moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Po raz kolejny „SpoKREWnieni służbą”

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zainaugurował kolejną edycję akcji „ SpoKREWnieni służbą”, której celem jest pozyskanie jak największej ilości krwi dla placówek ochrony zdrowia. Pierwsza zbiórka odbyła się dziś przed siedzibą resortu. Wzięli w niej udział żołnierze i podchorążowie, którzy oddawali krew, by pomóc chorym, a także by uczcić 76. rocznicę zdobycia Monte Cassino.

– Dziś przypada setna rocznica urodzin Jana Pawła II, ale to też dzień, w którym pamiętamy o żołnierzach 2 Korpusu, którzy 76 lat temu zdobyli Monte Cassino. Udowodnili swoją waleczność, a także że są ofiarni i walczą o wolną Polskę – mówił dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, inaugurując kolejną edycję akcji „SpoKREWnieni służbą”. To wydarzenie ma zachęcić żołnierzy Wojska Polskiego, by – zwłaszcza teraz ze względu na epidemię koronawirusa –oddawali krew dla potrzebujących. Jest ona szczególnie potrzebna, bo placówki ochrony zdrowia odnotowują jej deficyty. – Dlatego zwróciłem się z apelem do żołnierzy, aby honorowo oddawali krew. W ten sposób nawiązują do postawy przodków, którzy w godzinach próby zawsze odznaczali się ofiarnością i zaangażowaniem – zaznaczył szef resortu obrony.

Minister przypomniał także, że tylko w ubiegłym roku żołnierze oddali ponad 5,5 tys. l krwi. Honorowe krwiodawstwo było również jednym z elementów zaangażowania wojska w walkę z powstrzymaniem rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Dzięki temu tylko w marcu i kwietniu udało się pozyskać ponad 3 tys. l krwi. – Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy swoją ofiarną służbą przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa naszej ojczyzny – powiedział Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Płk Piotr Klamrowski, dyrektor Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, podkreślił, że akcja odbywa się tuż przed wakacjami, kiedy niedobory krwi i jej składników w placówkach ochrony zdrowia są szczególnie duże. – Z tego powodu tak ważna w tym czasie jest aktywność wszystkich dawców i jej honorowe oddawanie – mówił. Zapewnił także, że we wszystkich placówkach wdrożono procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dawcom, jak i personelowi medycznemu. – Dlatego serdecznie zachęcam do oddawania krwi. Każda jej jednostka jest bezcennym darem ratującym zdrowi i życie – zaznaczył.

Pierwsza zbiórka w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą” odbyła się dziś pod siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie zaparkował mobilny krwiobus z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Aby oddać w nim krew, w kolejce ustawili się żołnierze, którzy na co dzień służą w stołecznym garnizonie, a także podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej. – Zdecydowałem się oddać krew, ponieważ wiem, że są osoby, które jej potrzebują, szczególnie teraz, kiedy w związku z obostrzeniami, brakuje jej w centrach krwiodawstwa – mówi sierż. podchor. Kacper Pawlak z WAT-u.

Wydarzenie zorganizował działający przy resorcie obrony narodowej klub Honorowych Dawców Krwi „Szczerbiec”. – Organizujemy takie akcje cyklicznie, często nawiązujemy równocześnie do ważnych wydarzeń. Wcześniej organizowaliśmy zbiórki między innymi z okazji rocznicy bitwy pod Grunwaldem czy Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – mówi ppłk Paweł Nawarycz, prezes HDK Szczerbiec. – Zawsze bierze w nich udział wielu wojskowych. Bardzo nas to cieszy, bo nie ma piękniejszego symbolu patriotyzmu, niż oddający krew żołnierz w mundurze – zaznacza.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
 
„Defender” na poligonie!
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Co z tegorocznym MSPO?
Mercedes nie tylko do holowania
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Zwiadowcy na start
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Święto żołnierzy służących na misjach
„Harpun” do walki
F-16 kończą misję w Estonii
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Obradowała Rada Gabinetowa
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Wojsko przeciw wirusowi
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
„Spartan” znów na Mazurach
Amerykanie odmładzają F-16
Trzeba rozbić to więzienie!
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Online z mistrzami sportu
Transportery płyną na drugi brzeg
Ćwiczenia z torpedą
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Agent w generalskich szlifach
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
NATO walczy z koronawirusem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Morskie początki „Anakondy”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Generał Haller przybył w sam czas
Terytorialsi nie stracą dodatku
MON nie wycofuje się z MSPO
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Anakonda” rusza na poligony
Głos (z) płonącej Warszawy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Ratownik” od nowa
Na wakacje z WOT
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Polskie porty bardziej otwarte
Sojusznicy w Drawsku
Koniec kijowskiego snu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowy wiceminister w MON
Białe noce podhalańczyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO