moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach

Dziś, w 76. rocznicę zdobycia Monte Cassino przez 2 Korpus Polski, w Międzyzdrojach stanął pomnik gen. Władysława Andersa. Rzeźba słynnego dowódcy pozostanie w Polsce prawie rok, potem zostanie przewieziona do Cassino. Tam stanie się częścią monumentu poświęconego polskim bohaterom z 2 Korpusu.

– Rozpiera nas duma, że pomnik gen. Władysław Andersa, postaci tak ważnej w polskiej historii, stoi w naszym mieście – mówi Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów. Rzeźba z brązu przedstawiająca dowódcę 2 Korpusu Polskiego została odsłonięta w nadmorskim kurorcie w 76. rocznicę bitwy pod Monte Cassino, którą wygrali polscy żołnierze pod wodzą generała.

Pomnik jest częścią monumentu, jaki ma stanąć we włoskim Cassino, by upamiętnić zwycięstwo Polaków. Jego odsłonięcie miało być częścią tegorocznej uroczystości, jednak z powodu pandemii została ona odwołana.

REKLAMA

Do czasu zakończenia we Włoszech prac nad monumentem, rzeźba gen. Andersa, którą stworzył trójmiejski artysta Igor Duszyński, będzie stała w Międzyzdrojach, mieście partnerskim Cassino. – Mój ojciec Franciszek walczył pod Monte Cassino, był amunicyjnym w 2 Korpusie, dlatego dla mnie odsłonięcie tego pomnika w naszym mieście ma podwójne znaczenie – dodaje Jan Węglorz, przewodniczący Rady Miasta Międzyzdroje. Zachęca też mieszkańców i turystów do oglądania rzeźby generała, z zachowaniem warunków bezpieczeństwa związanych z epidemią.

Pomnik ustawiono w holu Międzynarodowego Domu Kultury w centrum miasta, gdzie od jutra zostanie udostępniony publiczności. Znalazła się tam też tablica informująca o projekcie memoriału. – Monument upamiętni jeden z największych triumfów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej – podkreśla Bogusław Mamiński, lekkoatleta, szef Klubu Biegacza „Sporting” oraz pomysłodawca budowy memoriału gen. Andersa we Włoszech.

W kwietniu 2021 roku organizatorzy chcą przekazać rzeźbę Włochom. Monument ma stanąć w centrum Cassino. Postać gen. Andersa zostanie umieszczona na tle 12-metrowego muru z marmuru. Wygrawerowane zostaną na nim nazwiska wszystkich 1057 żołnierzy spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Na murze znajdzie się też, z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego, mapa i opis szlaku bojowego 2 Korpusu.

Cały czas w ramach kampanii „Polacy bohaterom Monte Cassino” można wesprzeć budowę memoriału, wpłacając na ten cel pieniądze – cegiełki. Koszt całego monumentu to około 700 tys. zł. Wpłat można dokonywać na specjalne konto Klubu Biegacza Sporting w banku BNP PARIBAS nr: 97 1600 1462 1027 3685 2000 0003 z dopiskiem „Darowizna na cele statutowe Klubu biegacza Projekt Monte Cassino”. Budowę monumentu można też wesprzeć, biorąc udział w wirtualnym biegu, z którego wpisowe w całości zostanie przeznaczone na ten cel.

Częścią przyszłorocznych obchodów rocznicowych we Włoszech będzie też „Bieg na Monte Cassino” oraz otwarcie edukacyjnej ścieżki wytyczonej z inicjatywy WIW-u, której trasa będzie biegła z centrum Cassino do polskiego cmentarza. Stanie na niej kilkanaście tablic informujących o miejscach związanych z walkami żołnierzy 2 Korpusu. – Każdy, kto ją przemierzy, pozna historię polskiego bohaterstwa w tej bitwie – podkreśla Anna Putkiewicz, redaktor naczelny portalu „Polska Zbrojna” i kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia”. Przedsięwzięcie objął patronatem honorowym minister obrony Mariusz Błaszczak. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
 
Trzeba rozbić to więzienie!
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Harpun” do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ćwiczenia z torpedą
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Ratownik” od nowa
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Zwiadowcy na start
MON nie wycofuje się z MSPO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na misjach święta inne niż zwykle
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowy wiceminister w MON
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie odmładzają F-16
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Białe noce podhalańczyków
Święto żołnierzy służących na misjach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Co z tegorocznym MSPO?
F-16 kończą misję w Estonii
Mercedes nie tylko do holowania
Głos (z) płonącej Warszawy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Agent w generalskich szlifach
NATO walczy z koronawirusem
Transportery płyną na drugi brzeg
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Online z mistrzami sportu
„Defender” na poligonie!
Wojsko przeciw wirusowi
„Spartan” znów na Mazurach
Morskie początki „Anakondy”
„Anakonda” rusza na poligony
Na wakacje z WOT
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Generał Haller przybył w sam czas
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Koniec kijowskiego snu
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Obradowała Rada Gabinetowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO