT
Święto żołnierzy służących na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowy wiceminister w MON
NATO walczy z koronawirusem
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Wojsko przeciw wirusowi
Morskie początki „Anakondy”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Koniec kijowskiego snu
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Co z tegorocznym MSPO?
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Transportery płyną na drugi brzeg
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Białe noce podhalańczyków
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO