moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Blisko 60 żołnierzy, tworzących drugą zmianę Polskiego Kontyngentu Unii Europejskiej „Irini”, odleciało na Sycylię. Zanim jednak przejmą obowiązki od swoich kolegów, czeka ich dwutygodniowa kwarantanna. W ten sposób, kierujący misją Włosi, chcą zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.

„Irini” to nowa misja Unii Europejskiej. Została uruchomiona w początkach kwietnia, w miejsce misji „Sophia”. Żołnierze, którzy biorą w niej udział, podobnie jak wcześniej, zajmują się patrolowaniem szlaków żeglugowych pomiędzy Libią a Europą. Tyle że wówczas swoją uwagę skupiali przede wszystkim na nielegalnych migrantach. Teraz postarają się zastopować statki, które wbrew embargu ONZ, dostarczają do Libii broń. W jednym z największych państw basenu Morza Śródziemnego sytuacja nadal jest niestabilna. Trwa tam wojna pomiędzy siłami rządowymi a Libijską Armią Narodową gen. Chalifa Haftara.

W „Irini” od początku uczestniczą Polacy. Do misji dołączyła ostatnia zmiana PKW „Sophia”. Wkrótce jednak jej żołnierze wrócą do kraju. Ich obowiązki przejmie kolejna rotacja. Trzon kontyngentu nadal będą tworzyli żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, wspomagani między innymi przez specjalistów z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. 12 maja wyruszyli oni do sycylijskiej bazy Sigonella, w której będą stacjonować przez kolejnych kilka miesięcy. Ze względu na pandemię COVID-19, wymiana kontyngentu odbywa się jednak w nietypowy sposób.

REKLAMA

– Ostatnie dwa tygodnie spędziliśmy w izolacji. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. My zajmowaliśmy piętro jednego z budynków bazy lotniczej w Siemirowicach, logistycy z Opola odbywali kwarantannę u siebie w jednostce. Na koniec przeszliśmy testy na obecność koronawirusa. Wynik u wszystkich naszych żołnierzy był ujemny. A to oznacza, że jesteśmy zdrowi – wyjaśnia kmdr por. Mirosław Makuch, dowódca II zmiany PKW „Irini”. Samoloty z żołnierzami wystartowały z lotnisk w Siemirowicach oraz Wrocławiu.

Dwutygodniowa izolacja to efekt zaleceń Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Tymczasem dowodzący misją Włosi mają swoje procedury. Dlatego też po przylocie na Sycylię polscy żołnierze trafią na kolejną kwarantannę. Ona także potrwa dwa tygodnie. Dopiero po jej zakończeniu rozpoczną przejmowanie obowiązków. Sama misja również została poddana ostrym reżimom sanitarnym. Jej uczestnicy nie mogą na przykład wychodzić poza teren bazy. – Nie wiemy jak długo potrwają ograniczenia. Sytuacja jest dynamiczna – przyznaje kmdr por. Makuch.

Tymczasem powoli krystalizuje się skład sił, które dołączą do misji. Główną zmianą w porównaniu z ostatnim etapem „Sophii” będzie udział okrętów. Na Morzu Śródziemnym w ramach EU „Irini” operuje już francuska fregata „Jean Bart”. Zdążyła już ona przeprowadzić pierwszy patrol przy wsparciu samolotu z Luksemburga. Okręty na misję skierują też Włochy i Grecja. Do tego dochodzą samoloty patrolowe – prócz luksemburskiego, także niemiecki i polski. – Będziemy korzystać z Bryzy, która pozostaje do dyspozycji kolegów z pierwszej zmiany. Trafiła ona do Włoch stosunkowo niedawno. Prawdopodobnie pozostanie z nami do końca rotacji – wyjaśnia kmdr por. Makuch. Wiele wskazuje na to, że polski kontyngent zostanie też wzmocniony pododdziałem wojsk specjalnych. Do pewnego momentu polscy specjalsi byli obecni podczas misji „Sophia”. Zostali wycofani po tym, jak działania zakończyły okręty. – Teraz wydzielony pododdział przeszedł certyfikację i czeka na ostateczne uzgodnienia – tłumaczy dowódca II zmiany PKW EU „Irini”.

Misja jest również wspierana przez Centrum Satelitarne Unii Europejskiej. Tamtejsi specjaliści dostarczają danych z analizy zdjęć satelitarnych. Dowództwo misji ma się zmieniać co pół roku. Poczynaniami międzynarodowych sił będą kierować Włosi i Grecy. – Skuteczne egzekwowanie embarga ONZ pomoże w osiągnięciu trwałego zawieszenia broni i osiągnięciu politycznego porozumienia w Libii. Operacja „Irini” stanowi ważny krok ku osiągnięciu tego celu. Pokazuje zaangażowanie UE na rzecz pokoju w północnej Afryki, nawet w czasach, gdy państwa członkowskie skupione są na walce z pandemią koronawirusa – zaznacza Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: PKW EU IRINI, st. chor. szt. mar. Sławomir Bunia

dodaj komentarz

komentarze


Ogień w natarciu
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Święto terytorialsów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Sonary dla śmigłowców ZOP
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Amerykanie odmładzają F-16
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kabina do zadań specjalnych
„Aviation Detachment” w Łasku
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Zamek na poligonie
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Wybuchowa edukacja
„Kaper” przeciw terrorystom
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Nowe sanitarki dla wojska
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Wojsko przeciw wirusowi
16 Dywizja najlepsza!
Kraby kontra okręt
Ochotnik do Auschwitz
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zaplecze dla Rosomaków
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Defender 2020: Symulator Pioruna
Druga kariera byłych żołnierzy
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Szybciej do wojska
Medycy po unitarce
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Szybsza droga do armii zawodowej
Polsko-amerykańska współpraca
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kaprale po Legii Akademickiej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komisje sejmowe o umowie z USA
Polak z Medalem NATO
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Bohaterska obrona wzgórza 385
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO