moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cyberbezpieczeństwo to nasz priorytet

Współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa nie mają wyłącznie charakteru kinetycznego. Postępująca cyfryzacja i automatyzacja kolejnych obszarów życia sprawia, że każdego dnia coraz więcej procesów zależy od technologii i rozwiązań cyfrowych. Szacuje się, że w każdej sekundzie sieć powiększa się o 30 GB danych. Dynamicznie rozwija się koncepcja Internet of Things (IoT) – codzienne urządzenia, które nas otaczają, stają się częścią transgranicznego systemu wymiany informacji. Jednak świat cyfrowy nie może być dziś uznany za ostoję stabilności i bezpieczeństwa.

Jest to środowisko, w którym jednostki oraz zorganizowane grupy przestępcze działają aktywnie przy użyciu nowych narzędzi. W wymiarze geopolitycznym i instytucjonalnym jest jednocześnie atrakcyjnym obszarem dla wielu państw do realizowania celów politycznych, zadań wywiadowczych lub konkretnej projekcji władzy.

Cyberprzestrzeń ma praktyczny wymiar – nowoczesne technologie i narzędzia sprawiają, że nasze życie jest wygodniejsze, a w obecnej sytuacji zagrożenia pandemią COVID-19 oraz związanych z nią ograniczeń, rozwiązania technologiczne wręcz umożliwiają nam dalsze funkcjonowanie, w sensie zawodowym czy społecznym. Systemy teleinformatyczne i aplikacje zapewniają nam kontakt, możliwość zdalnej pracy czy kształcenia. Pandemia koronawirusa wymusiła na nas przeniesienie jeszcze większej części naszej codziennej aktywności do sieci. Właśnie dlatego musimy pamiętać, że łatwość dostępu do sieci, swoboda komunikacji, wymiany doświadczeń i idei, musi iść w parze z odpowiedzialnością i dbaniem o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Cyberbezpieczeństwo niezmiennie pozostaje dla resortu obrony narodowej priorytetowym obszarem działania. Konsekwentnie realizujemy zadania i projekty ujęte w programie CYBER.MIL.PL, który w lutym 2019 r. ogłosił minister obrony narodowej. Celem naszych działań jest rozwój potencjału SZ RP w domenie cyber oraz podnoszenie bezpieczeństwa obywateli i instytucji państwa.

REKLAMA

Jednym z filarów programu jest obszar edukacji i szkolenia, a jego celem przygotowanie wyspecjalizowanego personelu, dlatego tak istotne dla resortu są wszelkie inicjatywy wspierające rozwój i kompetencje kadr eksperckich. Jedną z takich inicjatyw jest konkurs im. Mariana Rejewskiego.

Celem konkursu im. Mariana Rejewskiego jest zainteresowanie młodych, zdolnych ludzi obszarem cyberbezpieczeństwa, rozumianym przez pryzmat wyzwań i rozwiązań technicznych związanych z bezpieczeństwem teleinformatycznym czy kryptologią, ale także kwestii takich, jak uregulowania formalno-prawne działań w cyberprzestrzeni czy też socjotechniczne aspekty metod działania cyberprzestępców. Chcemy pokazać, że Siły Zbrojne RP są innowacyjnym środowiskiem pracy oraz służby i mają wiele do zaoferowania ekspertom w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i kryptologii.

Cieszę się, że I edycja konkursu spotkała się z dużym zainteresowaniem (wpłynęło 40 prac). Otrzymane prace były poddane ocenie przez grono wybitnych specjalistów z uczelni wojskowych oraz cywilnych, ekspertów Sił Zbrojnych RP, prokuratury oraz policji. W zgodnej ocenie recenzentów prace charakteryzowały się wysokim poziomem naukowym oraz dojrzałością, a wiedza ich autorów często wykraczała poza program kształcenia. To motywuje nas do dalszego działania, dlatego zachęcam wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnej edycji konkursu im. Mariana Rejewskiego.

Maciej Materka , szef SKW, pełnomocnik ministra obrony narodowej do spraw bezpieczeństwa cyberprzestrzeni

autor zdjęć: Źródło: SKW; grafika: Gerd Altmann z Pixabay

dodaj komentarz

komentarze


Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach
 
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zwiadowcy trenują na Mazurach
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Army of Medics
F-16 kończą misję w Estonii
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Sukcesy sportowców w mundurach
Armia medyków
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
MBDA w walce o „Narew”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Polskie porty bardziej otwarte
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowy wiceminister w MON
Na zakupy do sklepu AMW
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Widzieć i nie być widzianym
Online z mistrzami sportu
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Obradowała Rada Gabinetowa
Na misjach święta inne niż zwykle
Pracowity tydzień flotylli
Rubiny w walce z epidemią
Gotowi na „Defendera”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie odmładzają F-16
Podchorążowie za sterami Bielików
Partyzanci rozgromili ubeków
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Patrioty z polskimi przyczepami
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Wojsko przeciw wirusowi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
NATO walczy z koronawirusem
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Specjalsi świętują
Poszukiwania Magneto
Pilot F-16 oślepiony laserem
Co z tegorocznym MSPO?
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO