moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Woda z Odry zdatna do picia

Żołnierze drużyny wydobywania i oczyszczania wody 5 Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego ustawili specjalną instalację na terenie ośrodka szkolenia wodnego Biała Góra. Dzięki niej w ciągu godziny woda z niezbyt czystej wody z rzeki zamienia się w krystaliczną, zdatną do spożycia.

– Zajęcia były typowym szkoleniem programowym. Podobne drużyna prowadzi kilka razy w roku – mówi ppłk Sławomir Osmelak, dowódca 5 Kresowego Batalionu Saperów. Dodaje, że przed miesiącami letnimi taki trening ma jednak szczególne znaczenie, ze względu na możliwość wystąpienia suszy i ewentualną konieczność pomocy wojska mieszkańcom miejscowości najbardziej dotkniętych klęską hydrologiczną. – Musimy mieć pewność, że nasi żołnierze i sprzęt są w pełnej gotowości do wsparcia wojsk oraz ewentualnych akcji pomocowych – wyjaśnia dowódca batalionu.

Jak doszło do zamiany mętnej cieczy z rzeki w krystalicznie czystą wodę? – Dysponujemy nowoczesną kontenerową stacją oczyszczania wody KSW-12, w której wszystko dzieje się automatycznie – wyjaśnia plut. Marcin Dudziak, dowódca drużyny wydobywania i oczyszczania wody.

REKLAMA

Procedura wydobycia i oczyszczania wydaje się prosta. Pięcioosobowa drużyna podjeżdża ciężarowym jelczem, na którym jest stacja i ustawia kontener w wybranym miejscu. Później ustawiana jest motopompa i agregat prądotwórczy. Do zbiornika wodnego wpuszczany jest ssak, od którego woda systemem specjalnych węży płynie do stacji oczyszczania. Po przejściu przez system filtrów i uzdatnieniu w procesie fizykochemicznym wypływa z kontenera na zewnątrz do specjalnych zbiorników, skąd może być pobierana do użytku.

Od chwili dotarcia nad rzekę, całe przygotowania trwają zaledwie godzinę. Po tym czasie do zbiorników zaczyna płynąć czysta woda. Uzyskanie czystej cieczy trwa znacznie dłużej, w przypadku gdy żołnierze muszą najpierw wywiercić studnię. Jednak i do takich działań wojskowi saperzy są przygotowani. W drużynach, plutonach i kompaniach wydobywania i oczyszczania wody posiadają zestawy studzienno-wiertnicze oraz studnie rurowe, za pomocą których mogą pozyskiwać wodę w terenie, gdzie nie ma żadnych rzek ani zbiorników wodnych.

Uzdatnianie zwykłe i specjalne

Dzięki kontenerowej stacji oczyszczania wody KSW-12 saperzy mogą prowadzić także uzdatnianie specjalne. Tak się dzieje w przypadku, gdy cały proces dotyczy wody skażonej chemicznie, biologicznie lub substancjami promieniotwórczymi. Nawet wówczas uzyskuje się wodę zdatną do spożycia, tylko że proces trwa dłużej, a jego efektywność wynosi nie 12 tys. l na godzinę, lecz o połowę mniej.

W każdym przypadku gdy oczyszczona woda ma być przeznaczona do spożycia, badają ją specjaliści. Wodę dla wojska bada się w polowym laboratorium analizy wody. Gdy ma być dostarczona dla cywilów, jej jakość analizują przedstawiciele Sanepidu. Z wojskowego wsparcia podczas klęsk hydrologicznych korzystali już mieszkańcy wielu miejscowości, m.in. w 2015 roku na Dolnym Śląsku saperzy z 1 Brzeskiego Pułku Saperów pomagali mieszkańcom gminy Stoszowice. Gdy wyschły wszystkie studnie, saperzy pobierali wodę ze zbiornika dla wędkarzy i po oczyszczeniu i uzdatnieniu przekazywali miejscowej ludności.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
 
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Kutno w sieci LogHubs
Żołnierze testują nauczycieli
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ferie z gwiazdami sportu
Komandosi znad Garigliano
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Laserowa artyleria US Army
Jakie zmiany w mundurówce?
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Na straży niebieskiej linii
Kuźnie oficerskich kadr
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Kwalifikacja odbędzie się …
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Dołącz do zawodowców
Obrady ministrów obrony NATO
Malutka na poligonie
155 mm dla US Army
Wojsko – plan na życie
WBH upublicznia swoje archiwa
Daglezje na większe przeprawy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ukraiński kurs na Zachód
Żydzi od Andersa
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Agenci wywiadu na bobslejach
Armia Fight Night znów w akcji
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Dama odeszła do historii
Wojsko walczy z COVID-19
We Never Stop
Co musi umieć kierowca czołgu
Telefon dla seniora
Trudny rok na misjach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kierunek: Litwa
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Symulator Orlika w Dęblinie
Jest Warszawa
Saperzy zimą otworzą ogień
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Pustynna burza wokół Husajna
Na rozgrzewkę – zapasy
Pandemię pokonamy szczepieniami
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Nurkowie w głębinach
Trudny egzamin przed misją
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Amerykanie odmładzają F-16
Hartowanie spadochroniarzy
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO